Spomienka na najlepších Slovákov z čias ČSR

Bilancovanie športových úspechov v závere každého roka sa už zaužívalo a rozšírilo vari na všetky súťažné odvetvia a na rozličné úrovne. Svojich najlepších vyznamenávajú a bohato odmeňujú nielen kluby a zväzy, ale aj predstavenstvá miest, mestských častí

i regiónov, samozrejme s patričnou publicitou. Spoločnosť si ich prisvojila, a to je nepochybne najväčšie uznanie.

Dakedy to tak nebolo. V dávnej minulosti ani naozaj mimoriadne športové prvenstvo nevyvolalo v hlavnom meste väčší ohlas než radosť divákov po víťaznom zápase v Petržalke. Núka sa tu príležitostný príklad. Futbalové mužstvo I. ČsŠK Bratislava dobylo koncom novembra 1927 najväčší úspech, aký mu vtedajšia organizácia súťaží umožňovala, titul amatérskeho majstra ČSR. Postupne porazilo Sláviu Košice 2:0, majstra maďarského zväzu MLSz Rapid Bratislava 3:2, majstra Stredočeskej župy SK Kročehlavy 3:1, majstra Moravy SK Prostějov 2:0 a vo finále majstra nemeckého zväzu DSV Budweiss 4:2.

SkryťVypnúť reklamu

Klub ustavične zápasiaci s nedostatkom finančných prostriedkov oslávil vytúžený výsledok trojročného úsilia na spoločnej večeri v Carltone odmenením hráčov pozláteným klubovým odznakom a fotografiou mužstva. Našťastie dal vyhotoviť aj pamätné tablo. Odvtedy uplynulo práve 70 rokov, ale v Slovane si nikto nespomenul na svojho predchodcu, ktorý mu kliesnil cestu k neskorším slávnym dňom. (O tom, v akom stave je na štadióne pamätné tablo, radšej pomlčím.)

Stojí za pozornosť, že prvý pokus zhrnúť najlepšie výkony jednotlivcov a družstiev s primeraným ocenením sa zrodil v pražských novinách Národní politika pod titulom Čestná tabuľa československému športu 1937. Pripomeňme si slovenských športovcov, ktorí si pred šesťdesiatimi rokmi vyslúžili túto poctu. V atletike získali majstrovské tituly: P. Maľa (VŠ Bratislava) v hode oštepom výkonom 57,62 m, V. Galanda (Slávia Praha) v skoku do výšky 185 cm, J. Takáč (Slávia Praha) v maratónskom behu 2:52:25, 4 h a Š. Pekarová (Slávia Praha) vo vrhu guľou 12,08 m, v hode oštepom 39,61 m a v skoku do diaľky 529 cm. V plávaní dominovali členovia bratislavského židovského klubu Barkochba. Klub získal majstrovský titul s 211 b, Frucht vyhral 100, 200 a 400 m voľným spôsobom, Baderle 200 m prsia a družstvo Baderle, Földes, Frucht a Steiner štafetu 4x200 m v. sp. Prvý v cieli na 1500 m v. sp. bol Helling z PTE Bratislava, Singerová vyhrala 200 m prsia a družstvo Keppichová, Karpelesová, Adlerová a Singerová (všetky Barkochba) štafetu na 4x100 m prsia. Boxer RAC Bratislava Doležal sa stal majstrom v bantamovej váhe a Trnavčan Kus, štartujúci za Baťa Zlín, v najťažšej kategórii. Rodák zo Žiliny Hecht vyhral dva tituly v tenise pre I. ČLTK Praha, vo štvorhre s Caskom a v miešanej štvorhre s Deutschovou.

Slovenský futbal zastupovali: víťaz Slovenskopodkarpatskej divízie FTC Fiľakovo, majstri žúp ŠK Topoľčany, Sparta Považská Bystrica a Spartak Košice a cenu v súťaži fair play dostal ŠK Slovan Komjatice, ako bolo uvedené "malý, mladý klub so vzorným mužstvom i vedením".

Autor: Štefan Mašlonka