Úrad argumentuje tým, že elektrárne už nemožno považovať za podnik v ťažkostiach. Navyše by sa poskytnutím záruky skomplikovali vyjednávania s Bruselom o kapitole hospodárska súťaž.
„Úrad problém zužuje na štátnu pomoc podniku v ťažkostiach a neberie do úvahy zákon, ktorý umožňuje poskytnúť štátnu pomoc pri náprave vážnych nedostatkov vo fungovaní hospodárstva,“ reagoval hovorca ministerky financií Peter Papánek.
Vláda s poskytnutím štátnej záruky súhlasila už trinásteho decembra minulého roka. Cieľom záruky mala byť záchrana Slovenských elektrární. O šesť dní neskôr vláda zmenila cieľ na nápravu vážnych nedostatkov vo fungovaní hospodárstva.
Žiadosť o záruku následne predložilo ministerstvo financií na Úrad pre štátnu pomoc. „Vychádzali sme zo skutočnosti, že úvery poskytnuté elektrárňam na výstavbu Jadrovej elektrárne Mochovce v roku 1996 neboli adekvátne objemu vynaložených nákladov. Zároveň neboli splnené všetky podmienky, ktoré štát deklaroval pri prijatí úverov so štátnou zárukou v roku 1996. Medzi iným sa neposkytla daňová úľava a nedošlo k postupnému zvyšovaniu cien elektriny,“ povedal Papánek.
Pre nejasnosti okolo štátnej záruky sa elektrárne obrátili na komerčné banky. Ako informovala TASR elektrárne získali prostriedky od Slovenskej sporiteľne, Tatra banky a Citibank.
Podľa hovorkyne elektrární Aleny Melichárkovej očakávajú, že poskytnuté peniaze im budú vrátené po dodatočnom schválení štátnej záruky. (tom)