LADISLAV OROSZ (SDĽ): „Keď sa budú úradnícke miesta obsadzovať politicky, bude to nešťastie. Na mieste predsedu samosprávneho kraja by som na všetky riadiace funkcie vypisoval konkurz. Jedine tak sa dá dostať ku kvalitným ľuďom. Postup niektorých predsedov pri obsadzovaní úradníckych miest nie je protiprávny. Zákon o verejnej službe, ktorý toto čias-točne upravuje, zatiaľ nie je účinný.“
MONIKA BEŇOVÁ (Smer): „Posty na úradoch regionálnych zastupiteľstiev sú rôzne. Sú odborné, ktoré zastávajú odborníci, a sú také, ktoré vždy budú viac-menej politicky podmienené. To sú tie najvyššie. Onedlho začne platiť nová legislatíva a aj tak budú musieť byť vypísané výberové konania na obsadenie týchto postov. Možno sa mohla urobiť akási príprava a už teraz funkcie mohli byť obsadené ľuďmi, ktorí by konkurzmi prešli. Riaditeľ úradu by mal mať manažérske skúsenosti. Uľahčilo by to prácu. Neviem však, ako do toho môžu vstupovať jednotliví politici. Je to na rozhodnutí predsedu samosprávneho kraja a poslancov zastupiteľstva.“
ÁRPÁD DUKA-ZÓLYOMI (SMK): „V prvom rade by mala rozhodovať odbornosť. Žiaľ, v praxi to chodí tak, že o funkcie budú bojovať politické sily. Aj tak by bolo treba určiť minimálne odborné kritériá, ktoré by museli spĺňať aj politickí nominanti. Župné úrady budú veľmi zaťažené prevádzaním kompetencií, ak tam bude nedostatočne kvalifikovaný človek, tak to môže len kaziť a narobiť škodu.“
JOZEF BRHEL (HZDS): „Keby sme robili analógiu s parlamentnými voľbami, tak je jasné, že niektoré funkcie sú politické. Ministri a štátni tajomníci nie sú volení, ale nominovaní politicky a na vedúcich úradov ministerstiev sa tiež nevypisuje konkurz. Riaditeľ úradu samosprávneho kraja je podobne politická funkcia. Ale má to svoju hranicu. Na miesta nižších úradníkov by sa mali vypisovať konkurzy.“ (kr)