Vláda sa už štandardne vyhla riadnemu schvaľovaciemu procesu a predložila ďalšie návrhy zákonov na skrátené legislatívne pokračovanie. Parlament nemal teda dosť času starostlivo ich preštudovať. Samozrejme, že to má vplyv na ich kvalitu. Ale koho by už dnes zaujímala kvalita zákonov?...
Aj počas tohto zasadnutia ostal predseda parlamentu Ivan Gašparovič verný tradícii: porušoval, tak ako na každej schôdzi, zákon o rokovacom poriadku. Na tejto však musel jeho prešľap napraviť ústavnoprávny výbor.
Veľmi zaujímavý bol balík armádnych zákonov, v ktorom sa HZDS pokúsilo skryť svoj zámer ovládnuť armádu. Jednoduchým trikom: požiadavkou zakotvenou v návrhu zákona, aby sa náčelníkom generálneho štábu automaticky stal štátny tajomník. Treba pripomenúť, že štátneho tajomníka menuje vláda (rozumej: jej predseda Mečiar). Tento zámer HZDS nevyšiel. Vládne hnutie bolo rovnako neúspešné v snahe odsunúť zvýšenie platov vojakom z povolania až od 1. 4. 1998 - parlament schválil túto úpravu od 1. januára 1998. Samozrejme, že tieto schvaľovania zákonov predznamenali istý druh roztržky medzi stranami vládnej koalície, pretože bez SNS a ZRS by uvedené novely nebolo možné schváliť.
Počas rokovania NR SR sa vzdal funkcie predseda Najvyššieho súdu. Možno aj tento akt spôsobil pribrzdenie prijatia novely trestného poriadku, ktorá prikazuje sudcovi vziať do vyšetrovacej väzby obvineného z niektorých trestných činov vrátane trestných činov proti republike. Už teda nie suverénne rozhodnutie sudcu, ale želanie vyšetrovateľa a prokuratúry by bolo rozhodujúce. Obavy z politického zneužitia sú tu celkom namieste.
V parlamente pokračoval súboj o nezávislosť Národnej banky Slovenska. Úsilie vlády obsadiť bankovú radu svojimi ľuďmi vedie k podozreniu, že vláda sa bude snažiť pri nedostatku finančných zdrojov o vytlačenie inflačných peňazí.
Vládne pohnútky sú pochopiteľné. Štátny rozpočet, schválený poslancami vládnej koalície, vzbudzuje obavy. Dlh SR extrémne rastie. Je zbytočné presviedčať verejnosť o 5 miliardovom schodku, keď je jasné, že budeme musieť zaplatiť aj takmer 50 miliardový dlh. Poslanci navrhovali zvýšiť výdavky v rôznych kapitolách ako armáda, školstvo, zdravotníctvo a v ďalších. Tieto navyšovania boli najmä zo strany SNS a ZRS myslené vážne, takže donútili V. Mečiara pohroziť stiahnutím návrhu zákona a rozpočtovým provizóriom. Nakoniec však koaličné strany schválili rozpočet v takmer pôvodnom znení, aj keď je výrazne protiľudový a protisociálny. Pocítime to všetci na výraznom zdražení poštových a spojových služieb, na cenách za teplo, na ohrození zvyšovania dôchodkov a nedostatku prostriedkov v zdravotníctve. V záujme tohto rozpočtu sa naštartovalo "vytunelovanie" Investičnej a rozvojovej banky a Slovenskej sporiteľne.
Rozpočet je teda prijatý a občan pocíti jeho dôsledky na vlastnom vrecku. Veď podstata príjmov rozpočtu ide z peňazí občanov - a naopak, znižujú sa daňové povinnosti podnikov. Ozaj, kto sú ich vlastníci? Nie náhodou "poctiví podnikatelia - Mečiarovci"? Tých treba ochraňovať?
V parlamente sa teda neudialo nič nové. Zákony sa porušujú, koalícia drží spolu, rozpočet bol schválený a privatizéri ochránení. Iba o občana sa nikto z vládnucich nezaujíma...
Autor: ROMAN KOVÁČ poslanec NR SR za DU