Pozrime sa preto do očí základným faktom.
Konštrukcia EÚ pre vstup nových štátov do EÚ je pritom jednoduchá a jasná. Má tri úrovne, ktoré možno vyjadriť tromi súčtami.
Prvou je úroveň 15 + 12. Tá neznamená nič iné ako fakt, že na marcovú konferenciu EÚ budú prizvané všetky štáty, vrátane Turecka. Z konferencie samotnej nebude teda vylúčený ani jediný uchádzač.
Druhou je úroveň 15 + 11. Všetky štáty s výnimkou Turecka majú na základe "vysvedčenia" z júla tohto roku AQUIS SCREENING, katalóg podmienok, ktoré ešte nesplnili a je nevyhnutné splniť ich, aby boli prizvané ku konkrétnym rokovaniam o vstupe. Sem patrí aj Slovenská republika.
Treťou je úroveň 15 + 5 + 1. Konkrétne rokovanie začne v apríli Európska únia len s piatimi postkomunistickými štátmi (Poľsko, Česko, Maďarsko, Estónsko a Slovinsko) a s Cyprom...
Čo toto rozhodnutie znamená pre Slovensko? V prvom rade to, že po prepade do druhej skupiny pri rokovaniach o vstupe do NATO sa Slovenská republika prepadla do druhej skupiny štátov, ktoré ostanú "na štartovacej čiare", v tomto prípade nielen za Poľsko, Česko a Maďarsko, ale aj za Slovinsko a Estónsko. A to znamená faktický krach vládneho programu v oblasti zahraničnej, ale fakticky najmä domácej politiky.
V druhom rade to, že Slovenská republika sa nemôže dostať do Európskej únie, pokiaľ nesplní základné politické kritériá, ako aj kritériá v oblasti národnostnej politiky. A to nie sú nikdy schopné splniť politické hnutia a strany, ktoré sú v súčasnosti pri moci. Buď preto, že ako SNS či ZRS o vstup do EÚ jednoducho nestoja, alebo svoju vôľu vstúpiť do EÚ verejne a nahlas síce deklarujú, ale zároveň robia takú politiku ako HZDS, s ktorou sa Slovensko do EÚ jednoducho nikdy nedostane.
V treťom rade to však znamená, že Slovensko nebolo z rokovaní o vstupe do EÚ vylúčené a že Európska únia vidí v občanoch a v demokratických silách nádej pre zásadnú zmenu politiky v SR, nevyhnutnú pre vstup do EÚ. Pre každú politickú silu, ktorá sa touto nádejou zaštiťuje, to však značí nevyhnutnosť zásadnej zmeny politiky v dodržiavaní základných demokratických princípov a práv menšín. To sú totiž tie dve oblasti, v ktorých Slovensko podmienky pre vstup do EÚ nespĺňa.
V súčasnosti je to zo slovenských politických síl pripravená uskutočniť len Slovenská demokratická koalícia, a to dôslednou demokratickou politikou, rešpektujúcou ústavu, zákony, rozhodnutia Ústavného súdu a pravidlá parlamentnej demokracie. Čo z toho vyplýva špeciálne pre slovenského občana? Predovšetkým si musí uvedomiť, že kritériá AQUIS SCREENING, ktoré otvárajú Slovensku cestu do EÚ, nemožno nijako obísť. Preto je pre slovenského občana, ktorý si želá vstup Slovenska do EÚ, v tejto chvíli jedinou skutočnou možnosťou víťazstvo SDK vo voľbách. A to nie hocijaké, ale víťazstvo, umožňujúce SDK suverénne uskutočniť všetky tie zmeny, ktoré nám otvárajú cestu do EÚ. To je realita súčasného politického života na Slovensku.
Autor: PETER ZAJAC (Autor je predsedom Konzultačného zboru DS)