LUXEMBURG (ČTK) - V superlatívoch v sobotu večer po skončení dvojdenného summitu hodnotili zúčastnení najvyšší predstavitelia EÚ svoje rozhodnutie začať proces rozšírenia únie na východ. Radovali sa, že sa im podarilo vymyslieť scenár, ktorý zodpovedá požiadavkám únie a uspokojuje jedenásť kandidátskych krajín, ktorých najvyšší predstavitelia pobudli na summite niekoľko hodín.
Kancelára Helmuta Kohla, dlhé roky hlavného bojovníka za rozšírenie teší najmä, že do EÚ vstúpia ČR, Poľsko a Maďarsko, teda všetci bližší a vzdialenejší susedia Nemecka. "Pre Nemecko je veľmi dôležité, že od začiatku budúceho storočia budú okolo len priatelia a partneri. Je to pre nich historický dar," uviedol. Dodal, že pre jeho krajinu je "existenčnou otázkou", aby jej hranice neboli zároveň vonkajšími hranicami EÚ a NATO.
"Máme teraz dokonalé usporiadanie," povedal britský premiér Tony Blair, ktorého krajina sa od januára ujme v únii predsedníckeho žezla a bude tak začínať v marci "vstupný proces" so všetkými kandidátmi individuálne. "Zapojenie všetkých je jasné a zároveň existuje istá diferenciácia. Budú rozdiely v podmienkach, ale na základe, ktorý je pre všetkých spoločný a spravodlivý," povedal.
Francúzsky prezident Jacques Chirac pociťoval pri obede s predstaviteľmi pridružených krajín až dojatie, pretože únia učinila veľký krok a múdre rozhodnutie. "Dúfam teraz, že sa k nám pripojí zvyšok Európy, aby sme zjednotili a zabezpečili mier, ktorý nám tak chýbal celé stáročia." Zdôraznil, že únia medzi kandidátmi teraz už nerobí žiadny rozdiel. Lepšie pripravení začnú rokovať skôr, ale ostatní majú dokonalú šancu ich predbehnúť. Povzdychol si len, že uznesenie summitu o financovaní politiky EÚ nie je hlbšie a podrobnejšie, i keď je rád, že bolo rozhodnuté oddeliť výdaje na aktivity "pätnástky" od pomoci pre vstupujúce a vstúpivšie krajiny.
Na otázku, prečo summit nevyčíslil budúcu finančnú pomoc pre pridružené krajiny, Chirac vyhlásil, že na predvstupné výdaje ráta únia so sumou dvojnásobne presahujúcou čiastky vložené do povojnového amerického Marshallového plánu. Uznal, že jeho minuloročná predpoveď o vstupe Poľska v roku 2000 bola "možno trochu optimistická". Nie je možné v skutočnosti odhadnúť, kedy sa to stane, "bude však urobené všetko, aby sa Poľsko mohlo pripojiť čo najrýchlejšie".
Podľa luxemburského premiéra a predsedu EÚ Jeana-Clauda Junckera urobil summit "monumentálne historické rozhodnutie". Z Luxemburgu zaznelo "posolstvo mieru", uviedol mladistvo vyzerajúci politik, ktorý si za posledných šesť mesiacov vydobyl veľkú úctu a prestíž za spôsob, akým summit organizoval. "Som šťastný, že som mohol byť svedkom a trochu i aktérom týchto rozhodnutí." Všetci štátnici z kandidátskych krajín odišli podľa neho "s pocitom, že ich Európska únia neodbila", že im ponúkla "globálny proces obsahujúci nádej a ambície".