Jaroslav VOLF, predseda SDSS: "To, že zostali otvorené dvere pre Slovensko, ale súčasne sme sa nedostali medzi prvé krajiny, znamená len jedno, že nemáme zatiaľ takú šancu ako vybrané krajiny pre intenzívne rozhovory. Bude veľmi dôležité, ako sa skončia budúce voľby, lebo len vtedy sa táto situácia zmení. Výmenou vládnej garnitúry sa dostaneme do prvej skupiny a terajšie nevýhody nebudú mať neskôr taký dopad. Treba si uvedomiť, že to, že nie sme v prvom kole kandidátov, znamená aj obrovské straty financií, ktoré dostávajú členské krajiny napríklad na diaľnice či železnice a poľnohospodárstvo."
Milan Kňažko, podpredseda DU: "V demaršoch i upozorneniach západných politikov sa neraz zdôrazňovalo, že súčasná moc na Slovensku nepodlieha kontrole opozície, že používa metódy, ktoré pripomínajú metódy mafie. Myslím si, že prijímanie postkomunistických krajín do EÚ je dlhodobý proces a že napriek momentálnemu zaostávaniu budeme schopní vyriešiť tento problém. Vieme, o ktoré konkrétne otázky ide. Je to predovšetkým kontrola moci, ktorú treba umožniť opozícii, je to proporcionálne rozdelenie funkcií v NR SR, transparentnosť privatizácie a navrátenie verejnoprávneho charakteru inštitúciám, ktoré sa tak nazývajú."
Mikuláš Dzurinda, hovorca SDK: "Rozhodnutím, ktoré prijali predstavitelia EÚ na luxemburskom summite, prichádza Slovensko jednoducho o peniaze, pretože čas sú peniaze. Slovensko sa nedostalo do kategórie šiestich štátov, s ktorými sa budú viesť intenzívne rokovania a ktoré majú najväčšie predpoklady sa stať čo najskôr členmi EÚ. Slovensko zaostáva, stráca tempo, a tým prichádza o možnosti, ktoré dostanú budúci členovia EÚ. Podľa publikovanej štúdie SAV o EÚ realistické odhady hovoria, že čistý príjem z členstva v EÚ pre Slovensko by sa mohol pohybovať na úrovni 1,5 mld ECU, čo je približne 56 mld Sk."
Jozef MIGAŠ, predseda SDĽ: "Mám radosť, že luxemburský summit premiérov krajín Európskej únie prijal rozhodnutie na prospech Slovenska. Týmto rozhodnutím nám európske spoločenstvo prejavilo dôveru, ktorá nás zaväzuje čo najskôr odstrániť kritizované nedostatky. Umožňuje nám aj aktívne sa podieľať na novej politickej architektúre zjednocujúcej sa Európy. Dlhodobá tradícia medzinárodnej solidarity socialistických strán sa potvrdila aj v tomto prípade."
Jozef PROKEŠ, poslanec za SNS: "Rozhodnutie nie je pre mňa prekvapením. Naopak, očakával som ho. SR spĺňa v tej istej miere kritériá ako ostatné asociované krajiny, o ktorých sa predpokladalo, že budú prizvané na rozhovory. Nebol preto najmenší dôvod, aby bolo Slovensko vynechávané. Spôsob nátlaku, ktorý bol používaný proti SR, podľa môjho názoru vyplýva z nášho prehnaného úsilia byť začlenení do tejto skupiny."
Irena BELOHORSKÁ, poslankyňa za HZDS: "Moja bezprostredne prvá reakcia na rozhodnutie Európskej rady je, že si človek vydýchne. Povieme si - je to to, čo sme chceli - SR ako mladá republika dosiahla svoje uznanie aj v tejto inštitúcii. Bude závisieť len od nás, ako podanú ruku uchopíme."
Zdenka KRAMPLOVÁ, ministerka zahraničných vecí SR: "Je to úspech slovenskej diplomacie, rôzne katastrofické scenáre sa nesplnili. Od júla tohto roku sme podnikli všetky kroky preto, aby sa viedol otvorený dialóg s členskými krajinami EÚ, pretože tie v konečnom dôsledku rozhodli, akým spôsobom sa začnú rozhovory a rozširovanie. Nakoniec sa ukázalo, že naša cesta bola správna, pretože sa podarilo argumentovať reálnou situáciou v SR."