V kníhkupectve U čierneho psa na Radničnej ulici 1 v Bratislave (Staré Mesto) bude dnes o 16.30 h krst populárno-náučnej knihy T. Pappasovej Potešenie z matematiky - Objavovanie matematiky okolo nás (preklad M. Mladý, M. Tiňová), ktorá vyšla vo vydavateľstve Nebojsa. Autorka pomocou príkladov z rôznych oblastí - filozofie, architektúry, výtvarného umenia, hudby, literatúry, fyziky, biológie, botaniky a chémie - ilustruje prítomnosť matematiky vôkol nás. V knihe sú otázky, čo nedali spávať už starovekým filozofom, ale i nedávne objavy, o ktorých v encyklopédiách ešte niet ani zmienky. Potešenie z matematiky zavedie do sveta ľudských osudov, príbehov, paradoxov, hádaniek a dômyselných riešení.
FOLKOVÉ VIANOCE
Dnešný program Bratislavských folkových Vianoc 1997 pozostáva z recitálu skupiny Sklo o 16.00 h na Vianočných trhoch na Hlavnom námestí a od 19.00 h koncertom v Českom centre, kde vystúpia Soňa Horňáková + SH Band a Žalman & spol.
AUKCIA
V priestoroch hotela Perugia na Zelenej ulici v Bratislave bude dnes od 18.00 h aukcia grafických listov Albína Brunovského.
AKADÉMIA
Mimoriadnym zahraničným členom francúzskej Akadémie výtvarných umení v Paríži sa stal poľský filmový režisér Andrzej Wajda (71). K zahraničným členom akadémie, ktorú v roku 1648 založil maliar Le Brun, patria aj huslista Jehudi Menuhin, výtvarník Antoni Tapies či herec a režisér Peter Ustinov.
PREMIÉRA
Rakúsku premiéru mal v stredu vo Viedni český oscarový film Kolja. Režisér Jan Svěrák, ktorý pricestoval na predstavenie s producentom Ericom Abrahamom, zožal od divákov vrelý potlesk.
PREHLIADKA
Dramatickou komédiou Rodinné ovzdušie (o 17.00 h) a poetickým príbehom Nénette a Boni (o 19.30 h) dnes v kinosále II bratislavského Istropolisu pokračuje štvordňová filmová prehliadka Objavy mladej francúzskej kinematografie.
FILM JAM
Úroveň českého mesačníka Film Jam, ktorý zdarma k dvom zakúpeným vstupenkám dostávajú aj diváci v bratislavskom kine Hviezda a v košickom kine Družba, stúpa každý mesiac. Štvrté číslo je plné pozvánok na decembrové premiéry a pôvodných reportáží. Rozhovory, profily a portréty sú venované S. Stallonovi, G. Oldmanovi, V. Chytilovej, F. Renčovi, A. Elsnerovej, B. Rösnerovi, D. Černému, V. Michálkovi i skupine Colorfactory.
KONCERT
V Teátre bratislavského Istropolisu je dnes o 19.00 h vianočný koncert herečky a speváčky Jany Hubinskej s Kvartetom Stana Herku. Ako hosť vystúpi A. Hryc, programom sprevádza D. Hevier.
ZLATÁ PLATŇA
Miroslav Noga a Štefan Skrúcaný prevezmú v nedeľu 14. decembra počas svojho vianočného koncertu v bratislavskej Športovej hale na Pasienkoch Zlatú platňu za predaj albumu No Problem! od vydavateľstva BMG Ariola ČR/SR. Hosťami programu, ktorý sa začne o 19.30 h, budú Rasťo Piško, Ibrahim Maiga a tanečná skupina Different Colours.
Autor: pet, dík, r