"Ťažko viem slovami vyjadriť svoj obdiv k osobnosti Kolomana Sokola a k jeho veľkému umeniu," píše v predslove k monografii o Kolomanovi Sokolovi zo začiatku 60. rokov dnes, žiaľ, už zosnulý profesor Vincent Hložník. "Predovšetkým preto, že jeho dielo mimoriadne silno zasiahlo moje srdce. Život i svet som začal vnímať cez toto umenie. Našu chudobu, tragédiu našich ľudí, ich strašnú osudovosť, ich beznádejnosť, pocity márnosti, cesty bez jasného konca - to všetko mi Sokolove grafické listy zjavovali s nesmiernou naliehavosťou..." Velikán slovenskej grafiky vzdáva hold svojmu veľkému predchodcovi, ktorý práve dnes v americkom meste Bryn Mawr oslavuje neuveriteľné deväťdesiate piate narodeniny. Koloman Sokol - doyen moderného slovenského výtvarného prejavu, ktorý neprestal myslieť na Slovensko ani po svojom opätovnom presídlení do Ameriky v roku 1948. Hoci tam našiel pokoj, to jediné - ako sám hovorieva - čo potrebuje k svojej práci, jeho myseľ sa často zapodievala ľuďmi v krajine, ktorá mu bola taká blízka. O jeho tvorbe z posledných období prenikajú k nám prostredníctvom torzovitých výstav a neúplných publikácií len nekompletné informácie o jeho diele. Celostnú mozaiku umelca, ktorý prežil celé jedno storočie, by mala priniesť budúcoročná retrospektíva v Slovenskej národnej galérii.
Celou tvorbou K. Sokola sa ako Ariadnina červená niť vinie záujem o expresívnu dramatickú výpoveď, v ktorej dominuje eruptívny náboj emocionality. Ponára sa do odvrátených strán ľudského bytia, aby na svetlo vyniesol to neznesiteľne ľahké poznanie: človek je mierou všetkých vecí. "V Kolomanovi Sokolovi sa po prvý raz zjavil v našom umení tvorca, ktorému výtvarným problémom sa stal skutočne Človek," píše v spomenutom predslove V. Hložník. "Prišiel v ňom ktosi, kto podriadil umelecké zámery a prostriedky jednému cieľu: ukázať a vyjadriť Človeka v jeho podstate; ktosi, komu nebolo ľahostajné, že slovenský človek sa utápal v nerestiach, že trpel, ba že nezriedka opúšťal i svoju vlasť a blúdiaci svetom ako večný Ahasver."
Autenticita výtvarného výrazu K. Sokola neznesie žiadny kompromis. Samozrejme, že i Sokol má svoje vzory - ostatne, v umení to ani nie je možné. Poučenosť je však pre neho prostriedkom na dosiahnutie originálneho výtvarného programu. Zdá sa, že jeho horizont presiahne i ďalšie tisícročie...
FOTO: Koloman Sokol na archívnej fotografii z 90. rokov
Autor: Ľudo Petránsky Ml.