národov. "OIC si je vedomá, že všetky formy terorizmu majú negatívny dosah na povesť islamu" a OIC podporuje OSN v úsilí "usporiadať na túto tému medzinárodnú konferenciu," uvádza sa v jednom z článkov rezolúcie, ktorá bola schválená na záver summitu. "Konferencia musí definovať koncept terorizmu a jasne vymedziť rozdiel medzi ním a národnostným oslobodeneckým bojom," uvádza dokument. Účastníci sa ďalej zhodli na tom, že je neprípustné "zneužívať islam k akýmkoľvek nepriateľským aktivitám voči jednotlivým členským krajinám OIC". Text sa vyhýba akejkoľvek zmienke o Spojených štátoch, ale uvádza, že niektoré krajiny zaraďujú automaticky moslimské štáty na zoznam sponzorov terorizmu. Na listine týchto krajín sa v USA ocitli Sýria, Sudán, Irán a Líbya. Pre posledné dve americký Kongres schválil zákon, ktorý umožňuje postihovať spoločnosti, ktoré budú v Iráne a Líbyi investovať vyššie ako povolené čiastky. Všetky krajiny OIC "považujú D` Amatov zákon za neplatný a nespravodlivý," uvádza deklarácia.
Účastníci summitu sa celkovo dohodli na znení 142 rezolúcií, o ktorých sa hlasovalo včera večer. Summit slávnostne ukončil prejavom iránsky prezident hodžatolislam Sajjad Mohammad Chatámí. Rezolúcie sa týkajú okrem iného izraelsko-arabského konfliktu a odsudzujú "represívne a teroristické praktiky, ktoré používa Izrael proti Palestínčanom". Izraelskú politiku dokument charakterizuje ako "nepriateľskú mieru". Všetkých 55 členských krajín OIC uznalo palestínsky nárok na "samostatný štát s Jeruzalemom ako hlavným mestom". Nezhody sprevádzali diskusiu o Iraku. Jeho zástupca žiadal, aby sa OIC v rezolúcii zaviazala presadzovať okamžité ukončenie sankcií, ktoré OSN proti Iraku uplatňuje od vojny v Perzskom zálive.
Väčšinou 50 hlasov sa účastníci dohodli, že hostiteľom budúceho summitu, ktorý sa bude konať v roku 2000, bude Katar. Arabské štáty hodnotili iránsky summit ako veľmi úspešný. Rokovanie "malo veľmi veľa kladných stránok", konštatoval egyptský minister zahraničných vecí A. Músá.