Viac ako 800 členov irackej opozície bolo v posledných 14 dňoch popravených v Iraku. V Ankare to včera oznámila exilová zastrešujúca organizácia irackej opozície Iracký národný kongres (INC). Medzi popravenými sú vraj Arabi, Kurdi aj Turkméni. Počet mŕtvych zrejme stúpne, pretože sú plánované ďalšie popravy. INC uviedla, že popravy sú súčasťou "upratovacích prác", ktoré nariadil syn irackého prezidenta Saddáma Husajna Kusaj.
VOĽBY V CHILE
Včera ráno sa otvorili volebné miestnosti v Chile, aby približne 8 miliónov oprávnených voličov tejto juhoamerickej krajiny rozhodlo o celkom novom zložení dolnej komory parlamentu a určilo 20 nových senátorov v 38-člennej hornej komore legislatívneho orgánu. Medzi prvými, ktorí odvolili, bol aj odchádzajúci najvyšší veliteľ ozbrojených síl generál Augusto Pinochet, ktorý má zaručené jedno z deviatich designovaných senátorských kresiel ústavou z roku 1980. Práve novela ústavy prijatej počas jeho diktatúry v rokoch 1973-1990 je jednou z úloh, o ktorej splnenie sa snaží vládna koalícia ľavého stredu na čele s prezidentom Eduardom Freiom.
VÝZVA REKTOROV
V zrejmej snahe utíšiť vlnu študentských protestov, ktorá trvá v Nemecku už niekoľko týždňov, navrhli rektori vysokých škôl sedembodový program na zlepšenie výučby a výskumnej činnosti na univerzitách a odborných vysokých školách. Bonnská vláda a spolkové krajiny by podľa tohto programu mali do piatich rokov zvýšiť svoje výdavky na vysoké školy o 0,1 percenta krajinského rozpočtu. Predsedníctvo konferencie rektorov vo vyhlásení zároveň odporúča univerzitám a odborným vysokým školám, aby pomocou ďalšieho vnútorného prerozdelenia prostriedkov prispeli k zlepšeniu výučby a vedeckej činnosti vo svojich ústavoch. Rektori vyzvali všetkých nemeckých občanov s čistým ročným príjmom nad 100 000 mariek, aby každý mesiac dobrovoľne venovali niektorej vysokej škole 100 mariek.