Vysilenú a vyhladovanú kenguru, ktorej sa v máji podarilo ujsť z nemeckej putovnej zoologickej záhrady v holandskej obci St. Isodorushoeve, našli odpadnutú v mieste predaja vianočných stromčekov po jej sedemmesačných potulkách Holandskom. Podľa údajov miestnej tlače zviera oddané svojmu osudu sa bez problémov nechalo chytiť. V Holandsku v tomto roku niekoľkrát stroskotali snahy zriadiť safari pre kengury a tak túlajúca sa "skippy" nenašla žiadny domov. Niektorí roľníci sa zvieratka ujali a pravidelne mu poskytovali potravu, prípadne ho prichýlili pod svoju strechu.
PRSTY NAMIESTO PASOV
Pasovú kontrolu pri vstupe do Singapuru by mali v budúcnosti urýchliť kontrolou odtlačkov prstov. Podľa informácií poskytnutých singapurskými úradmi obdrží zatiaľ 30 000 osôb s častou frekvenciou letov a s bydliskom v tomto tropickom štáte mimoriadnu kartu, ktorá im na letisku spolu s odtlačkom prsta otvorí automatické vstupné závory. Formality na letisku by sa tým mali skrátiť o 15 sekúnd. Imigračný úrad však má k tomuto návrhu pripomienky. Podľa nich by totiž pri dotyku príliš mastného alebo suchého prsta nemusel kontrolný scanner fungovať.
KOZMONAUTOM NA POČKANIE
S neobvyklým nápadom prišla na trh nemecká akciová spoločnosť sídliaca v Lipsku. Podľa agentúry ADN každému záujemcovi, ktorý má vo vrecku 25 000 mariek, ponúka dvojtýždňový výcvik v Hviezdnom mestečku pri Moskve, presne taký, aký absolvujú skutoční kozmonauti. Ťažiskovými bodmi programu sú teoretické a praktické cvičenia v zariadeniach simulujúcich ruskú orbitálnu stanicu Mir a nákladnú loď Sojuz TM a prechádzka v naozajstnom skafandri. Na preverenie "kondičky" slúži tréning v centrifúge a podtlakovej komore. Asi najvzrušujúcejším momentom je nácvik bezváhového stavu počas simulovaného letu.
ROPA PRED KOLUMBUSOM
Pôvodní obyvatelia Severnej Ameriky ťažili ropu na území dnešnej Pensylvánie už pred príchodom prvých Európanov, píše agentúra AP. Nové výskumy ukázali, že naftové ložiská využívali Indiáni dávno pred rokom 1859, keď Edwin Drake otvoril ako prvý osadník svoj naftový vrt. Dôkazom prvenstva Indiánov v položení základov naftového priemyslu na americkom kontinente sú drevené stavebné súčaste vytiahnuté z jednej z tisíciek šachiet v okolí mesta Titusville. Rádiokarbónovou metódou určili americkí vedci ich vek a konštatovali, že ropu tu ťažili pred viac ako 510 rokmi. Domorodci využívali zemný olej pri výrobe voduodpudzujúcich látok, tvrdia vedci. Verili vraj aj v liečivé účinky čierno-žltej substancie, potierali si ňou rany a používali ju najskôr aj vnútorne.