Akoby to bolo včera, a nie päť rokov, čo mladá Američanka Rachel Tritt prišla do vtedajšieho Československa, aby nám tak ako mnohí ďalší nadšenci zo západnej Európy a Spojených štátov amerických svojím dielom pomohla spoznávať a vytvárať predpoklady pre rozvoj demokracie v postkomunistických krajinách boriacich sa s nespočetnými problémami. Práve Rachel stála r. 1992 pri zrode dvoch nadácií - Open Society Fund Bratislava na Slovensku a Open Society Fund Praha v Čechách. Obidve patria k unikátnej sieti dnes už takmer 40 nadácií založených americkým filantropom a finančníkom Georgeom Sorosom v strednej a východnej Európe, na území bývalého Sovietskeho zväzu, v Ázii, Južnej Afrike a na Haiti. Každá z nich je samostatná a zároveň všetky spája myšlienka otvorenej spoločnosti.
Cieľom našej Nadácie otvorenej spoločnosti - Open Society Foundation (NOS-OSF) je pomáhať rozvoju občianskej spoločnosti na Slovensku, ktoré je ešte vždy, tak ako iné postkomunistické krajiny vo svete, postihnuté mnohými deformáciami. V čase, keď sme začínali, boli mimovládne organizácie skôr výnimkou ako pravidlom. Práve tak, ako sa za päť rokov stal tretí sektor prirodzenou a neodmysliteľnou súčasťou spoločnosti na Slovensku, je aj naša nadácia neodmysliteľnou súčasťou tretieho sektora. NOS-OSF je jednou z najväčších donorských nadácií u nás a od začiatku svojho pôsobenia vyznáva transparentnosť a otvorenosť či už pri rozdeľovaní grantov, alebo pri realizácii svojich vlastných programov, prostredníctvom ktorých napĺňa svoj účel. Štatút nadácie hovorí, že NOS - OSF je "nadáciou zriadenou na podporu vzdelávacích programov určených občanom Slovenskej republiky, podpory projektov v oblasti výchovy a vzdelávania, vrátane neziskových vydavateľských aktivít, podpory vzniku a činnosti iných mimovládnych organizácií a podpory jednotlivcov a inštitúcií registrovaných v Slovenskej republike v oblasti humanitných aktivít, vzdelávacích iniciatív a programov v oblasti školstva, zdravotníctva, umenia a kultúry, manažmentu, ekonómie, médií, realizácie a ochrany ľudských práv, ochrany životného prostredia, miestnych záujmových iniciatív, ako aj rozvoj intelektuálnej spolupráce s krajinami strednej a východnej Európy a bývalého Sovietskeho zväzu. Účelom nadácie je aj ochrana životného prostredia, rozvoj kultúry, ochrana ľudských práv a rozvoj duchovných hodnôt, vrátane podpory aktivít občanov a občianskych iniciatív vo všetkých oblastiach života spoločnosti." Toľko citát.
Na tento zdanlivo suchý výpočet sa môžeme pozerať z rozličných hľadísk. Niektorých osloví množstvo finančných prostriedkov vynaložených za päť rokov na realizáciu programov, iných počty účastníkov, ďalších výsledky práce mimovládnych organizácií podporených v rámci grantových programov či schopnosť odovzdať niektoré programové okruhy iným nadáciám blízkeho zamerania, ako je Nadácia pre prevenciu civilizačných ochorení, Nadácia Jána Husa, Nadácia Milana Šimečku, Minority Rights Group, Nadácia Šándora Máraia, Nadácia Charty 77 a mnohé ďalšie.
Za výpočtom programov, za finančnými čiastkami sú stovky ľudí. Je to nielen štedrý sponzor a newyorská nadácia Open Society Institute, ktorí sa s dôverou spoliehajú na úsudok a prácu členov nezávislej správnej rady na Slovensku, odborných komisií a pracovníkov, ale aj dnes už tisícky tých, ktorí patria do rodiny prívržencov otvorenej spoločnosti či už ako účastníci, alebo realizátori nespočetných projektov.
Pre nás, ktorí reprezentujeme tých prvých, je veľmi príjemné porovnávať prvý rok našej práce, rok 1993 s dneškom. Opäť nejde len o objem finančných prostriedkov, ktorý sa odvtedy viacnásobne zvýšil, ale najmä napríklad o neporovnateľne vyššiu kvalitu a počet úspešných uchádzačov o stáže na školách či pracoviskách v zahraničí, o rozvoj nových odborov na našich univerzitách, podporu talentovaných doktorandov, o sociálne znevýhodnené deti v materských školách, ktoré dnes namiesto osobitných škôl navštevujú vďaka alternatívnym metódam základné školy ako ostatné deti, o nespočetné živoriace knižnice, v ktorých pribudlo nielen technické vybavenie, ale sa aj rozšíril knižný fond a škála časopisov, o desiatky pôvodných slovenských prozaických a básnických diel a kvalitných prekladov vydaných malými vydavateľstvami, o stovky klubov mimoškolských aktivít na stredných školách na Slovensku, o rozvoj Internetu na pomoc zdravotníctvu, stredným školám, médiám, mimovládnym organizáciám, univerzitám, o prístrojovú pomoc slovenským nemocniciam, o stáže pre lekárov - špecialistov, stáže pre manažérov, zlepšujúcu sa úroveň angličtiny vďaka zahraničným lektorom a pobytom študentov na stredných školách v USA a vo Veľkej Británii, o podporu takých vtedy začínajúcich projektov, ako napríklad A-projekt, z ktorého sa rozvinula vidiecka komunitná nadácia, o úspešný rozvoj komunitnej filantropie v troch mestách na Slovensku, o podporu umenia a kultúry prostredníctvom Sorosovho centra súčasného umenia, o desiatky študentov, lekárov, sociálnych pracovníkov, predstaviteľov miestnych samospráv, cirkvi a mnohých ďalších, ktorí boli vyškolení v rámci programu zdravého životného štýlu určeného pôvodne iba učiteľom, o programy na podporu ľudských práv, o podiel na založení nových nadácií, ako je INFOROMA, Škola dokorán, HealthNet, Nadácia Media a pomoc pri rozvoji existujúcich, o spoluprácu so všetkými, ktorých spája spoločný záujem - prispieť k rozvoju a udržateľnosti demokratickej spoločnosti.
Päť rokov nie je dlhý čas. A hoci mnohé treba zdokonaliť, zlepšiť, predsa len pri bilancovaní prevažuje pocit, že naša práca má zmysel. Mimovládne organizácie, a teda aj naša nadácia, sa už aj na Slovensku presadili a získali svoje nezastupiteľné miesto.
Autor: ALENA PÁNIKOVÁ, výkonná riaditeľka OSF