KJÓTÓ (ČTK) - Delegáti priemyselných krajín hľadali včera na svetovej konferencii o zmenách podnebia v japonskom Kjótó kompromisné riešenie medzi rozdielnymi návrhmi na zníženie emisií škodlivých plynov spôsobujúcich tzv. skleníkový efekt. Delegácia Európskej únie oznámila, že je pripravená dohodnúť sa so Spojenými štátmi a Japonskom a stanoviť zníženie exhalátov do roku 2010 o 8 percent oproti stavu z roku 1990. Výmenou za ústupok voči požadovanému 15-percentnému obmedzeniu emisií však žiada, aby sa obidva štáty na jeho prijatie aj zaviazali a nesnažili sa o zníženie navrhovaného čísla. Spojené štáty zo svojej strany už nežiadajú podľa agentúry AFP stabilizovanie množstva emisií na úroveň z roku 1990 v období rokov 2008 až 2012 a ponúkajú ústupok: päťpercentné zníženie. No pod podmienkou, že rozvojové krajiny sľúbia prispieť svojím úsilím k obmedzovaniu vypúšťania škodlivín spôsobujúcich globálne oteplenie. Obmedzenie exhalácií sa má týkať šiestich plynov s tým, že emisie troch prírodných (oxidu uhličitého, oxidu dusíka a metánu) sa budú znižovať podľa úrovne z roku 1990, zatiaľ čo priemyselné (uhličitan fluorovodíkový, perfluorouhličitan a hexafluorid sírny) podľa úrovne z roku 1995.
Európska únia (EÚ) si vyslúžila kritiku USA a Japonska za to, že zníženie emisií sa má vzťahovať na krajiny 15-tky ako celku, vďaka čomu štáty s menším množstvom exhalácií škodlivín obmedzenie toľko nepocítia ako tí, ktorí naopak väčšie množstvo plynov vypúšťajú.
EÚ sa bude musieť zrejme zmieriť aj s rozlíšením limitov emisie plynov medzi jednotlivými krajinami. Pritom štáty ako Čína, India, Južná Kórea, Mexiko a Brazília, u ktorých sú emisie plynov veľmi vysoké, budú najskôr prijímať samostatné opatrenie podľa vlastného uváženia.