"Československé ani české úrady nepožiadali spolkovú vládu o vydanie Antona Mallotha," uvádza sa v odpovedi spolkovej vlády na otázku frakcie strany Zelených v Spolkovom sneme na to, ako spolková vláda bude postupovať v prípade bývalého SS-scharführera Antona Mallotha, ktorý bol do roku 1945 jedným z brutálnych dozorcov SS v "Malej pevnosti" v Terezíne. V roku 1946 bol Malloth odsúdený (v neprítomnosti) Ľudovým súdom v Litoměřiciach na trest smrti.
V odpovedi spolkovej vlády frakcii Zelených sa ďalej uvádza, že československé veľvyslanectvo v Bonne len verbálnou nótou 11. augusta 1988 vyslovilo "nádej", že Malloth bude v spolkovej republike postavený pred súd. Spolková vláda uviedla, že Ústredné stredisko pre vyšetrovanie nacistických zločinov v Dortmunde vyhodnotilo značné množstvo dokumentov, ktoré boli objavené v archíve bývalej Štátnej bezpečnosti NDR alebo mu boli odovzdané po roku 1989 českými orgánmi. České štátne zastupiteľstvo však do Dortmundu zároveň oznámilo, že ešte nebolo ukončené vyšetrovanie prípadu obžalovaného. V Bonne sa preto domnievajú, že nemeckým úradom bude v krátkom čase umožnené v Prahe nahliadnuť do vyšetrovacích spisov.
Vo vyhlásení strany Zelených sa uvádza, že z odpovede spolkovej vlády vyplýva, že nemecké úrady vedeli oveľa skôr, ako sa doteraz uvádzalo, o Mallothovej trestnej činnosti a o jeho pobyte v spolkovej republike. Anton Malloth žije v domove dôchodcov neďaleko Mníchova a stará sa o neho dcéra Ríšskeho vedúceho SS Heinricha Himmlera Gurdun Burwitzová. Spolková vláda taktiež tvrdí, uvádza sa vo vyhlásení Zelených podpísanom ich hovorcom Leom Frühschützom, že nevedela o tom, že Malloth je na zozname vojnových zločincov Spojených národov. "Nie je taktiež jasné, ako je možné, že Malloth mohol pokojne žiť od roku 1973 do roku 1988 v talianskom meste Merane v južnom Tirolsku, napriek tomu, že štátne zastupiteľstvo v Dortmunde vedelo, kde sa nachádza," píše sa vo vyhlásení strany Zelených. V roku 1988 bol potom Malloth "vypovedaný" do spolkovej republiky.
Podľa názoru strany Zelených je v odpovedi spolkovej vlády na otázku Zelených veľa nezrovnalostí. Nestačí, že spolková vláda len lapidárne tvrdí, že stíhanie vojnových zločincov je "vecou spolkových krajín". Vo vyhlásení sa pripomína, že sa nedostatočne reagovovalo na trestné oznámenie publicistu Petra Fünkelgrüna žijúceho v Kolíne nad Rýnom, ktorý sa narodil v Prahe. Fünkelgrün podal už v roku 1988 na Antona Mallotha žalobu, že v "Malej pevnosti" Terezín zavraždil jeho dedka.
Autor: RUDOLF STRÖBINGER, Bonn (Autor je stálym spolupracovníkom