PRAHA (ČTK, TASR) - Český prezident Václav Havel včera v prejave pred oboma komorami parlamentu podrobil zdrvujúcej kritike spôsob vládnutia premiéra Václava Klausa a jeho odstupujúceho kabinetu. Súčasnú politickú krízu označil za príležitosť na očistu a oslobodenie pre budovanie občianskej spoločnosti. Havel pripustil, že podiel na terajšej "zachmúrenej" nálade spoločnosti majú dôsledky komunizmu, ale za ďalšiu chybu ponovembrového vývoja predovšetkým v ČR označil nevybudovanie občianskej spoločnosti, pretože jej existencia by zabránila spoločensky dosť traumatickej výmene vlády. Terajšia politická kríza spojená s odstúpením Klausovej vlády sa preto mnohým javí ako "kolaps režimu, demokracie, či dokonca koniec sveta" a dôvodom k týmto pocitom je podľa Havla neexistencia skutočnej občianskej spoločnosti, ktorá sa nemusí cítiť závislá na striedaní vlád, alebo na tej či onej politickej strane.
(Dokončenie z 1. strany)
Český prezident uviedol, že terajšia zmena vlády je stresujúca, ale môže zároveň viesť aj k dobrým veciam, a to ku katarzii. "To značí pocit hlbokej očisty a vykúpenia. Pocit znovuzrodenej nádeje. Pocit oslobodenia," povedal Havel v pražskom Rudolfíne, niekdajšom prvorepublikovom parlamente.
Tvrdá kritika predchádzajúcej Klausovej vlády prichádza v dobe, keď predseda KDU-ČSL Josef Lux na prezidentovo požiadanie konzultuje možnosť zostavenia novej vlády. O niekoľko dní sa má konať aj kongres ODS, na ktorom bude do čela zvolený s najväčšou pravdepodobnosťou opäť Václav Klaus, ktorý si vypočul prejav v kresle po ľavici prezidentovej manželky Dagmar Havlovej. Hoci Havel už skôr prisľúbil, že zhodnotí aj svoje pôsobenie v politike, v prejave pripustil len svoju všeobecnú zodpovednosť za terajšiu situáciu ako vysokého predstaviteľa ponovembrovej politickej reprezentácie. Havel uviedol, že Českej republike a politikom chýbal dostatok globálneho myslenia, čo sa odrazilo nakoniec v nedostatku podpory obyvateľstva v prospech integrácie do európskych štruktúr.
Na druhej strane politická reprezentácia podľa Havla trpela "pýchou" spojenou s makroekonomickým a technokratickým poňatím transformácie spoločnosti bez presadzovania mravných a právnych zásad. A to podľa Havla paradoxne zodpovedá marxistickej poučke o prednosti ekonomickej základne pred nadstavbou.
Včerajší prejav Václava Havla kladne privítali podpredseda vlády a šéf KDU-ČSL Josef Lux a predseda Poslaneckej snemovne a opozičnej ČSSD Miloš Zeman. "Pravda, ktorá bola vyrieknutá, môže nielen zvíťaziť, ale aj oslobodiť túto krajinu a dať jej nádej," povedal novinárom Lux. Zeman uviedol, že bol prezidentovým prejavom veľmi potešený.
Václav Klaus bezprostredne po Havlovom prejave, ktorému - na rozdiel od stoviek prítomných - netlieskal, zvolal poradu špičiek ODS a následne vo vyhlásení pre médiá prejav podráždene odmietol. V. Klaus odmietol Havlovo hodnotenie minulosti i vízie prezidenta do budúcnosti, ktoré označil za neprípustnú tretiu cestu. "Jeho prejav bol konfrontačný. Situáciu vyhrocuje a nie ukľudňuje. Striedmo uvažujúci človek nemôže súhlasiť s jeho hodnotením posledných ôsmich rokov," povedal V. Klaus, ktorému sa nezvykle triasol hlas. V. Klaus vytkol Havlovi, že ani osem rokov po novembri 1989 nepochopil princípy trhovej ekonomiky. Zo strany odstupujúceho premiéra Václava Klausa ide o prvú otvorenú kritiku prezidenta V. Havla takéhoto charakteru.