V rozprave poslanec Ľubomír Fogaš (SDĽ) pripomenul, že zákon o konkurze a vyrovnaní sa od roku 1992 osemkrát novelizoval. "Zdalo sa mi, že zákon tento rok prežije, ale vidím, že nie," povedal. Poslanec Ľudovíť Černák (DU) uviedol, že novela predstavuje to, o čo sa opozícia už určitý čas snaží. Pozitívne hodnotil zmeny, ktoré novela obsahuje a pokladá ich za prejav toho, že vláda pochopila nefunkčnosť súčasnej podoby zákona. "Všetka česť tomuto návrhu," uviedol. Súčasne sa vyjadril, že jeho strana je ochotná novelu v parlamente podporiť. Novele však vyčítal, že sa nedotýka strategických podnikov, ktoré produkujú až 50 % HDP SR. Podľa neho bude efekt, ktorý vláda z novely predpokladá, len polovičný. Vyjadril nádej, že rokovaniami vo výboroch poslanci tento nedostatok odstránia.
Podľa Ľ. Fogaša dôvodom neúčinnosti dohodovacieho konania v praxi boli aj súdy. "Mám dôkazy, že ani v jednom prípade nezasadala rada veriteľov," povedal. Podľa neho predĺženie stanovených lehôt vynahradí prácu sudcov. Kritizoval aj zmenu náležitostí podania návrhu na začatie konania a zmenu spôsobu rozhodovania odôvodnené predkladateľom vysokými nákladmi.
Novela zákona o konkurze a vyrovnaní rieši predovšetkým problematiku dohodovania, doručovanie v konkurznom a vyrovnacom konaní a náležitosti podania a spôsoby rozhodovania. Návrh zákona umožňuje doručovať písomnosti v konkurze a vyrovnaní prioritne zverejňovaním v Obchodnom vestníku. Zahraniční účastníci si už pri podaní návrhu a prihlásení nároku musia ustanoviť opatrovníka na doručovanie.
Dohodovanie sa podľa návrhu v praxi ukázalo ako neúčinný inštitút konkurzného práva. Navrhuje sa preto nahradiť dohodovanie modifikovaným systémom vyrovnania, ktoré sa uskutoční pod dohľadom súdu. Modifikácie tohto systému spočívajú v poskytnutí väčšej miery rozhodovacej slobody veriteľom a oslabení prísnych kritérií zákona na obsah vyrovnacieho návrhu.