Formálny znak politickej krízy v ČR spočíva v tom, že vláda podala demisiu a teraz pracuje iba v poverení. Stále nie je jasné, či sa podarí zostaviť novú vládu, alebo budú vypísané predčasné voľby. Tieto udalosti majú dosah na kurz českej koruny, ktorý sa od poslednej menovej krízy v máji udáva v cene nemeckej marky vyjadrenej v českých korunách. Pred vznikom politickej krízy v novembri bol kurz Kč na úrovni okolo 19 Kč za DEM. Predminulý týždeň skončila koruna na úrovni 19,6 Kč za DEM. Minulý týždeň počas pondelka kurz koruny po začiatku obchodovania na devízovom trhu poklesol až na psychologickú hranicu 20 Kč za DEM, vtedy sa uzatvoril kurzom 19,87 Kč za DEM. V stredu nastalo mierne posilnenie koruny, jej kurz sa uzatvoril na 19,71 Kč za DEM. Ostávajúce dva dni minulého týždňa už nepriniesli prekvapenie, koruna sa obchodovala v pásme 19,6 až 19,7 Kč za DEM.
Ako je to obvyklé, ČNB zverejňuje stav devízových rezerv len s niekoľkotýždňovým oneskorením. Na konci októbra devízové rezervy bánk a ČNB predstavovali spolu 15,3 mld USD, z toho devízové rezervy ČNB predstavovali 72 % všetkých devízových rezerv. V porovnaní so stavom začiatkom júna boli devízové rezervy významne posilnené. Nedávno viceguvernér ČNB Pavel Kysilka povedal, že menu neohrozuje schodok štátneho rozpočtu, ktorý sa očakáva vo výške 10 mld Kč. Schodok v obchodnej bilancii sa očakáva vo výške 3,2 mld USD, má byť asi o štvrtinu menší ako v minulom roku. Index rastu spotrebiteľských cien sa očakáva vo výške 10 %.
Už pri vzniku politickej krízy finanční analytici predpovedali jej pád až na úroveň 21 Kč za DEM. Tvrdili, že ČNB nemá príliš veľa nástrojov na ovplyvňovanie kurzu. Podľa vyhlásenia ČNB si táto centrálna banka ešte v júni otvorila úverový rámec na podporu kurzu koruny vo výške 2 mld USD, z ktorého do novembra nečerpala. Predstaviteľ ČNB povedal, že centrálna banka nebude brániť dlhodobej tendencii na pokles kurzu, ale bude brániť nadmernému kolísaniu kurzu. Kolísanie kurzu v spojení s vysokými úrokovými mierami využívajú finanční špekulanti, ktorí stupňovaním objemu obchodov dokážu destabilizovať meny reformných ekonomík. V minulých dňoch ČNB intervenovala v prospech koruny, ale nepriamo - prostredníctvom komerčných bánk v nezverejnenom objeme. Opatrenia ČNB z konca minulého týždňa spočívajú v úsilí znižovať úrokové miery, ukazuje sa, že udržanie kurzu na nejakej vopred vytýčenej hranici nie je pre ČNB prvoradé. Úrokové miery hneď po vzniku politickej krízy začali rásť. Úroky na medzibankovom trhu sa pred krízou pohybovali medzi 15 až 16 % a minulý pondelok vyskočili až na 22 %. V piatok ČNB znížila tzv. repo sadzby o trištvrte percenta, čo spôsobilo mierny pokles úrokových sadzieb na medzibankovom trhu. ČNB vyhlásila, že sa bude usilovať o zníženie úrokov.
Na vývoj meny obyvateľstvo zatiaľ nereaguje zvýšeným dopytom po valutách. V začínajúcom vianočnom trhu sa nedajú vypozorovať zvýšené nákupy zahraničného tovaru v dôsledku nedôvery v korunu, ako to bolo v máji. Šikovne pokles koruny využila firma Baumax, ktorá má v ČR sieť obchodov, dala do ČTK správu, že ak koruna bude ďalej klesať, neudrží terajšie ceny svojich tovarov, ktoré sú prevažne z dovozu.
Významné české priemyselné spoločnosti verejne vyjadrujú očakávania od novej vlády. Od vlády žiadajú pokračovať v privatizácii, vytvoriť prísnejšie podmienky pre podnikanie, urýchliť konkurzy, žiadajú opatrenia proti dlžníkom. Mnohí žiadajú udržať záujem zahraničných investorov, štátnu podporu exportu, zjednodušenie daňovej sústavy. Všetci sa zhodujú na rýchlom riešení politickej krízy, niektorí pripúšťajú ustanovenie úradníckej vlády.
Známy český ekonóm Jan Švejnar povedal, že chybou ekonomickej politiky bol nadhodnotený kurz českej koruny v dôsledku politiky pevného kurzu, ktorý bol sprevádzaný pomerne vysokou mierou inflácie. ČNB uplatňovala pevný kurz Kč voči tzv. menovému košu od roku 1991 do februára 1996.
Konsolidačná banka, s.p.ú., musela v dôsledku nervozity na českých korunových finančných trhoch odložiť plánovanú emisiu obligácií v objeme 5 mld Kč a so splatnosťou 7 rokov a s pohyblivou úrokovou mierou. Konsolidačná banka podľa rozhodnutia vlády uskutočňuje v ČR revitalizáciu niektorých podnikov tak, že preberá ich staré dlhy alebo kapitálovo vstupuje do spoločností, na ktorých má vláda záujem, naposledy tak urobila v Zetore, a. s. Brno.
Predseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory Peter Mihók priznal, že znižovanie kurzu českej koruny zhoršuje postavenie slovenských exportérov do ČR. Poslanec Miroslav Maxon tvrdil, že vývoj v ČR by mala NBS aj ministerstvo financií pozorne monitorovať a podľa vývoja korigovať vzťahy z ČR. Naproti tomu riaditeľ Ľudovej banky, a. s. Bratislava, Jozef Kollár povedal, že nemá obavy o vývoz nestability z ČR na Slovensko. Upozornil, že veľké britské a nemecké banky môžu ľahko destabilizovať slovenský finančný trh, lebo vlastnia veľký objem slovenských korún.