úcimi úzkymi ekonomickými väzbami medzi oboma štátmi. Jedným z prejavov tejto väzby je pretrvávajúci súvis vývoja kurzu slovenskej koruny s vývojom koruny českej, z iného pohľadu je potvrdením významu Čiech pre Slovensko podiel vzájomného obchodu na celkovom zahraničnom obchode Slovenska. V prvom polroku tohto roku sa dovoz z ČR podieľal na celkovom dovoze do SR 23,5 %, na druhej strane export do ČR predstavoval takmer 28 % celkového vývozu zo Slovenska (druhým v poradí je čo sa exportu týka Nemecko s 23,25 %, tretie Rakúsko predstavuje iba 6,5 % polročného exportu).
Význam obchodných vzťahov s Českou republikou vytvára predpoklad pre snahu vlády o udržanie čo najlepších susedských vzťahov. Štvrtkové vystúpenia slovenského premiéra na Pasienkoch zabili dve muchy jednou ranou - dopredu odmietli rokovania s novou vládou a s ohľadom na popularitu českého prezidenta urazili pravdepodobne väčšinu či už existujúcich alebo potenciálnych obchodných partnerov v Čechách.
Neschopnosť súčasnej vlády akceptovať priority ekonomiky Slovenska sa nedotýka len vzťahu k Českej republike. Podiel krajín EÚ na celkovom vývoze SR v prvom polroku tohto roku bol 44,9 % (64,972 mld Sk) a v porovnaní s rovnakým obdobím roka 1996 vzrástol o 11,853 mld Sk (o 22,3 %). Vývoz do krajín OECD dosiahol 86,2 % (124,824 mld. Sk) z celkového objemu vývozu SR a oproti rovnakému obdobiu minulého roka bol vyšší o 15,891 mld Sk (o 14,6%). Vzďaľovanie sa Slovenska Európskej únii sa potvrdilo v štvrtok prijatou rezolúciou o rozšírení Európskej únie, v ktorej poslanci Európskeho parlamentu neodporučili začať rokovania o vstupe do Európskej únie aj so Slovenskom. Slovensko tak predbehli nie len Poľsko, Čechy, Maďarsko, Slovinsko, Estónsko a Cyprus, ale i Rumunsko, Bulharsko, Litva a Lotyšsko.
Autor: Juraj Kováčik, P67 value, spol. s r.o. Bratislava