ový trh - vysokým podielom priamych obchodov na celkových realizovaných objemoch a manipulácie s cenami emisií. Na BCPB bude zriadený kontrolný útvar, ktorý bude monitorovať dodržiavanie právnych predpisov a etických noriem pri obchodovaní, na trhu RMS má dôjsť k posilneniu kontrolného útvaru zabezpečujúceho tieto činnosti.
Netransparentnosť je jedným z kľúčových problémov kapitálového trhu a vznik a existencia samoregulačných mechanizmov, ktorých obsah naznačuje napríklad etický kódex Asociácie obchodníkov s cennými papiermi je najschodnejšou cestou na jeho dosiahnutie. Korektnosť na kapitálovom trhu potrebuje oporu v kvalitnej legislatíve, jej zabezpečenie však bude veľmi ťažké bez prenesenia podstatnej časti zodpovednosti mimo oblasti štátneho dozoru. Otázkou takisto zostáva vznik od vlády nezávislej Komisie pre cenné papiere.
Vývoj na anonymných trhoch v poslednom týždni nepriniesol okrem výrazného nárastu burzového indexu výraznejšie prekvapenia. Pod nárast SAX-u sa pravdepodobne podpísal hlavne 12-percentný nárast ceny akcií VÚB kulminujúci vo štvrtok a v piatok na 1100 Sk. Na trhu RMS kulminovala cena VÚB už v stredu na úrovni okolo 1050 Sk. Rast ceny bol spojený s veľmi výrazným obchodovaním, keď v priebehu týždňa bol na anonymných trhoch realizovaný objem 3,7 mil. Sk. V priamych obchodoch boli akcie VÚB zrealizované v objeme 61 mil. Sk pri priemernej cenne 971 Sk.
Druhou "veľkou" výrazne rastúcou emisiou boli akcie Slovnaftu. Po týždennom zisku 6% sa končili v piatok pod 950 Sk, na BCPB i RMS však zaznamenali maximálnu cenu na 970 Sk a naznačili možnosť návratu na úroveň tesne pod nominálom. V priamych obchodoch sa s akciami Slovnaftu realizoval objem 142 mil. Sk pri priemernej cene 949 Sk.
Akcie VSŽ sa posilnili iba o 3%, na trhu RMS je však výraznejšie viditeľná zmena v ich vývoji, keď na začiatku decembra zvrátili na 650 Sk klesajúci trend na opätovný nárast. Anonymné obchody s VSŽ už tradične dominovali trhu, ani piatkové maximá však zatiaľ nepriniesli návrat nad 700 Sk. Viac ako 340 mil. Sk objem priamych obchodov bol takisto zrealizovaný pri priemernej cene tesne pod 700 Sk.
Akcie Váhostavu zastavili svoj dlhšie trvajúci pokles už v stredu na úrovni nominálu, napriek tomu končia týždeň so 14-percentnou stratou. V priamych obchodoch boli zobchodované v objeme 240 000 Sk pri priemernej cene 1045 Sk.
Na BCPB bol umiestnený 200 mil. Sk objem dlhopisov Chirany Premy. Pôvodný objem emisie bol 500 mil Sk. Dlhopisy majú fixný úrokový výnos 13,5 % a emisia je splatná 1. marca 2002. Cena akcií Chirany Premy sa držala na úrovni 200 Sk, pri priamych obchodoch však bolo pri priemernej cene 511 Sk realizovaný objem 194 mil Sk.
Reštitučný investičný fond dosiahol podľa zverejnenej správy za prvých desať mesiacov zisk 132,316 mil. Sk, ku koncu minulého roka zisk predstavoval 218,111 mil. Sk. "Tento rok bude možné vyplatiť dividendu väčšiu ako 70 Sk, ak o tom rozhodne valné zhromaždenie," povedal generálny riaditeľ RIF Michal Grega. V piatok sa končili akcie RIF na 431 Sk po 5-percentnom týždennom náraste, ktorý by mal pokračovať i v budúcom týždni.
S akciami Považských strojární sa na trhu RMS naposledy obchodovalo 27. novembra. V priebehu týždňa zaznamenali pri pravidelnom obchodovaní na BCPB nárast o 14% a týždeň sa končili na 196 Sk. Za celý týždeň boli zobchodované v objeme pol milióna Sk a podľa dostupných správ podstatná časť týchto obchodov bola realizovaná ako blokové obchody. Dlhodobé udržiavanie ceny POS pomocou blokových obchodov na úrovni tesne pod 200 Sk a absencia záujmu reálne anonymného trhu o obchodovanie pri týchto cenách nepresviedčajú o ich reálnosti.
Piatkový rast Železiarní Podbrezová na BCPB o 11% korunoval celkový 27-percentný týždenný zisk tejto emisie. V tom lepšom prípade ide o skutočný zvrat vo vývoji ich ceny, ktorá na začiatku decembra zaznamenala tohtoročné dno na 130 Sk.
Naopak, veľmi pesimisticky pôsobia akcie Biotiky, ktoré pokračujú v poklese a po 32-percentnej týždennej strate sa končia na novom dne na 227 Sk.
Informácie poskytuje aj internetová strana http://www.p67value.sk