verejnosti neutícha. Z nájdených roztrhaných alebo rozrezaných záznamov sa pracovníkom úradu podarilo opäť zostaviť 236 750 tisíc dokumentov.
Demokratické Nemecko poučené dejinami sa pred siedmimi rokmi rozhodlo vysporiadať so svojou červenou minulosťou celkom opačne ako so svojou hnedou históriou. S ročným rozpočtom 215 miliónov mariek a s asi 3000 spolupracovníkmi mapuje úrad osudy jednotlivcov aj spoločnosti. Ako pre slovenských novinárov uviedol Harald Both, vedúci oddelenia pri Úrade spolkového splnomocnenca pre materiály štátnej bezpečnosti bývalej NDR (pretože ide o najdlhší názov úradu v Nemecku, zaužívalo sa práve pomenovanie Gauckov úrad podľa jeho riaditeľa - poz. red.), na 16 miliónov obyvateľov vtedajšej NDR pripadal jeden milión ľudí, ktorí pracovali pre STASI. Čo však nepríjemne prekvapilo mnohých Nemcov, bolo odhalenie, že pre východonemeckú tajnú službu pracovalo 20 až 30 tisíc spolupracovníkov v západnom Nemecku. K tomu pozitívnemu, čo si môžu obyčajní ľudia odniesť z Gauckovho úradu, je podľa pracovníka úradu Volkera Maassa vedomie, že aj za diktatúry si mnohí ľudia "zachovali slušnosť alebo preukázali občiansku odvahu." Podľa odhadov až tri z piatich náborov do služieb STASI skončili odmietnutím. Pritom ako pripomína Harald Both nátlak bol značný. STASI uskutočňovala nielen špionáž, ale aj sledovanie ľudí a spoločnosti. "Mala vplyv na cestovanie, povolanie, priateľstvá," hovorí Both.
Gauckov úrad poskytuje materiály v troch oblastiach - pre obyčajných ľudí, ktorí chcú nahliadnuť do osobných spisov, pre inštitúcie, ktoré chcú preveriť pracovníkov vo verejných službách alebo vysokých funkciách a napokon pre médiá. Pokiaľ spisy ukážu, že ide o obeť STASI, nemusí dotyčný platiť, v prípade, že ste boli spolupracovníkom, zaplatíte 150 mariek. Či však ide o obeť alebo o spolupracovníka, vždy je zabezpečená ochrana osobných dát. V spise sú všetky mená netýkajúce sa vášho prípadu začiernené.
Ako vyplýva z tretej správy o činnosti úradu, spracovali zatiaľ jeho pracovníci 3,7 milióna žiadostí o lustráciu či nahliadnutie do spisov, z toho 1,3 milióna prišlo od občanov a 2,4 milióna z oficiálnych miest, inštitúcií a podnikov. Ako uviedol riaditeľ úradu Joachim Gauck, ktorého meno je niekedy spájané aj s kandidatúrou na spolkového prezidenta, bude činnosť tohto orgánu pre odhaľovanie zločinov komunistického režimu predĺžená ešte hlboko do 21. storočia.
Autor: MIRIAM MRÍZOVÁ, Bratislava - Berlín