BRATISLAVA (SITA) - Prijatá legislatíva v oblasti ochrany domácej výroby vytvára možnosť brániť sa podnikom, ktoré pociťujú ujmu spôsobenú nadmerným dovozom alebo nekalými obchodnými praktikami. Na tlačovej besede v Bratislave to povedala odborníčka Ministerstva hospodárstva pre problematiku Svetovej obchodnej organizácie Alexandra Valachová. "Na podanie podnetu na preskúmanie musí firma získať podporu minimálne 50% výrobcov z daného odvetvia na Slovensku," povedala.
Ministerstvo zastáva podľa jej slov v spore rolu prešetrovateľa, ktorý nestranne preskúma všetky súvisiace skutočnosti a ekonomické ukazovatele. "Podnet môže vychádzať aj z ministerstva, ale mali by to byť predovšetkým podniky, profesijné združenia, odborové a zamestnávateľské zväzy. Je to predovšetkým v ich záujme, chrániť sa," povedala A. Valachová.
Zákon o ochrane pred dumpingom pri dovoze sa vzťahuje na všetky druhy tovaru, ktoré sú dovážané za dumpingové ceny a spôsobujú ujmu domácemu výrobnému odvetviu, teda aj na poľnohospodárske produkty. Ak je výsledkom konania dokázanie skutočnej ujmy, môže Ministerstvo financií SR rozhodnúť o uložení antidumpingového cla, dočasného antidumpingového cla alebo o prijatí záväzku dovozcu, že s okamžitou platnosťou zastaví dovoz dumpingového tovaru, alebo upraví cenu tovaru.
Zákon o ochranných opatreniach pri dovoze umožňuje uložiť dočasné ochranné opatrenie vo forme zvýšenia úrovne existujúceho dovozného cla alebo konečné ochranné opatrenia ako zvýšené dovozné clo. Zákon umožňuje aj určenie najvyššieho ročného povoleného množstva dovážaného tovaru. V tejto súvislosti A. Valachová uviedla, na zamedzenie nadmerného dovozu sa bude predovšetkým využívať obmedzenie dovozu, ktoré by sa malo stanovovať do výšky priemerného dovozu za posledné tri roky. "Prax však dokazuje, že clo nechráni v takej miere pred nadmerným dovozom ako množstevné obmedzenie importu," dodala. Dočasné vyrovnávacie clo, konečné vyrovnávacie clo a prijatie záväzku vývozcu o zastavení dovozu subvencovaného tovaru umožňuje uplatniť zákon o subvenciách a vyrovnávacích opatreniach.
Opatrenia sa uvaľujú na obdobie 4-5 rokov. V odôvodnených prípadoch možno požiadať o jeho predĺženie až na 8 rokov. Podľa slov A. Valachovej je toto obdobie dostatočne dlhé nato, aby sa domáci výrobca so situáciou vyrovnal. "V podmienkach trhovej ekonomiky sa výrobca potrebuje rýchlo zmobilizovať. Je to v záujme domáceho výrobcu, aby ochranné opatrenie netrvalo dlho, lebo v tomto prípade on sám seba dáva pre budúcnosť do horšej pozície v porovnaní s konkurenciou," dodala.