akcie VSŽ - po týždennej strate 5% končili na 666Sk, pričom na trhu RMS zaznamenali v piatok minimálnu týždennú cenu 635 Sk. Obe veľké emisie tak s oneskorením zareagovali na pokračujúce oslabovanie v podstate celého zvyšku trhu. S akciami VSŽ bol na anonymných trhoch realizovaný objem 42 mil. Sk, v priamych obchodoch sa obchodovali v dvadsaťnásobnom objeme pri priemernej cene 714 Sk, zodpovedajúcej úrovni v predminulom týždni. Akcie Slovnaftu sa obchodovali na anonymných trhoch v objeme iba pol milióna, v priamych obchodoch sa zobchodovali v objeme 36 mil. Sk pri priemernej cene iba 844 Sk.
Z dôležitých indexov sa zatiaľ SAX drží nad tohtoročným letným dnom, pokles VSŽ však spôsobil jeho štvrtkový prepad o viac ako 2%.
Témou číslo jedna bolo v uplynulom týždni navyšovanie základného imania IRB, ktoré má podľa posledných správ realizovať Slovenská poisťovňa. Na konci septembra dosiahla kapitálová primeranosť tejto tretej najväčšej slovenskej banky iba 1,57%, za prvých 10 mesiacov tohto roku vykazuje stratu 1,3 mld Sk zodpovedajúcej strate za celý minulý rok. V priebehu týždňa klesla cena akcií IRB o ďalších 8%, keď v piatok končili na 460 Sk. Na anonymných trhoch sa pritom zobchodovali iba v objeme necelých 12 tisíc Sk. V priamych obchodoch boli obchodované pri nereálne pôsobiacej priemernej cene 1900 Sk v objeme 300 tisíc Sk.
AssiDomäin Packaging Štúrovo dosiahla za 9 mesiacov tohto roku čistý zisk 96,12 mil. Sk. Bývalé JCP by mohlo v koncoročnom výsledku výrazne prekonať minuloročný zisk a priblížiť sa k úrovni zatiaľ najlepšieho roku 1995, keď dosiahli zisk na akciu vo výške 130 Sk. Napriek tomu, že väčšinu akcií vlastní majoritný švédsky vlastník, boli tieto obchodované na slovenské pomery v nadpriemernom objeme 160 tisíc Sk a po vzostupe o 5% končili týždeň na 562Sk, pričom na RMS zaznamenali maximálnu cenu 584 Sk. Pokles výkonnosti Nafty Gbely, ktorá zaznamenala za prvých deväť mesiacov zisk iba 209 mil. Sk, sa zatiaľ neprejavil vývojom na trhu. Iba v náznakoch je možnosť spoločného podniku s SPP, ktorý nedávno kapitálovo vstúpil do Nafty.
Tatra kupón IF dosiahol za deväť mesiacov tohto roku o 37,4% väčší zisk ako za rovnaké obdobie minulého roku, napriek tejto správe ostala cena jeho akcií na nezmenenej úrovni tesne nad 1400 Sk.
Takmer desaťpercentná strata Biotiky korešponduje s ohlásenými výsledkami za prvých deväť mesiacov, ktoré znamenajú priebežnú stratu vo výške 95 mil. Sk. Akcie Biotiky pravdepodobne ukončili rastový trend, ktorý určoval vývoj ich ceny v poslednom mesiaci. Tohtoročné dno zaznamenali v druhej polovici októbra na úrovni pod 300 Sk.
Nárast ceny akcií Bučiny o 15% a maximálna piatková cena 125 Sk sú nádejným signálom, až budúcnosť však ukáže, či sa im podarí udržať sa aspoň na tejto, už v nedávnej minulosti viackrát atakovanej, úrovni. Oproti rastu Bučiny stojaci pokles Bukózy na nové tohtoročné dno na 65 Sk po týždennej strate o 7% zodpovedá rozdielu vo fundamentálnych výsledkoch týchto dvoch najvýznamnejších zástupcov drevospracujúceho priemyslu.
Drôtovňa zastavila svoj nepríjemný prepad tesne pod úrovňou 300 Sk pri minimálnych realizovaných objemoch. Prudký výpadok tejto relatívne kvalitnej emisie dobre charakterizuje súčasný stav kapitálového trhu na Slovensku. Harmanecké papierne stratili za týždeň 8% a piatok končili na 357 Sk a pokračujú tak v stagnácii na úrovni nie vzdialenej tohtoročnému septembrovému dnu. Akcie Považských strojární sa v priebehu týždňa obchodovali na BCPB v rozpätí 151-193 Sk a ich zotrvávanie nad úrovňou nad 150 Sk stále nepôsobí presvedčivo.
Zvrat vo vývoji ceny akcií Chirany nebol spojený s výraznými realizovanými objemami. Týždenný nárast o 24% znamená polepšenie oproti nedávnemu dnu, v priebehu mesiaca však akcie Chirany stále zaznamenávajú 26% stratu.
Akcie Slovakofarmy sa pri takmer polmiliónovom obrate udržali nad 4000 Sk a v priebehu týždňa dokonca posilnili o 3%. Napriek pesimisticky pôsobiacemu piatkovému obchodovaniu, keď bol zobchodovaný jediný kus za 4000 Sk, nie je udržanie sa nad 4000 Sk úplne nereálnym.