Asi 30 mladých členov jednej z ruských ultranacionalistických skupín sa včera zhromaždilo pred veľvyslanectvom Spojených štátov amerických v Moskve, aby protestovali proti americkej politike voči Iraku, informovala agentúra ITAR-TASS. Demonštranti boli členmi skupiny Centrum iniciatívy mladých, ktorá je v úzkom kontakte s Liberálno-demokratickou stranou, vedenou bývalým kandidátom na úrad ruského prezidenta Vladimírom Žirinovským. Protestujúci chceli pred veľvyslanectvom spáliť americkú vlajku. Polícia im to však priamo pred veľvyslanectvom neumožnila a vytlačila demonštrantov z jeho blízkosti.
Špionážna aféra v Nemecku
Hovorca ruskej spravodajskej služby Jurij Kobaladze vyhlásil, že oznámenie o zatknutí dvoch nemeckých občanov pre podozrenie zo špionáže v prospech Ruska je politickou provokáciou načasovanou k stretnutiu najvyšších predstaviteľov obidvoch krajín - prezidenta Borisa Jeľcina a nemeckého kancelára Helmuta Kohla v nedeľu pri Moskve. Nemecký federálny prokurátor v piatok vydal zatykač na 47-ročného pracovníka leteckého priemyslu a 45-ročného údajného dôstojníka ruskej rozviedky, ktorí sú obvinení z odovzdávania informácií o konštrukčných podrobnostiach projektu dopravného lietadla Rusku.
Zásah proti Le Penovi
Francúzska polícia v sobotu znemožnila Jean-Marie Le Penovi a členom jeho ultrapravicového Národného frontu v tom, aby pri pamätníku v Savojských Alpách vzdali hold členom francúzskeho odboja. Policajti zablokovali cesty vedúce k náhornej plošine Les Glidres ležiacej v nadmorskej výške 1500 metrov po tom, čo miestny prefekt v obavách z možných incidentov zakázal ako akciu Le Pena, tak aj demonštráciu odporcov Národného frontu. Vodca francúzskych nacionalistov, ktorý prefektovi pohrozil súdnym sporom, sa v neďalekom meste Thones musel uspokojiť položením venca na hrob armádneho poručíka, zabitého počas druhej svetovej vojny.
Násilie v Albánsku
Hoci sa občianske nepokoje v Albánsku skončili pred niekoľkými týždňami, situáciu v tejto balkánskej krajine stále sužuje násilie. Podľa včerajšej albánskej tlače len za posledných sedem dní zahynulo pri prestrelkách 32 ľudí a 45 bolo zranených. Vo väčšine prípadov išlo o prípady pomsty alebo ozbrojené prepady. Od vypuknutia júlových udalostí hraničiacich s občianskou vojnou prišlo podľa neoficiálnych štatistík o život 423 osôb. Vlna násilia, ktorá sa začala už vo februári, stála životy vyše 1300 Albáncov.
Výbuchy v Indii
Dve obete na životoch a najmenej 40 ranených si včera popoludní vyžiadali dva za sebou nasledujúce výbuchy na preplnenej tržnici v indickom hlavnom meste Naí Dillí. Pôvodcovia bombového útoku sú neznámi. Podľa oznámenia polície obidve nálože boli umiestnené pod trhovníckymi stolmi. Neďaleko miesta útoku, ktorý sa odohral v husto zaľudnenej severnej časti veľkomesta, sa nachádza modlitebňa sikhskej náboženskej skupiny.
Požiare v Nemecku
Päť ľudí, z toho tri deti, našlo v Nemecku počas dvoch víkendových dní smrť v plameňoch. Požiare si okrem toho vyžiadali niekoľko vážne zranených. Výbuch plynu v jednom mníchovskom obytnom dome bol v noci príčinou rôznych zranení štyroch jeho obyvateľov. Podľa zistenia hasičov príčinou explózie, ktorá spôsobila škody za 200 000 mariek, bola manipulácia s plynovou fľašou.