Magda POSPÍŠILOVÁ, hovorkyňa V. Mečiara: "Ide o vnútropolitický problém Českej republiky, ktorý vláda SR nemieni nijako dramaticky komentovať. V demokratických krajinách je to štandardný prípad, rovnako štandardné sú aj predčasné parlamentné voľby."
Ján Čarnogurský, predseda KDH: "Pozitívna stránka demisie českej vlády je v tom, že postavili latku morálky v politike. Kedy také niečo môžeme očakávať na Slovensku? Negatívna stránka je, že sa v Českej republike dá očakávať obdobie nestabilných vlád."
Irena BELOHORSKÁ, HZDS: "Politické udalosti v ČR sú vnútorné záležitosti tejto republiky a nepovažujem za potrebné ich komentovať. Nie je dôvod na škodoradosť, pretože ide o mimoriadne citlivú záležitosť a nikto nemá právo do toho zasahovať. Akékoľvek vyjadrenia zo strany slovenských politikov by boli viac ako nevhodné."
Jozef MORAVČÍK, DU: "Je to dosť zložitá situácia. Vždy som si Klausa vážil, jeho profesionálne kvality politika a národohospodára. Dokázal ďaleko lepšie riadiť ČR, ako dokázali naše vlády a najmä Mečiarova vláda viesť Slovensko. Aj keď to v politike tak býva, bola by škoda, keby Klaus odišiel z politiky. Je to politik veľkého formátu."
Anna MALÍKOVÁ, SNS: "Keď sa v roku 1994 na Slovensku rozpadla vláda, český prezident Václav Havel vyjadril znepokojenie a Václav Klaus označil Česko za ostrov stability. Podľa mňa jediný ostrov stability v postkomunistických krajinách je Slovenská republika."
Milan FTÁČNIK, SDĽ: "Situáciu hodnotím tak, že Václav Klaus a najmä ODS dospeli do bodu, z ktorého už nemôžu pokračovať ďalej tými istými metódami. Zdá sa, že Klausova reformná politika sa už vyčerpala. Buď nájde v sebe novú dynamiku, alebo ju nahradí iná, sociálnodemokratická alternatíva."
Anton POLIAK, ZRS: "Vnímam situáciu v ČR ako určitý krízový prejav, ktorý predovšetkým vyplýva z rozporov vo vládnej koalícii. Ich zdrojom je okrem iného aj spôsob financovania ODS cez zdroje, ktoré nie sú jasné. Znepokojuje to ostatných vládnych činiteľov a koaličných partnerov, ako aj všetkých občanov ČR. Toto považujem za základ vzniknutej situácie. Bude to mať nepochybne dosah aj na integračný proces ČR do EÚ a NATO. Myslím si, že to nie je dobrý stav."
Béla BUGÁR, MKDH: "Aj táto kauza svedčí o tom, že je dôležitý morálny profil členov vlády. Pre členov vlády zo strany KDU-ČSL bolo dôležitejšie odísť z vlády, ktorá by mohla byť celá obvinená z korupcie. Na jednej strane pre Slovensko nie je dobrým signálom nestabilita v susednej krajine, ale zasa na druhej strane je to ponaučením, že podobne by sa mali správať tí členovia slovenskej vlády, ktorí sa necítia zodpovednými za finančné škandály, ako sú napríklad Nafta Gbely a iné prípady okrádania občanov SR."
František ŠEBEJ, DS: "Odstúpenie vlády Václava Klausa bolo nevyhnutným krokom vzhľadom na kroky koaličných partnerov ODS, vnútrostranícku situáciu ODS i vývoj verejnej mienky. Je ťažké si predstaviť, že v tejto situácii by vláda nereagovala na taký vážny podnet, ako bola výzva prezidenta Havla na jej odstúpenie. Odstúpenie vlády samo osebe nie je ničím neobvyklým a nemusí znamenať v samotnom vývoji krajiny negatívny posun. Dôvody a aféry, ktoré viedli k tomuto kroku, však naznačujú, že aj česká politická scéna sa musí vysporiadať so základnými otázkami morálky politického života."
László NAGY, MOS: "Z návrhu prezidenta Václava Havla na riešenie krízy v krajine je zrejmé, že Česká republika je demokratickým štátom, v ktorom platia demokratické hodnoty a zvyky. To znamená, že keď sa vrhne tieň korupcie na vládne strany, musia ich predstavitelia odísť - na rozdiel od SR, kde v uplynulom období vláda a prívrženci vládnych strán vyrabovali krajinu a napriek tomu naďalej vládnu."
Jaroslav VOLF, SDSS: "Miliónový škandál ODS je poslednou ranou tejto českej vláde a aj účinkovaniu Václava Klausa na čele najsilnejšej pravicovej strany v Českej republike. Na Slovensku sa do kasy vládnych strán prelievajú stámilióny, stranícka privatizácia devastuje ekonomicky aj morálne túto krajinu, ale nič sa nedeje a vláda zotrváva pri moci."
Milan ČIČ, predseda Ústavného súdu SR: "Je to záležitosť Českej republiky a Václava Havla ako prezidenta suverénneho štátu. Ja ako predseda Ústavného súdu sa k tejto záležitosti nevyjadrujem."
Autor: pt, jo, pan