Albert Marenčin - Vydavateľstvo PT, Bratislava
Ilustrovaný sprievodca secesnou Bratislavou z roku 1907, v čase, keď do Viedne a Budapešti jazdilo denne desaťkrát viac vlakov ako do Žiliny, keď tu bolo viac hotelov, kaviarní a hostincov, cukrární a luxusných obchodov ako dnes, keď každých desať minút premával parník na druhý breh Dunaja, keď nosiči batožín postávali pred hotelmi a na dopravných nástupiskách, keď sa chodilo na celodenné výlety na romantickú Železnú studničku či zrúcaniny hradu nad mestom. Okrem stručnej histórie obsahuje sprievodca popis pamätihodností mesta, ako aj zoznam a krátky životopis známych a zaslúžilých osobností, ktoré sa v Prešporku narodili alebo tu pôsobili.
Květa a Jan Mojžíšovi: Ze Lhasy do Káthmándú přes Everest
CP Books, Praha 2005
Tretia kniha manželov Mojžíšovcov vás zavedie na bicyklovú cestu do Číny a Tibetu. Stretnete sa s drsnou, krásnou a nedotknutou prírodou obývanou milými domorodcami, pre ktorých je budhizmus hlavnou životnou cestou a v závere cesty navštívite základný tábor Mount Everestu. Vyše 400 farebných fotografií dopĺňa pútavé rozprávanie a pomáha vytvoriť predstavu o vzdialenom svete. V druhej časti knihy sú praktické informácie pre záujemcov o podobnú cestu, úvod do budhizmu a krátka história Tibetu.
Zora Růžová: Schody od muzea
Torst, Praha
Poetka a výtvarníčka Zora Růžová žije už takmer tridsať rokov v Paríži. U nás je známa svojimi piesňovými textami, ktoré spieval Jaroslav Hutka (Tango o Praze, Cizinci), Petr Lutka či skupina Marsyas, a obalmi gramofónových platní folkového združenia Šafrán. Jej rozsiahla básnická tvorba doteraz nebola uverejnená, pričom ide o mimoriadne zaujímavé, osobité dielo, celoživotný autorkin básnický denník. Poetika Zory Růžovej sa utvárala v druhej polovici 60. rokov, je možno ju porovnať napríklad s dielom jej tragicky zosnulej vrstovníčky, poetky Šárky Smazalovej. Kniha obsahuje celú básnickú tvorbu Zory Růžovej z rokov 1965 až 2000.
Sylvie Germanová: Pieseň neláskavých
Slovart, Bratislava 2005, preklad Igor Navrátil
Pieseň neláskavých, nateraz posledný Germainovej román, bol odmenený cenou RABT, špeciálnym ocenením francúzskych rozhlasových poslucháčov. Hlavnou postavou románu, tak ako v mnohých autorkiných dielach, je nepriazňou osudu postihnuté dievča - tentoraz sirota, ktorú hneď po narodení matka nechala na ulici. Sugestívne rozprávanie spočiatku bezmennej hrdinky príbehu zaujme poetickým jazykom, výtvarnou obraznosťou, ohromujúcimi víziami, ale aj krutosťou a násilnosťou niektorých scén. V slovenčine vyšiel Sylvii Germainovej zatiaľ len jeden jej román Dieťa Medúza.
Milan Kundera: Zneuznávané dědictví Cervantesovo
Host, Brno
V krátkom čase druhý návrat svetoznámeho spisovateľa do rodnej krajiny. Po útlej knižke venovanej skladateľovi Leošovi Janáčkovi Milan Kundera pre vydavateľstvo Atlantis opäť pripravil esejistické dielo. Dva texty o umení románu a veľkom španielskom románopiscovi Cervantesovi vyšli vo po prvýkrát francúzštine pred 20 rokmi, ale myšlienky z nich sú stále aktuálne či provokatívne - "Román môže dnes len ťažko žiť v mieri s duchom doby: ak chce ešte objavovať, čo nie je objavené, ak chce ešte pokročiť ďalej ako román, môže to robiť iba navzdory a proti pokroku sveta."
Gabriel García Márquez: Na paměť mým smutným courám
Odeon, Praha 2005, preklad Blanka Stárková
Po desaťročnej prestávke vychádza Márquezovi nové prozaické dielo - novela, ktorej dej je zasadený do kolumbijského mesta na karibskom pobreží. Hlavná postava - hudobný kritik a nedeľný fejtonista miestnych novín, ktorého domáci nevolajú inak ako učenec, spomína na svoj život. Starý mládenec, ktorý po celý život pestoval účelové erotické vzťahy, si na deväťdesiatku chce dopriať svojský darček - stráviť noc s pannou. Jeho dlhoročná známa, majiteľka miestneho nevestinca, mu zaobstará mladú prišívačku gombíkov. Avšak príbeh nedôjde k očakávanému vyvrcholeniu.
Naomi Kleinová: Bez loga
Argo, Praha 2005, preklad Pavel Kaas
Keď pred piatimi rokmi prvýkrát vyšla kniha publicistky Naomi Kleinovej s názvom No logo, okamžite sa stala bestsellerom, ktorý autorke priniesol neohroziteľnú slávu. Rozsiahla štúdia o podobách moderného marketingu v štyroch kapitolách demaskuje praktiky súčasného reklamného priemyslu. Kniha prvý raz otvorene poukázala na triumf značky nad výrobkom, odhalila rozmer a dosah obchodných a reklamných praktík. Kleinová opísala zamestnanecké praktiky mamutích svetových korporácií, ich využívanie lacných pracovných síl z rozvojových krajín, ale aj to, ako reklama expanduje do verejného priestoru.
(ba, kop, her)