"V priemere každý dlhopis s pôvodnou nominálnou hodnotou tisíc amerických zlatých dolárov teraz predstavuje záväzok Nemecka vo výške 500-tisíc dolárov alebo viac, ak vezmeme do úvahy úroky za 70 rokov a výmenu za zlato v jeho terajšej hodnote," citovali Hospodářské noviny amerického podnikateľa Jeffreyho Westona, ktorý nedávno vydal o nemeckých vládnych dlhopisoch knihu.
Ide o dlhopisy nemeckej Weimarskej republiky, ktoré sa v rokoch 1924 a 1930 predávali v Spojených štátoch. Obligácie nakúpili státisíce Američanov, ktorí tak požičiavali peniaze Nemecku na platbu reparácii po prvej svetovej vojne a pomáhali sa tak krajine postaviť na nohy. Časť dlhopisov potom hitlerovské Nemecko tajne skúpilo na medzinárodných trhoch.
Obligácie sa nikdy nevyplácali. Dôvodom bola oficiálna verzia Nemecka, podľa ktorej, keď vojaci Červenej armády 8. mája 1945 dobyli Berlín, ukradli zároveň z trezoru ríšskej banky 300-tisíc dlhopisov Weimarskej republiky. Táto udalosť, podľa niektorých vymyslená, rozhodla, že staré dlhopisy Nemecko nemusí vyplácať. Nemecko súčasne vydalo v roku 1953 zákon, podľa ktorého platia len tie dlhopisy, ktorých držiteľ preukáže, že v roku 1945 neboli vNemecku, a teda nemohli byť ukradnuté.
"Nemecko sa domnievalo, že problém zručne zamietlo pod koberec. Problém sa ale vynoril z tieňa ako obrovská finančná časovaná puma, ktorá predstavuje celkový záväzok vo výške 600 miliárd dolárov splatných v zlate," hovorí Weston. Tvrdí, že Nemecko si príhodu s vyplienením ríšskej banky vymyslelo, aby dlhopisy nemuselo splácať.
Weston argumentuje, že v ríšskej banke neboli žiadne dlhopisy, pretože Nemecko okamžite predávalo tie dlhopisy, ktoré skúpilo. "Po druhé, budova banky, kde sa údajne dlhopisy nachádzali, bola zničená už vo februári 1945. Cennosti, ktoré pri útoku neboli zničené, boli prevezené po železnici do soľnej bane južne od Berlína," citujú Hospodářské noviny Westona.
Príbeh o lúpeži nie je z hľadiska amerického práva dôležitý. V USA sa už organizujú skupiny držiteľov dlhopisov, aby podali žaloby, ktorými sa chcú domáhať vyplatenia. Veriteľov podporujú aj renomované právnické kancelárie. Podľa odborníkov majú veľkú šancu na úspech. (tc)