Pingpong je pre Číňanov hra i slávnosť

Svet malej loptičky zažil v malom predobraz toho, že zrejme veľký svet športu čaká o tri roky a tri mesiace na pekinskej olympiáde. Plné hľadiská a úžasné úspechy hostiteľskej krajiny.

Staronový šampión Číňan Wang Li-čchin sa druhýkrát v kariére stal majstrom sveta. FOTO - ČTK/AP


Číňania si nič viac nemohli želať. Na svetovom stolnotenisovom šampionáte v Šanghaji vyhrali, čo sa dalo. Pätnásť z dvadsiatich medailí a päť z piatich titulov. Štvoro finále bolo čisto čínske. Aj vo dvojhre mužov, v ktorej im predvlani v Paríži vyfúkol primát Rakúšan Werner Schlager a na lanskej olympiáde v Aténach zasa Juhokórejčan Kju Seung Min. Záverečný titul pripadol jedinému Šanghajčanovi v reprezentácii. Navyše, Wang Li-qin získal symbolickú čínsku zlatú v histórii pingpongových majstrovstiev sveta - má poradové číslo 100.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

V Číne údajne hrá aktívne stolný tenis 120 miliónov ľudí. Hovorca svetovej federácie Brian Marshall vraví, že pre Číňanov nie je táto hra len národným športom, ale aj životným štýlom. "Oni ho nielenže hrajú - oni ho oslavujú," pridáva ďalšiu vzletnosť nemecký šéftréner Dirk Schimmelpfennig.

Pred šanghajským hotelom, v ktorom vyše týždňa žila svetová elita, sa prví lovci autogramov začali zhromažďovať už o štvrtej ráno. "Pripadáme si ako popové ikony," citovala nemecká tlač Nicole Strussovú. O desiatej sa desaťtisícová hala zaplnila aj v prípade, že na programe boli prvé kolá miešanej štvorhry.

Búrlivo prežívala každú výmenu. "Kým sa hrá, publikum v Európe - podobne ako na tenise - mlčí, kým v Ázii kričí, reaguje na to, ako hra prebieha," vysvetľuje francúzsky stolný tenista Patrick Chila. "Je to folklór trochu podobný tomu, aký poznáme z veľkých futbalových štadiónov, kde je tiež hľadisko v ustavičnej permanencii."

SkryťVypnúť reklamu

Číňania už pár rokov nehrávajú len za rodné farby. Tí, ktorí reprezentujú iné krajiny, však doma už nepatria k špičke. Ale aj v iných dresoch zavše pomôžu rodákom. Obhajcu titulu Schlagera v Šanghaji vyradil 43-ročný španielsky Číňan He Ži-wen, ktorý posledné tri sezóny hral súťaže veteránov. Na rozdiel od neho a jemu podobným najlepší čínski Číňania sú schopní zdolať v turnaji viac ako len jedného silného súpera. Čo nedokáže jeden, zvládne druhý. Dán Michael Maze prešiel senzačne cez dvoch Číňanov, ale tretí bol už nad jeho sily. Ani Ma Lin, ktorý ho vyradil v semifinále, sa však napokon nestal svetovým šampiónom.

Európa získala v Šanghaji iba dve medaily. A do finále sa dostala iba nemecká dvojica Timo Boll a Christian Süss. "V hale sme boli veľmi sklamaní. Už v hoteli nám však došlo, že striebro má vlastne cenu zlata," priznal Boll.

SkryťVypnúť reklamu

Na planéte Stolný tenis nič nové: Ríša stredu vládne pevnou rukou, zvyšok sveta paberkuje. "Čínske tajomstvo je masa," tvrdí Chila.

Čínskych 5 x 5 zlatých

Čínski stolní tenisti vyhrali všetkých päť individuálnych súťaží na MS už piaty raz - predtým v rokoch 1981, 1995, 1999 a 2001. V Šanghaji získali medaily len výpravy piatich krajín:

Krajina Zlato Striebro Bronz
Čína 5 4 6
Nemecko - 1 -
Hongkong - - 2
Dánsko - - 1
Kórejská rep. - - 1

Vo svetových rebríčkoch sa po MS veľa nezmenilo. U mužov sú - ako doteraz - na čele traja Číňania (Wang Li-qin, Ma Lin a Wang Hao), na štvrté miesto sa pred Bielorusa Samsonova posunul Nemec Boll. U žien patria Číňankám až prvé štyri priečky: Žang Ji-ning, Niu Jian-feng, Wang Nan, Guo Jue. Slováci si mierne pohoršili: 122. Šereda (o priečku), 128. Pištej (o dve). Slovenky naopak jemne postúpili: Ódorová z 81. na 79. miesto a Poliačková zo 139. na 137. miesto.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 458
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 104
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 697
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 671
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 024
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 136
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 738
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 557
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu