FOTO |
Slavín dávali dokopy na poslednú chvíľu, na čerstvo položenom trávniku boli pásy, na niektorých miestach nesúrodé.
Hodinu pred začiatkom slávnosti zapĺňali Slavín najmä starší ľudia. Mnohí odbojári sa na Slavíne stretli po mnohých rokoch. "Uteká mi ruka, nemôžem už dobre písať," hovoril jeden z odbojárov v uniforme druhému, keď si pýtal telefónne číslo.
Pri niektorých náhrobných kameňoch sovietskych vojakov sa objavila sviečka.
Spomedzi politikov prišli na Slavín prví komunistickí poslanci, ale ľudí najviac zaujal Ján Cuper z HZDS. Priestor na príhovor dostal iba prezident Ivan Gašparovič a šéf Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Karol Pitka.
Prezident hovoril, že fašizmus sa neštítil vyhladiť milióny nežiaducich, robiť zverské pokusy, zabíjať a ničiť všetko, k čomu pociťoval nenávisť. "Je zarážajúce, že sa to odohralo v dvadsiatom storočí, v ére, ktorá pre históriu ľudstva znamenala azda najväčší pokrok," povedal Gašparovič.
"Zlo fašizmu nevzniklo zo dňa na deň, rozvinúť sa do takých rozmerov mohol len preto, že demokraticky zmýšľajúci ľudia podcenili strašnú ideológiu a nezmyselnými kompromismi, ústupkami, dovolili otvoriť dvere ideológii," hovoril Gašparovič. "Naša vlasť sa mala podľa Hitlera stať spojencom Nemecka. Fašisti však nepočítali s tým, že malý slovenský národ sa dokáže vzoprieť."
Na Slavíne je pochovaných skoro sedemtisíc vojakov Červenej armády. Gašparovič vyzýval ľudí, aby nezabudli na obete.
Prezident mal pomerne nabitý deň, ráno vymenovával generálov, vyznamenával veteránov vojny, popoludní, keď historici debatovali o oslobodení, sedel v lietadle do Moskvy, kde budú oslavy dnes.
Po oficialitách premiér Dzurinda povedal, že Európa sa po vojne rozdelila a my sme si museli preskákať iný totalitný režim. "Porážka fašizmu by mala byť natrvalo mementom pre ľudstvo, aby sa už nikdy takáto ideológia nemohla uplatniť." (rf)