Odmietol, že by išlo o reformu reformy.
Podpredseda Smeru Pavol Paška reformu zdravotníctva označil za ďalší nepodarený experiment vlády. "Je nevykonateľná, stojí na vode," povedal. Kým v roku 2002 podľa neho spoluúčasť pacienta činila 7 miliárd korún, vlani už 14 miliárd a v tomto roku to bude 17 miliárd.
Zajaca čísla prekvapili. Nevie, kde ich Paška vzal, takže ich nepovažuje za významné. Ubezpečil, že pacienti nebudú platiť viac ako doteraz.
Smer pred niekoľkými dňami naznačil, že premiér a Zajac sú cez spoločnosť Veriteľ v područí finančných skupín. "Ak predseda akejkoľvek strany, akokoľvek populárnej, povie takúto hlúposť, potom sú dve možnosti: buď sa usmejem, čo mi teraz, samozrejme, nie je smiešne, alebo budem zvažovať právne kroky," odpovedal Zajac.
Veriteľ je spoločnosť, ktorej polovicu akcií vlastní ministerstvo financií, druhú ministerstvo zdravotníctva. Pacienta podľa Zajaca nezaujíma, či ho vozí Penta, "sixta" či "strýčko z Očovej", ale či mu bola včas a správne poskytnutá zdravotná starostlivosť.
Vláda neschválila Zajacov návrh, aby majitelia reštaurácií museli "stavebne oddeliť" fajčiarske priestory od nefajčiarskych, čo si minister vysvetľuje tým, že "naši politici si chcú kúpiť hlasy voličov aj fajčiarov". Uvedomuje si, že je nepopulárne podráždiť hotelierov či majiteľov krčiem. Slovensko na rozdiel od Írska či Talianska podľa neho ešte na tento krok nedozrelo. (joč)