Bratislava 15. marca (TASR) - Prepad reálnych miezd by sa mal podľa analytikov v tomto roku zastaviť, pričom predikujú ich mierny medziročný nárast na úrovni zhruba 1 %. Ich očakávania vychádzajú z predpokladanej nižšej miery inflácie ako v uplynulom roku pri súčasnom raste nominálnych miezd, ktoré by sa mali zvyšovať rovnakým tempom.
Medziročný pokles reálnych miezd v 4. štvrťroku o 1,8 % je podľa analytika ČSOB Ľudovíta Ódora dobrým výsledkom, ktorý prekročil očakávania. "Objavovali sa však už signály o zvyšovaní ziskovosti firiem, k čomu sa pridali aj odmeny v štátnej správe", skonštatoval. Na celoročnom poklese reálnych miezd sa podľa neho podpísala vysoká miera inflácie v prvých šiestich mesiacoch, ktorú rast nominálnych miezd nedokázal vykryť. V tomto roku sa podľa neho už vytratí "efekt ozdravného balíčka" a reálne mzdy by mali oproti vlaňajšku vzrásť o 0,5 až 1,5 %. "Nasvedčujú tomu aj údaje za január tohto roka o medziročnom raste reálnej mzdy v priemysle", zdôvodnil.
Nárast reálnych miezd zhruba o 1 % v roku 2001 očakáva aj Pavol Ondriska zo Slávie Capital, ich mierne medziročné zvýšenie však očakával už v poslednom kvartáli minulého roka. "Negatívne zapôsobil projekt verejnoprospešných prác, ktorý potiahol dolu úroveň nominálnych miezd", zdôraznil.
Podľa dnes zverejnených údajov Štatistického úradu (ŠÚ) SR dosiahla priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v hospodárstve SR v 4. kvartáli minulého roka 12 803 Sk a oproti rovnakému obdobiu roka 1999 bola vyššia o 6,5 %. Reálna mzda po zohľadnení vývoja spotrebiteľských cien klesla o 1,8 %. Za celý rok 2000 sa priemerná nominálna mesačná mzda medziročne zvýšila o 6,5 % na 11 430 Sk, pričom reálna mzda zaznamenala pokles o 4,9 %. ŠÚ SR odhaduje, že reálna mzda bude v závere polroka 2001 oproti júnu 2000 vyššia o 0,7 %.
* san sss
* * *