Ján Takács z Kamenína spomína na najväčšiu tankovú btku na našom území pri Hrone. Na Sovietov tu nespomínajú dobre. FOTO - AUTOR
Najväčšia tanková bitka na území Československa bola pri obciach Kamenín a Bruty, zopár kilometrov od Štúrova.
"Ľudia žili niekoľko týždňov poschovávaní v pivniciach. My sme boli v malej pivnici tri rodiny," hovorí Ján Takács z Kamenína, ktorý mal v čase tankovej bitky 18 rokov.
Bitka od Vianoc
Na Vianoce 1944 sa ku Kamenínu priblížili Sovieti. Schádzali z kopcov a usadili sa tesne pred Hronom. Na druhej strane rieky boli Nemci.
Strašná tanková bitka sa strhla o most ponad Hron, ktorý bol bránou do dediny a smerom na západ. Nemci síce betónový most vyhodili do vzduchu, ale na jeho mieste vyrástol drevený. Bol taký široký, že na každej strane stáli po tri tanky a strážili ho.
Brutalita Sovietov
Starší dodnes spomínajú na brutalitu Sovietov pod vedením maršala Malinovského. Myslia si, že v jeho delostrelectve a tankovej armáde 2. ukrajinského frontu boli väzni a podľa toho sa aj správali.
6. januára sa Sovieti prebili až do dediny. Brali všetko, čo videli, domácim kradli potraviny, všetko víno vypili. Keď boli hladní, zabili dedinčanom sviňu a zjedli.
"Nemci nie. Keď prišiel Nemec po mlieko, opýtal sa - deti už mali? Najskôr nechal, aby mali deti, a čo zostalo, to si vzali. Ale Nemcov ani nebolo toľko ako Sovietov," hovorí Ján Takács.
Povyrážali dvere na pivniciach na svahu za dedinou, vypili všetko víno, ktoré si miestni dorobili. "Mali sme v pivnici šesťsto litrov vína. Sovieti sa opili, odniesli aj sudy," spomína Takács. Keď z pivníc odchádzali, poničili dvere, pri ohni z nich sa zohrievali.
Bruty aj po rokoch spomínajú
Neďalekú dedinu Bruty, ktorú tanková bitka na osemdesiat percent zničila. Cez dedinu sa Sovieti a Nemci stále pretláčali, prešli cez ňu aj päťkrát, kým sa Sovietom podarilo Nemcov zatlačiť. "Od kostola na západ boli Nemci, na východ Rusi. Keď sa Nemcom podarilo vytlačiť Rusov, tí sa zasa natlačili naspäť, lenže jeden nemecký dôstojník sa narýchlo schoval v diere vo veľkej vŕbe. Nožíkom urobil malú dierku a tam stál. Videl, ako ruskí vojaci chytili zopár Nemcov a zaživa im rezali z prstov alebo im odrezali uši, nos. Takto trápili zajatcov," hovorí pamätník Ján Oszlík.
Keď sa Nemcom podarilo prebojovať sa naspäť, postavili pochytaných Rusov na terajšie parkovisko pri obecnom úrade, kde bol vtedy mlyn. "Nemecký dôstojník, čo bol schovaný vo vŕbe, stál na tanku, tlmočník prekladal, čo rozpráva. Rusom hovoril, že nebude robiť, to čo robili oni Nemcom. Ale aby boli pripravení, že všetci zajatí zomrú. Postrieľali ich guľometom z tanku," hovorí Oszlík.
V Brutoch bola asi najťažšia tanková bitka v Československu, zomrelo tam tritisíc sovietskych vojakov. Pri bojoch v cintoríne zranili maršála Malinovského, zachránil ho dedinčan Alexander Mocsi, ktorý už nežije.
"Keď ľudia v dedine videli, že z dvestolitrových sudov Sovietom rozdávajú špiritus, po deci, dva, tak zmizli do pivníc, lebo vedeli, že bude útok na Nemcov," hovorí starosta Brutov Ottó Szvetlík.
Vojakov, čo zahynuli, zasypávali do zákopov. Starosta hovorí, že Nemci mali presnú evidenciu, kde ktorú mŕtvolu hodili. V roku 1996 vykopávali vojakov a našli každého vojaka, aj v poliach. Podľa kostí, zubov ich identifikovali. Len jedného nevedeli, kto to je.
"Počas bojov sme sa schovávali v pivniciach. Po jednom z bojov prišli do našej dediny Nemci a boli prekvapení, že ľudia ešte žijú. Mysleli si, že tu už nenájdu živej duše a všetko je zrovnané so zemou. Na tankoch a delách mali také žeravé hlavne, že ich museli chladiť mokrými plášťami. Z jednej strany strieľali Rusi, z druhej Nemci, bola to strašná katastrofa. Starí ľudia hovorili, že po ceste do Kamenína sa nedalo ísť bez toho, aby nestúpili na mŕtveho vojaka," hovorí Ján Oszlík.
O brutalite Sovietov hovoria aj v tejto dedine. "K miestnym boli veľmi suroví. Keď prišiel prvý ruský tank, postavil sa do stredu dediny. Fajčil tam jeden starý pán a mal visiace hodinky. Rus prišiel, dal mu facku, zobral hodinky aj čižmy. Rusi rabovali, znásilňovali ženy. Nemci boli inteligentnejší, aj keď je druhá otázka, čo tu Nemci vôbec robili," hovorí starosta.
Nemci ženy znásilňovali tiež, ale podľa miestnych boli slušnejší, lebo keď od nich niečo chceli, kúpili si to, a to Rusi zhabali. "Tu v okolí aj Rusov dodnes volajú Davaji, lebo na všetko povedali davaj," hovorí starosta.
Boli prípady, že Sovieti dedinčanov aj zabili. Starý ujo vyšiel zvedavý von na dvor a Rus ho postrelil do oka, bez dôvodu. O dva dni umrel.