Vojna zasiahla Slovensko hneď od samého začiatku. Už 1. septembra Nemci aj z nášho územia viedli útok proti Poľsku. Zúčastnili sa ho aj slovenskí vojaci, ktorí sa zastavili potom, ako dobyli obce, ktoré Poľsku pripadli v roku 1920. Neskôr boli slovenské komunikácie dôležité počas nemeckého ťaženia na Balkáne. "Cez nás smerovali ich presuny vojsk," vraví Bystrický.
Po začiatku vojny proti Sovietskemu zväzu naše územie nehralo podstatnú úlohu. Situácia sa otočila v roku 1944, keď sme sa stali vedľajším strategickým smerom, ktorý spájal varšavský a podunajský smer. "Hral úlohu v tom, či Nemci mohli presúvať sily zo severu na juh a opačne, alebo nie," povedal Bystrický. So zmenšovaním územia kontrolovaného Nemcami sa stávali dôležitými aj obmedzené prírodné zdroje u nás.
Bystrický tvrdí, že sa zabúda na význam sovietskych operácií v Karpatoch. Potom, ako sovieti cez karpatské priesmyky prerazili na Slovensko a začali operovať na jeho území, "skutočne skomplikovali možnosti Nemcov presúvať vojská podľa vývoja situácie na bojiskách a ich ústupové možnosti".
Z hľadiska počtu nasadených vojakov bola najväčšou vojnovou operáciou na našom území Západokarpatská operácia. Začala sa v polovici januára. Jej ťažisko ležalo na Pohroní, kde Nemci podnikli tvrdé protiútoky v okolí Štúrova a Levíc. Na oboch stranách proti sebe stálo vyše milióna vojakov. Podľa údajov Vojenského historického ústavu na strane Sovietov bojovalo 630-tisíc ľudí, Nemci ich mali 550-tisíc. Boje sa skončili ich porážkou, prišli o 19 zničených či zajatých divízií.
Na porovnanie, podľa toho istého zdroja sa bojov vo východných Karpatoch a Duklianskom priesmyku v jeseni 1944 nezúčastnila ani polovica tejto sily a Nemci prišli o šesť divízií. (rp)
Svet a Slovensko vo vojne - 1941
Svet
22. jún 1941
Nemci napadli Sovietsky zväz.
7. december 1941
japonský útok na Pearl Harbour.
Slovensko
22. jún
Nemecko prepadlo Sovietsky zväz. Vojtech Tuka iniciatívne bez predchádzajúcich konzultácií s Jozefom Tisom prisľúbil Nemecku účasť vo vojne proti ZSSR. Vzápätí boli do bojov nasadené dve slovenské divízie.
4. júl
na východnom Slovensku bolo pripravených 50698 mužov, následne boli poslaní do boja.
9. september
bol vydaný Židovský kódex, ktorý do dôsledkov riešil právne postavenie Židov na Slovensku.
jeseň
600 vojakov československého práporu bojovalo v obkľúčenom severoafrickom Tobrúku.