Víťazstvo vo voľbách v utečeneckých táboroch v Gaze oslavovali členovia hnutia Hamas. FOTO - REUTERS |
Vyplýva to z predbežných výsledkov od volebnej komisie aj z volebných odhadov. Oficiálne výsledky zverejnia zajtra, hlavné trendy sa však už podľa pozorovateľov nezmenia.
Fatah už na niekoľkých miestach vyhlásil volebné víťazstvo, Hamas odmieta prijať porážku a hovorí o podvodoch a nátlaku na voličov. Fatah mu kontruje: kradli ste volebné urny. Členovia Hamasu odmietajú porážku aj preto, že viacerí zvolení nezávislí kandidáti sú fakticky ich ľuďmi.
Fatah získal podľa volebnej komisie 52 z 84 miestnych zastupiteľstiev, Hamas ich má 24, ostatné patria menším zoskupeniam. Hamas sa výrazne posilnil v utečeneckých táboroch v Gaze, ale aj vo väčších aglomeráciách ako je Rafah v pásme Gazy a Kalkílija na Západnom brehu.
Znepokojujúce je hlavne ovládnutie časti Gazy, odkiaľ sa majú v lete sťahovať izraelskí osadníci a vojaci. Hoci Hamas sa teraz opatrne pridal k "obdobiu pokoja", jeho agendou je stále zničenie Izraela. Keď už v Gaze nebudú vojaci židovského štátu, celkom pokojne a aj "legitímne" si tam môže urobiť základňu na útoky vnútri Izraela.
Po tomto kole volieb si určite vydýchol Fatah, ktorý sa obával veľkých strát. Hnutie predsedu samosprávy Mahmúda Abbása získalo väčšinu, ale volebná kampaň naznačila, že Palestínčania majú starých kádrov z Arafatových čias dosť.
Fatah dúfa, že podobne dopadne aj v parlamentných voľbách ohlásených na júl, ktoré by však najradšej odložil alebo organizoval podľa nových pravidiel. Tie súčasné vraj nahrávajú Hamasu.
Podľa niektorých pozorovateľov boli miestne voľby aj referendom o novom šéfovi samosprávy. Palestínski politológovia to ale odmietajú. Išlo o lokálne problémy: odvoz smetí, bezpečnosť na uliciach aj o rodinné a klanové vzťahy. Tie rozhodovali oveľa viac ako to, kto sedí v Ramalláhu. Menšia časť voličov zrejme uvažovala aj o tom: a tí podľa sociológa Chalída Šakakiho z trucu volili Hamas, aj keď nie sú islamisti. JANA MIKUŠOVÁ