Blairovci na Downing street 10 zostávajú. FOTO - REUTERS
Britský premiér Tony Blair včera spal sotva hodinu či dve. Potom ako bolo jasné, že obhájil víťazstvo, sa presunul zo svojho volebného obvodu Sedgfield do Londýna. Chvíľu si oddýchol a začal sa radiť ako zostaviť vládu. To všetko na Downing street 10, kde práve včera oslavoval 52. narodeniny.
Predtým dodržal tradíciu a požiadal symbolicky kráľovnú, aby mu umožnila zostaviť novú vládu. Netradične sa zachovala kráľovná Alžbeta II. Prvý raz za vyše 50 rokov panovania povolila účasť fotografa.
Ako železná lady
Sú dva momenty, pre ktoré si budú ľudia tieto voľby pamätať. Ten prvý je, že sa ráno po voľbách usmievali všetci traja lídri hlavných politických strán. Ani labourista Tony Blair, ani konzervatívec Michael Howard, no ani liberálny demokrat Charles Kennedy pritom nevyzerali veľmi presvedčivo. Všetci svoje víťazstvá skôr utrpeli. Labouristom sa väčšina scvrkla takmer o 50 kresiel. Konzervatívci chceli vládnu stranu oslabiť ešte viac. Liberálni demokrati získali menej ako očakávali.
Pamätné budú tieto voľby aj tretím víťazným zápisom Tonyho Blaira za sebou. To sa nepodarilo ani velikánovi akým bol Winston Churchill. Za posledných sto rokov to dokázala len konzervatívna premiérka Margaret Thatcherová.
Blaira k železnej lady často prirovnávajú tí, ktorých sklamalo ako Labouristickú stranu zmenil na stredovú stranu ľudového typu.
Nedôvera
Blairov tretí termín bude v atmosfére všeobecnej nedôvery jeho najťažším. Je veľmi pravdepodobné, že ho ani nedokončí a odstúpi pred jeho skončením, aby odovzdal moc ministrovi financií Gordonovi Brownovi.
Na budúci rok pred ním stojí referendum o európskej ústave. Podľa doterajších nálad britskej verejnosti má tento dokument len mizivé nádeje. Británia v druhej polovici tohto roku preberie predsedníctvo v Európskej únii a bude preto zaujímavé sledovať ako sa pokúsi Blair vzkriesiť tému Európy aj na ostrovoch. Počas kampane o nej nepadlo poriadne slovo.
Život mu neuľahčí ani misia britských vojakov v Iraku. Nič nenasvedčuje, že by sa mali začať sťahovať v dohľadnom čase.
Zmena štýlu
A dôležité je aj to, ako britskí voliči včera hodili volebnými kockami. Väčšina 65 až 70 poslancov znamená, že bude musieť výrazne zmeniť doterajší štýl vládnutia, keď v parlamente prechádzali jeho návrhy takmer automaticky.
V Labouristickej strane je skupina najmenej 50 disidentov, ktorí už hlasovali proti vyslaniu vojakov do Iraku či spoplatneniu vysokoškolského štúdia. Teraz sa už Blair bude musieť spýtať vopred na ich názor, najmä ak do parlamentu prichádza 39 nových labouristických poslancov.
Unavení
Stačí si spomenúť na Tonyho Blaira z roku 1997. Jeho prvé víťazstvo sa stalo historickým takmer ihneď potom, ako sa triumfálne postavil pred nadšený dav pred Downing street. Labouristom vrátil moc po dlhých 18 rokoch.
Včerajšie víťazstvo malo nálepku historické už vopred. Sprevádzalo ho však o poznanie menej nadšenia. Politický dandy Tony Blair už v politike urazil dlhú cestu a ľudia sú z neho unavení.
Autor: MAREK CHORVATOVIČ, Londýn