Niekdajšia britská premiérka Margaret Thatcherová dohodla svojej krajine úľavu na príspevkoch do spoločného rozpočtu Európskej únie. Súčasný predseda vlády Tony Blair bude musieť čeliť tlakom na jej zrušenie. FOTO - TASR/EPA |
BRUSEL - Staronová britská labouristická vláda, ktorá vzíde zo štvrtkových volieb, narazí vo vzťahu k Európskej únii na problém zľavy z britského príspevku do spoločného rozpočtu únie. Bude vystavená značnému tlaku, aby sa tejto výhody, vyrokovanej ešte premiérkou Margaret Thatcherovou v roku 1984, zriekla, alebo aspoň aby umožnila jej podstatné zníženie.
Luxembursko, ktoré do konca júna únii predsedá, sa bude snažiť dokončiť do summitu v polovici júna rokovanie o sedemročnom rozpočtovom rámci únie. Úľava pre Britániu je jednou zo základných prekážok na dosiahnutie dohody. Premiér Tony Blair nebol pred voľbami ochotný pripustiť, aby sa o tejto britskej výhode rokovalo, a jeho partneri to rešpektovali. Teraz očakávajú, že sa táto vec dostane na program rokovania.
Na citlivosť kauzy upozornilo v stredu 17 členských štátov únie, ktoré na schôdzke v Lisabone požiadali, aby sa britská výhoda skončila. "Je základné dospieť k dohode o príjmoch do rozpočtu EÚ, ktoré budú jasné a priehľadné, bez zliav a korekčných mechanizmov," uviedli vo vyhlásení štáty, medzi ktorými boli i Slovensko a Česká republika.
Európska komisia už pred časom oznámila, že považuje britskú zľavu za prežitok, ktorý nezodpovedá realite. Predseda komisie José Barroso pred novinármi povedal, že dnešnú Britániu nemožno porovnávať s krajinou, ktorá sa v roku 1984 potýkala so zásadnými ekonomickými problémami a vysokou nezamestnanosťou. Dôvody na úľavu podľa neho pominuli. Podobné stanovisko zaujímajú nielen chudobnejšie krajiny únie, ale aj napríklad Francúzsko, Belgicko a Luxembursko.
Blairov manévrovací priestor je obmedzený. Aj výmena britskej zľavy za korekčný mechanizmus navrhovaný Európskou komisiou by stála Londýn štyri miliardy eur ročne. Briti spočítali, že by sa tak stali najväčším prispievateľom na osobu. Blair by tak ústupky ťažko vysvetlil prevažne euroskeptickej verejnosti, ktorej sľúbil pre rok 2006 referendum o ratifikácii ústavnej zmluvy EÚ.
"Pokiaľ má byť referendum úspešné, bude sa potrebovať pochváliť svojím pozoruhodným výkonom ochrancu britských záujmov pri rokovaní a rozpočtovom výhľade," povedal Guillaume Durand zo Strediska európskej politiky.
Keď predseda komisie Barroso v piatok ráno Blairovi blahoželal k volebnému víťazstvu, napísal mu, ako sa teší na ďalšiu spoluprácu, a vyzval ho na čo najtesnejšiu súčinnosť pri riešení "zásadných výziev, ktoré sú pred nami". (čtk)