FOTO - ARCHÍV SME
BRATISLAVA - Pacienti, ktorí čakajú na umelé kĺby a ortopedickú operáciu, finančne sponzorujú nemocnice. Takýto systém funguje v ružinovskej nemocnici v Bratislave či v súkromnej nemocnici v Košiciach v Šaci.
Ortopédi tvrdia, že vďaka darovaným peniazom operujú viac pacientov, ako im dovoľuje finančný limit zdravotných poisťovní. Poradovník na takéto operácie je až dva roky.
Zákon nedovoľuje, aby si pacienti mohli endoprotézy oficiálne kúpiť a posunúť sa v poradovníku dopredu. Je to preto, že všetko - zákrok, ako aj samotnú endoprotézu - prepláca zdravotná poisťovňa a nemocnica si nemôže účtovať žiadnu úhradu. Ten, kto dar dáva, nemal by byť zvýhodnený oproti tým pacientom, ktorí sponzormi nie sú.
Podľa šéfa Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Jána Gajdoša systém darov v prípade endoprotéz je náchylný na korupciu. Povedal, že pacient by mal dar dávať dobrovoľne a slobodne. Nemocnica ani lekár ho nesmú vymáhať.
Minister zdravotníctva Rudolf Zajac si myslí, že systém je "nešťastný" a že "nemocnica sa snaží sponzorovať to, čo sa sponzorovať nedá". Použitie darovaných peňazí a ich kontrola je v kompetencii nemocnice.
Riaditeľ nemocnice v Šaci Juraj Vančík tvrdí, že operujú každého, bez ohľadu na to, či dal, alebo nedal dar. "Pri zostavovaní poradovníka uprednostňujeme medicínske hľadisko." Upozornil, že poisťovne nemocniciam za hospitalizáciu a operáciu jedného pacienta preplatia 16 600 korún, pričom reálne náklady nemocnice sa pohybujú od 30-tisíc do 100-tisíc korún.
V súvislosti so sponzorskými darmi zakázalo vedenie bratislavskej fakultnej nemocnice prednostovi II. ortopedickej kliniky Jozefovi Vojtaššákovi operovať. Podľa vedenia prednosta "navádzal pacientov na uzatváranie darovacích zmlúv s nemocnicou".
Podľa manželky pacienta ružinovskej nemocnice prednosta vymáhal peniaze za to, aby pacient dostal lepšiu a drahšiu protézu. Na úrade pre dohľad sa manželka dožadovala "odstúpenia od sponzorskej zmluvy". Úrad preveril podnet a v nemocnici prekontroloval aj systém sponzorských zmlúv. "Nedostatky sú predmetom protokolu, ktorý v pondelok prerokuje vedenie nemocnice," vysvetlil Richard Demovič z úradu. Podľa predsedu úradu Jána Gajdoša bol v ružinovskej nemocnici porušený zákon.
Prednosta Vojtaššák tvrdí, že "pani, ktorá dala podnet na úrad, povedala, že môže navrhnúť firme, kde je zamestnaná, aby našu nemocnicu sponzorsky podporili". Povedal jej, že ak má takýto zámer, nech navštívi právne oddelenie a "ďalej som sa o to nezaujímal".
Vojtaššák listom poprosil o pomoc prezidenta Ivana Gašparoviča. V liste tvrdí, že celá kauza okolo jeho osoby je umelo vykonštruovaná. Prezidenta upozorňuje na "aroganciu manažmentu nemocnice, ktorý dlhodobo, zámerne a neodborne zasahuje do jeho práce". Píše, že predložil jasné a jednoznačné dôkazy o svojej nevine. Medzi ne patrí aj skutočnosť, že sponzorské zmluvy podpisoval riaditeľ Potičný. Profesor podal aj trestné oznámenie na zástupkyňu riaditeľa Katarínu Sedlákovú.
Riaditeľ fakultnej nemocnice v Ružinove Valerián Potičný sa k veci vyjadrí až po skončení vyšetrovania.
Transparency: Rizikom sú zmeny poradia
Prezidentka Transparency International Emília Sičáková-Beblavá hovorí, že pri systéme sponzorských darov existuje riziko "posúvania poradia".
"Znamená to, že sa neoperuje podľa princípu - prvý príde, prvý ide, pri rovnakej potrebe - ale podľa sumy pre nemocnicu či lekára. Potom môžu trpieť najmä marginalizované skupiny, často tí, ktorí nemajú ani na úplatok, ani na sponzorský dar," povedala Sičáková-Beblavá.
Tvrdí, že ak bude dopyt prevyšovať ponuku, tohto fenoménu sa zbavíme len veľmi ťažko. Poradovníky na operácie existujú aj v krajinách ako Veľká Británia či Kanada. "V týchto krajinách sa časť 'dopytu' odbúrava tým, že bohatý klient sa nechá operovať napríklad v USA, kde je zdravotníctvo zadefinované inak."
Nemocnice, zdravotné poisťovne, ale aj ministerstvo zdravotníctva by sa mali podľa Sičákovej zamyslieť, aké mechanizmy treba zaviesť na vyrovnávanie dopytu a ponuky. "Pacientov treba presvedčiť, že systém tak ako je, alebo bude zadefinovaný, má svoju integritu a dodržiava sa. Inak hrozí riziko, že sa sponzorský dar alebo úplatok začnú vnímať ako nevyhnutný krok na vstup do systému," vysvetlila. (dro)