V predvolebnej kampani vo Veľkej Británii chodia kandidáti za voličmi od dverí k dverám.
Z londýnskej stanice Euston vás to bude stáť 48 libier, aby vás vlak vysadil na jednej z waleských železničných staníc. Jej názov sotva poviete správne. Trebárs Machynleth alebo Aberdyfi sprevádza pri vyslovovaní toľko nečakaných zvukov, že som po treťom neúspešnom pokuse rezignoval.
"Je tam krásne," počúval som v Londýne od každého. Príroda, ovečky, domčeky, príjemní ľudia.
"Ale najesť sa tam nedá, hoci je to lacné," hovorí spiklenecky jeden Londýnčan.
"Ani sendviče nevedia?"
"Ani tie," smeje sa.
Sedím v reštaurácii vo waleskom prímorskom meste Abergynolwyn a oproti mne sa s chuťou púšťa do sendviča Elfyn Llwyd, poslanec britskej Dolnej snemovne. Zastupuje waleskú národnú stranu Plaid Cymru. Zahryznem do svojho, a vôbec sa mi nezdá zlý.
Sedíme neďaleko pláže, kam chodia na víkendy a dovolenky hlavne Angličania. Začínam sa vciťovať do myslí Walesanov, ktorým prekáža povýšenectvo hlavného mesta.
Elfyna Llwyda sa vôbec nepokúšam oslovovať priezviskom, ani lekcia môjho sedemročného kamaráta Harryho mi totiž so správnou výslovnosť (čosi ako Kľjúit) nepomohla.
Poslanec vie, že v Abergynolwyne veľa hlasov nezíska. Sú tam skôr konzervatívci, a najmä Angličania, ktorí tu skúpili víkendové domy a hlasujú na svojich trvalých adresách. Napriek tomu sa tam vybral so svojím malým volebným tímom. Sú to dve autá - v prvom je Elfyn a Arwell, ktorý je volebným manažérom a vodičom v jednej osobe, na zadnom sedadle sedí poslancova manželka Eleri, ktorá využila deň voľna. Ináč s manželom nezvykne jazdiť.
Do volieb zostávali už len tri dni. Na zadných oknách Peugeota sú vylepené Elfynove plagáty, na streche je amplión, v ktorom poslanec neúnavne omieľa to isté. Občas po walesky, občas po anglicky vykrikuje: "Hlasujte 5. mája za Plaid Cymru, aby vás vo Westminsteri (sídlo parlamentu) zastupoval silný a nezávislý hlas. Voľte Elfyna Llwyda."
"Blair a Howard majú vrtuľníky, ja mám auto," posťažuje sa Elfyn. Ľavičiarsky populizmus sa nedá zaprieť. Pravdou je, že pred voľbami sa nacestuje neporovnateľne viac ako poslanec z Londýna. Často cestuje na televízne debaty do Cardiffu a okrem toho poctivo brúsi po všetkých dedinách a mestečkách.
"Ľudia si zaslúžia, aby som tam zašiel." Hoci je jeho víťazstvo takmer stopercentné, kampaň nechce odfláknuť. A tak do megafónu vytrvalo hovorí aj na miestach, kde zjavne nikto nie je doma.
Z domu do domu
Druhé auto šoféruje Delytt. Má na sebe fialové tričko s nápismi Greenpeace a Plaid Cymru. Vzadu sedí jej syn Harry, ktorý máva na ľudí spoza okna zeleným plagátom Elfyna. Dellyt si v práci zobrala dovolenku, aby pomáhala v kampani. Po blízkych aj odľahlejších mestečkách a dedinách roznáša s priateľmi letáky, rozpráva sa s ľuďmi a pripravuje tak pôdu pre Elfyna. Vie, do ktorých domov sa má ísť porozprávať, do ktorej zo strmých či slepých uličiek pokojných mestečiek sa oplatí zájsť.
Tak sa robia v Británii voľby. Kandidáti chodia za voličmi od dverí ku dverám. Zastavia sa u nich - hoci len na minútu - a roznášajú spolu so svojimi priaznivcami letáky a plagáty. Ak Elfyn zbadá, že v niektorom z domov je jeho plagát, poďakuje za podporu. Na kampaň, ktorá trvá päť týždňov, vyzbieral od sympatizantov sedemtisíc libier. "Priemerný príspevok bol asi tridsať libier," hovorí volebný manažér Arwell.
Ktorých Walesanov poznáš?
Walesania sú hrdí na svoju trojmiliónovú krajinu, milujú rugby, radi sa kochajú hlbokými zelenými údoliami a strmými kopcami, starajú sa o krásne kamenné mestečká, kultúru a jazyk. Pred tridsiatimi - štyridsiatimi rokmi už po walesky takmer nik nehovoril, teraz sa to však dosť výrazne zmenilo. Strana Plaid Cymru je na to veľmi pyšná.
Pýtajú sa: Ktorých Walesanov poznáš? Rýchlo vymenujem trio, ktoré každého uspokojí: Tom Jones, Ryan Giggs, Catherine Zeta-Jones.
Volebný obvod
Elfyn Llwyd je členom parlamentu už trinásť rokov. Z waleštiny prechádza každú chvíľu do angličtiny a naopak, podľa toho, s kým sa práve rozpráva. Od pondelka do štvrtka je v Londýne, zvyšok týždňa trávi vo Walese. Jeho volebný obvod Meirionnydd Nant Conwy je veľký rozlohou a malý počtom obyvateľov. Žije tam len niečo vyše 40-tisíc obyvateľov.
Je to duchovný domov waleského nacionalizmu a nonkonformizmu. Keď v šesťdesiatych rokoch zatopili jedno z miestnych údolí, aby vodná nádrž zásobovala Liverpool, Plaid Cymru na tom postavila kampaň a začalo sa jej dariť. "Ale peniaze za to zobrali, tie im nevadili," pošepká mi v plnej krčme poštár Allan. Je Angličan.
O politikoch s dešpektom
"Je tu taká skupinka ľudí, ktorá neznáša cudzincov, teda každého, kto nie je Walesan," informuje ma Arwen. Arwen cestuje krížom krážom po celom svete a v mestečku Dolgellau je už sedem mesiacov. S najlepším kamarátom Kevinom sa večne dohaduje, kto z nich robí najlepšie raňajky. Kevin sa tu narodil, Arwen je z Juhoafrickej republiky. Oboch spája to, že boli profesionálnymi vojakmi a dnes sa živia ako kuchári.
Kevin voliť nebude. Kašle na politiku odvtedy, čo bol v roku 1982 vo vojne o Falklandské ostrovy. Na lodi vtedy strávil rok. "Thatcherová potom vďaka nám vyhrala voľby."
Británia porazila Argentínu vo vojne o prakticky bezvýznamný farmársky ostrov, ktorý sa rozhodli obsadiť argentínski generáli.
Hoci bol Kevin len kuchárom, často bol aj v pohotovosti pripravený bojovať. O politikoch hovorí s dešpektom. Poslali nás do vojny na starých lodiach so zbraňami z druhej svetovej vojny." Spomína, ako ich lietadlá padali pri neúspešných pristávacích manévroch do mora. Vo Walese je dnes spokojný, ale nepotrebuje o tom hovoriť.
Rovnako Arwen, bývalý delostrelec s dušou malého chlapca, ktorého nájdem vždy večer v krčme pri pive. Po rodičoch je napoly Angličan a napoly Kelt a v Dolgellau zapúšťa načas korene. Vo Walese sa mu najviac páčia ľudia. Až na pár neznášanlivých indivíduí.
Waleské národniarstvo
Všade, kam poslanec Elfyn príde, oslovujú ho krstným menom. V Dolgellau má kanceláriu a ľudia naňho stále mávajú. Kamenné mestečko s úzkymi kľukatými uličkami priťahuje v lete a cez víkendy veľa turistov. Nájdu tu pokoj, hotelíky, zopár reštaurácií. A nad mestom strmý štít prírodného parku Snowdonia.
Kde sú hranice waleského nacionalizmu? Túžia členovia Plaid Cymru po úplnej nezávislosti?
"Chceme len toľko, aby mal parlament aspoň také právomoci ako škótsky, pretože waleské zhromaždenie nemôže prakticky o ničom rozhodovať, ani pripravovať zákony," vysvetľuje Elfyn.
Jeho voliči však často žiadajú viac ako len silnejší parlament a radi by sa úplne zbavili anglickej nadvlády. Prekáža im, že Angličania skupujú domy od miestnych, že Londýn rozhoduje za nich.
"My sme Európania, sme za Európsku úniu," hovorí presvedčivo Elfyn.
V londýnskom parlamente sedia štyria waleskí poslanci za Plaid Cymru. Waleské národniarstvo nebolo nikdy také horúce ako škótske. Keď sa v deväťdesiatych rokoch v referende hlasovalo o tom, či má vzniknúť vo Walese parlament, teda národné zhromaždenie, prešlo to len tesnou nadpolovičnou väčšinou.
Ľudia sa o politiku príliš nezaujímajú. Nezamestnanosť je medzi tromi a štyrmi percentami. Elfyn uznáva, že to je málo, ale dodáva, že priemerná mzda vo Walese sa s anglickou porovnávať nedá a mladí ľudia si nemôžu dovoliť bývanie.
Hugh, ktorý kedysi pracoval pre telekomunikačnú firmu v strednom Anglicku, mi to potvrdzuje. Chodil na týždňovky tak ako u nás mnoho chlapov z Oravy či východného Slovenska do Bratislavy. Zarobil 800 libier týždenne, zatiaľ čo jeho kamaráti doma mali asi 250.
Dva dni pred voľbami má Elfyn naplánovanú návštevu závodu na výrobu pyžám. Zamestnáva niekoľko stoviek ľudí a pre zamestnanosť v meste Bala je veľmi dôležitý. Elfyn sa prepletá medzi ženami zošívajúcimi nočné košele so Supermanmi, Spidermanmi, Flinstonovcami a inými filmovými hrdinami. Majiteľ spoločnosti vie zadovážiť takéto objednávky a Elfyn o ňom s uznaním hovorí, že je vždy o krok pred konkurenciou.
Poslanec so ženami laškuje. Ako ďaleko zašiel, neviem posúdiť, pretože každý tu hovorí po walesky.
Majiteľ spoločnosti by mohol byť spokojný, ale zjavne ho niečo trápi. Na záver to povie - čínskej produkcii a cenám sa nedá prispôsobiť. Elfyn ho ustarostene počúva, on má však dnes vyhrané. Očaril snáď celý podnik. foto - autor, reuters
Malá lekcia z waleštiny
bore da - dobré ráno
diolch - ďakujem
hwyl - dovidenia
da iawn - veľmi dobre
araf - pomaly
coed - les
pont - most
ysgol - škola
Waleský jazyk vychádza z keltských koreňov a jeho súčasná podoba vznikala podľa jazykovedcov v šiestom storočí. Podľa sčítania ľudu vo Walese z roku 2001 ovláda tento jazyk aspoň čiastočne 21 percent ľudí, 20 percent vie po walesky aj čítať a 18 percent písať. Najlepšie sú na tom ľudia nad 70 rokov a mladí ľudia, ktorí jazyk ovládajú vďaka jeho návratu do škôl, keď sa stal povinným predmetom. Časť regionálneho televízneho aj rozhlasového vysielania BBC je vo waleštine.
Waleský poslanec Dolnej snemovne Elfyn Llwyd pred voľbami poctivo pochodil autom všetky dediny a mestečká.
Britský konzervatívny líder Michael Howard cestoval počas predvolebnej kampane za voličmi helikoptérou.