ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV |
Mladí úspešní muži v indickom štáte Bihár to nemajú ľahké. Už dlhé roky sú tam na dennom poriadku ich únosy, ktoré majú jediný cieľ - sobáš. Každý rok takto miznú stovky mladých mužov, ktorí sa však o niekoľko týždňov objavia späť v rodičovskom dome - ale už aj s manželkou.
Scenár je skoro vždy rovnaký. Rodina, ktorá má dcéru na vydaj, si vyhliadne muža, ktorý jej je sympatický a považuje ho za vhodného ženícha. Najviac letia úradníci, lekári, učitelia, obchodníci a podnikatelia. Vytipovaného mladého muža rodina potom tajne sleduje, pričom si podrobne všíma jeho správanie. Ak nádejný ženích zodpovedá očakávaniam, nastupuje do práce brigáda únoscov. Záujemcov o túto prácu je dostatok a nie je problém ich nájsť. Svoje služby inzerujú aj v miestnych novinách.
Brigády únoscov sú zostavené obyčajne z piatich až šiestich ľudí, ktorí prepadnú vyhliadnutého mladíka na verejnom priestranstve či v hromadnom dopravnom prostriedku. Spravidla ho hneď poriadne zmlátia a potom ho držia niekoľko dní zatvoreného takmer o hlade a smäde. Občas ho nanovo zbijú, aby čo najrýchlejšie pochopil, že klásť odpor nemá zmysel.
Keď nešťastný kandidát na ženícha nakoniec súhlasí, začnú sa prípravy na svadbu. Počas sobáša únoscovia aj príbuzenstvo nevesty dozerajú, aby ženích nevyviedol niečo nedôstojného a splnil si svoje povinnosti. Najľahšiu úlohu má v celom prípade nevesta - tej sa nikto na nič nepýta a svojho nastávajúceho vidí prvý raz až na svadobnom obrade.
Po svadbe už mladí muži nemajú na zrušenie manželského zväzku žiadnu šancu. Ak sa obrátia na súd, čaká ich obyčajne sklamanie. Indické súdy sú totiž pomalé a tucty podobných káuz ležia celé roky v sudcovských šuplíkoch. A keď sa už nakoniec prípad dostane pred porotu, nikdy sa vraj nestane, že by proces vyhral muž. Zo súdnej štatistiky štátu Bihár vyplýva, že od roku 1980 súdy nezrušili ani jedno vynútené manželstvo. Svojich manželiek sa zbavili len dvaja muži. V oboch prípadoch však išlo o vraždu, takže sa dostali za mreže.
Mnohým mužom sa táto situácia nepáči a snažia sa proti nej preventívne brániť. Jeden z nich na túto aktivitu doplatil. Keď vlani v lete založil organizáciu Ženísi proti násiliu, stal sa veľmi známym, a práve to bolo pre neho zrejme osudné. Uniesla ho jedna rodina a o niekoľko týždňov bol už "šťastne ženatý".