Jazyky, jazyky... Ak náhodou patríte ešte medzi ľudí, ktorých jazykové znalosti nie sú veľmi svetoborné, ale chceli by ste ísť do sveta, je tu prekladač Britanik - nástroj pre automatický preklad anglických internetových stránok do češtiny. Program sa po inštalácii plne integruje do internetového prehliadača MS Internet Explorer. Stačí kliknúť na tlačidlo Britanik na ovládacej lište prehliadača a zobrazená anglická stránka sa za okamih preloží do češtiny. Pôvodná grafická podoba www stránok ostane nedotknutá.
Prekladač, ak ho nainštalujete, bude fungovať jednu hodinu, avšak cieľom tohto tipu je poskytnúť čitateľom čo možno najlacnejšiu alternatívu pre získanie prekladu www stránok, aj keď zatiaľ iba jedným smerom, a to z angličtiny do češtiny. Ak budete chcieť program využívať dlhšie, jednorazové predplatné na jeden rok je 695,- Sk.
MEMTURBO
Cieľom aplikácie MemTurbo, i keď komerčnej, je zvýšiť výkonnosť systému korektnou správou a defragmentáciou RAM. Ak často spúšťate nejaké programy, tie potom ostanú v pamäti aj po ukončení. V takom prípade treba reštartovať systém, aby sme spustili programy, ktoré vďaka nedostatočnej RAM nebolo možné otvoriť. MemTurbo pamäť vyčistí a odstráni z nej knižnice DLL či zbytky po predchádzajúcich programoch. MemTurbo si stiahnete z adresy www.memturbo.com . Keď program nainštalujete, na paneli sa vám zobrazí malá zelená ikona, na ktorú keď umiestnite kurzor myši, uvidíte aktuálnu veľkosť RAM. Defragmentáciu pamäti urobíte klávesmi Ctrl+Alt+M, alebo kliknite na zelenú ikonu raz a potom na tlačidlo "Recover RAM". Pre prípad, keď veľkosť pamäti klesá kriticky dole, MemTurbo umožňuje určiť minimálnu veľkosť RAM, tzv. "pamäťový poplach", po ktorom sa aktivuje funkcia programu defragmentácia/obnovenie pamäti, ktorá prebehne automaticky. Pamäťový poplach (alarm) sa obyčajne nastavuje na úroveň 1 MB až 2 MB RAM, ale ak máte veľkú RAM, pokojne môžete nastaviť aj 4 MB. MemTurbo je shareware.
Aktivácia kurzoru myši, ktorý po pohybe zanecháva stopy
Dôvodov, prečo existuje možnosť zapnúť v systéme Windows voľbu, keď kurzor myši bude zanechávať pri akomkoľvek pohybe na obrazovke stopy, je viac. Môžete mať problémy so zrakom, môžete používať notebook, kde je nastavené príliš vysoké rozlíšenie a kurzor myši je problematické vidieť. V angličtine výraz pre kurzor myši, ktorý po pohybe na obrazovke zanecháva po sebe stopy, je Cursor Trails alebo Pointer
Trails (poznáme veľa ľudí, ktorí stále používajú anglický Windows). Pre nastavanie tejto voľby treba otvoriť Control Panel, kliknúť na ikonu myši (Mouse) a zvoliť v menu Motion (Pohyb) položku Cursor Trails.
Ako vytvoriť WWW stránky čo možno najjednoduchšie?
Pre tvorbu profesionálnych www stránok existuje dnes už veľa aplikácií, môžeme spomenúť napr. Dreamweaver, Frontpage. Tento tip by však mal slúžiť ľuďom, ktorí si potrebujú spraviť www stránky a nepotrebujú k tomu nič špeciálne -
žiadne java skripty či iné vymoženosti webu, ktoré, priznajme sa, ani nie sú vždy potrebné. Dajú sa totiž obísť menej požadovačnými nárokmi. Vyššie uvedené komerčné aplikácie totiž slúžia na vysoko profesionálnu prácu a tvorbu, čo sa určite neskôr môže zísť, ale začať by bolo najlepšie s jednoduchšími a freeware nástrojmi.
Medzi takéto programy, ktoré podporujú tvorbu menej náročných www stránok, patrí napr. Netscape alebo Mozilla (www.mozilla.org). Mozilla totiž vychádza z Netscape a Netscape zase z Mozilly, čo je možno dosť prekvapujúce, ale koncom deväťdesiatych rokov, kedy bol v balíku Netscape už zabudovaný Composer, teda editor www stránok, sa firma rozhodla uvoľniť zdrojové kódy, po čom Netscape odkúpila spoločnosť AOL. Zo zdrojových kódov Netscape vznikol Open Source projekt Mozilla, z ktorého neskôr čerpal zase Netscape už v rukách AOL. V každom prípade je teda dôležité zdôrazniť, že Netscape a tým pádom aj Mozilla majú obrovskú históriu na poli aplikácií pre prehliadanie internetových stránok a obidve aplikácie dnes môžete používať bezplatne. No my sa zameriame na Mozillu (rozdiely v popise oboch aplikácií sú nevýznamné).
Tip: Existuje aj slovenská, teda do slovenčiny lokalizovaná verzia Mozilly:
Stiahnite si teda balík Mozilla zo stránky www.mozilla.org, ktorá má okolo 11 MB pre systém Windows. Mozilla obsahuje - okrem programu pre správu a prácu s elektronickou poštou, prehliadača www stránok - aj Composer, v ktorom vytvoríte www stránky v celej ich kráse. To najdôležitejšie, čo by ste mali vedieť:
Okno pre editor internetových stránok Composer vyvoláte kliknutím na menu priamo v Mozille v prehliadači - Window > Composer.
Predpokladajme, že máte nejaké texty, ktoré chcete umiestniť na CD. Potrebujete si teda vytvoriť súbor typu INDEX.HTM, v ktorom budú odkazy na ďalšie stránky. Ak uložíte dokumenty s príponou HTM alebo HTML, je to v podstate úplne jedno, len nie je dobre prípony miešať, preto tu budeme vytvárať iba dokumenty s príponou HTM (vo vašom prípade si môžete zvoliť príponu HTML).
Názov INDEX.HTM alebo INDEX.HTML sa ujal v internetovej terminológii ako názov pre úvodnú stránku, ktorý však nemusíte rešpektovať, hoci väčšina internetových adries toto rešpektuje.
Predpokladajme, že máte tri dokumenty, ktoré ste prekonvertovali vo Worde do formátu HTM - Save As (Uložiť ako), kde vyberiete formát
HTML (HTML document) v testovom poli Save as type (Uložiť ako typ).
Vidieť, že nie je vôbec zložité vytvoriť si dokumenty vo formáte HTML. Formát HTML však na rozdiel od iných formátov neobsahuje obrázky v sebe samom, tie sa nalinkujú, musia byť teda v adresári. Word slúži skôr ako akýsi odrazový nástroj pre tvorbu jednoduchých HTML súborov a uloží pri konverzii dokumentu aj obrázky uložené v ňom, ale pre tvorbu grafických stránok je lepší Composer.
V editore Composer začnete písať text.
V menu Format > Page Colors and Background si zvoľte farbu pre pozadie (Background), farbu pre text zmeníte v menu Format > Text Color.
Napíšete text, alebo ho odniekadiaľ prekopírujete cez schránku.
Ak potrebujete nalinkovať iný dokument na text napr. Dokument č. 1, označíte ho ľavým tlačidlom myši, ktoré podržíte a ťaháte ho cez celý text.
Keď je text, ktorý chcete nalinkovať na nejaký dokument, označený v tmavomodrej farbe, kliknete naň pravým tlačidlom myši a vyberte Create Link.
Do textového poľa zadáte názov dokumentu v HTML formáte, ktorý sa nalinkuje na vyznačený text. Dokument1.htm sa musí pravdaže nachádzať v rovnakom adresári ako aj súbor INDEX.HTM. Veľké a malé písmená tu používame iba pre názornosť. Systém Windows toto nerozlišuje, treba si však dávať pozor pre prípad, keby ste chceli umiestniť stránky na nejaký unixovský server - tam sa veľké a malé písmená rozlišujú.
Získate teda výsledný dokument, kde budete vidieť v našom prípade iba názorný rozpracovaný návrh internetovej stránky:
Pri kliknutí na text v modrom sa pravdaže otvorí dokument, ktorý ste na tento text nalinkovali.
Ak chcete vložiť do súboru INDEX.HTM obrázok, toto urobíte cez menu Insert > Image a vyberiete akýkoľvek obrázok, ktorý chcete, z vášho pevného disku, ale mal by byť umiestnený v pracovnom adresári. Obrázky aj dokumenty možno pravda nalinkovať aj na internetové adresy.
n