Po výbuchu pred budovou britského konzulátu polícia uzavrela niekoľko ulíc v Manhattane. FOTO - REUTERSSOFIA, BAGDAD - Bulharský parlament včera schválil vládny návrh, aby bol v júni znížený početný stav bulharského kontingentu v Iraku na 400 mužov a aby do 31. decembra boli všetci bulharskí vojaci z tejto krajiny stiahnutí. Dnes má Bulharsko v Iraku 462 mužov. Američania Sofiu v minulých mesiacoch vyzývali, aby neurčovala termín stiahnutia vojakov, ale aby brala do úvahy konkrétnu situáciu a pokrok v demokratizácii Iraku. Podľa prieskumov si však asi 75 percent Bulharov želá, aby ich vojakov z Iraku odvolali. Tlak na ich stiahnutie rastie s blížiacimi sa parlamentnými voľbami. Ich favoritom je opozičná socialistická strana, ktorá vyhlasuje, že pokiaľ vytvorí budúcu vládu, jednotky z Iraku odvolá okamžite. V Iraku už zomrelo deväť bulharských vojakov a päť civilistov. Vlani a tento rok už stiahlo svojich vojakov z Iraku desať štátov: Nikaragua, Singapur, Španielsko, Honduras, Dominikánska republika, Filipíny, Thajsko, Nový Zéland, Maďarsko, Portugalsko a Moldavsko. V polovici apríla odišli holandskí vojaci (1400). Do októbra sa stiahnu príslušníci ukrajinského kontingentu (1540) a od septembra sa má začať sťahovať viac ako 3000 talianskych vojakov. Do konca roka má odísť asi polovica veľkého poľského kontingentu. Najmenej 24 príslušníkov irackých bezpečnostných síl bolo včera podľa agentúry Reuters zabitých pri samovražedných útokoch v západnom Bagdade a neskôr pri streľbe na kolónu policajných vozidiel. (čtk) |
NEW YORK - V strede Manhattanu včera vybuchli dva granáty. Nikoho nezranili, najväčšie vzrušenie tak vyvolalo miesto útoku: centrum New Yorku je po páde dvojičiek z 11. septembra veľmi citlivé na akýkoľvek výbuch. Teraz k nemu došlo pred budovou, kde sídli britský konzulát.
Polícia okamžite uzavrela okolie, na niekoľko minút dokonca odstavili aj neďalekú stanicu metra. V rannej dopravnej špičke to v obrovskom New Yorku znamená celkom slušný chaos.
Prvé hodiny vyšetrovania nepriniesli odpoveď na otázky, kto a prečo granáty v betónových kvetináčoch na chodníku odpálil. Miesto, dátum a čas výbuchov však ponúkli pravdepodobné riešenie: granáty explodovali pár minút pred štvrtou ráno miestneho času. Približne v tom čase sa v Británii začali voľby.
Newyorská polícia aj starosta Michael Bloomberg však upozorňovali, že britské voľby sú len jednou z možností. Nevylúčili terorizmus ani vybavovanie si účtov v podsvetí. Zdôrazňovali, že v mrakodrape nesídli len britský konzulát.
Po výbuchu prehľadali okolie niektorých ďalších konzulátov a diplomatických objektov. Na upokojenie situácie však opakovali, že nedostali žiadne hrozby.
Stred Manhattanu je posiaty kamerami, ktoré monitorujú dianie na ulici. Polícia dúfala, že vďaka tomu nájde stopu. Prvé informácie však naznačovali, že zo záberov nevidieť nič nezvyčajné.
Komisár Raymond Waters na tlačovej konferencii povedal, že nevybuchli naozajstné granáty. Boli to vraj atrapy granátov z druhej svetovej vojny, ktoré mávajú ľudia ako ťažidlá na stole. Niekto ich naplnil čiernym výbušným práškom a na diaľku odpálil.
"Tento amatérsky útok síce nevyzerá ako dielo bezohľadných teroristov z al-Káidy, ale čo keby bola v betónovom kvetináči, ktorý pred budovou plnil úlohu ochrany pred prípadnými bombami v autách, skutočne silná nálož?" pýtal sa reportér televíznej stanice CBS. (kos)