rokovaní nevedeli rozhodnúť medzi dvomi variantmi. Časť z nich vrátane primátora presadzujú dobudovanie radnice, ďalšia skupina preferuje predaj objektu katolíckej cirkvi, ktorá v ňom chce zriadiť Inštitút kresťanskej kultúry.
Novanský hovorí, že občania dali poslancom aj primátorovi vo voľbách kompetenciu rozhodovať o budúcnosti a rozvoji mesta, ale aj zodpovednosť za rozhodovanie. Z tohto dôvodu žiada Králika o vypísanie referenda.
Primátor Králik včera pre SME povedal, že poslanec Novanský by mal vedieť, že o referende môže podľa zákona rozhodnúť len obecné zastupiteľstvo. Navyše, predaj majetku podľa neho nemôže byť predmetom referenda.
Koncom marca navrhol primátor, aby mesto investovalo 28 miliónov korún do dostavby prednej časti radnice. Zadnú časť historickej budovy by chcel Bytový podnik mesta prestavať na byty. Na dostavbu radnice podľa posledných odhadov treba ešte 55 miliónov korún, ale hovorí sa už aj o dvakrát vyššej sume.
Mestskí poslanci majú k dispozícii aj ďalší návrh. O odkúpenie prednej časti radnice sa zaujíma banskobystrický biskupský úrad. V návrhu sa zatiaľ neobjavili konkrétne čísla ani podmienky. Zámerom cirkvi je v historickom objekte zriadiť Vyšší inštitút kresťanskej kultúry, ktorá je pripojená na Pápežskú univerzitu v Ríme.
Nefunkčná rozostavaná budova radnice je už niekoľko rokov zakonzervovaná, lebo magistrát nemá na dokončenie megalomanského projektu peniaze. (wm)