Slovenský veľvyslanec v Nigérii Igor Hajdušek bol podľa zväzkov ŠtB agentom komunistickej tajnej služby od decembra 1988. Pre televíziu TA3 v minulosti povedal, že nič nepodpisoval, ani s nikým nekomunikoval. Má previerku NBÚ.
Jeho spis hovorí, že s ŠtB spolupracoval pod krycím menom "Právnik". Spis mal kedysi 83 strán vrátane vlastnoručných správ a finančných dokladov, zachovala sa len časť. Hajduška ŠtB zaviazala na spoluprácu v pohovorovej miestnosti č. 134.
"S kandidátom bol udržiavaný operatívny styk za dodržiavania zásad konšpirácie od augusta 1988," píše v správe o získaní k tajnej spolupráci kapitán Murín z kontrarozviedky.
Hajdušek pracoval v Slovarte v zahraničnom obchode a podľa spisu informoval, čo zistil na služobných cestách v západnom Nemecku o firmách Siemens alebo americkej firme NCR.
Na schôdzke hovoril aj o nespokojnosti zamestnancov z jeho odboru s platmi, aj o vývoze softvéru. Eštebáci mu na to povedali, že socialistické zriadenie ohrozuje, ak mu niektorí pracovníci nie sú naklonení alebo za úplatky uprednostňujú dovoz neefektívnych zariadení. Vysvetlili mu, že by potrebovali, aby s nimi spolupracoval.
"Kandidátovi bol daný písomný záväzok na spoluprácu, ktorý si prečítal, s jeho obsahom súhlasil, avšak uviedol, že možno od budúcna má možnosť sa zamestnať na FMZV (Federálne ministerstvo zahraničných vecí - pozn. red.), a preto radšej záväzok k spolupráci nebude podpisovať." Povedal však, že to nemá "žiadny vplyv na našu spoluprácu, s obsahom a spoluprácou súhlasil".
List finančných výdavkov hovorí, že ŠtB pri schôdzkach s Hajduškom v roku 1989 minula 436 korún a 17. decembra 1989 - mesiac po začiatku revolúcie - mu udelila odmenu 478 korún. Hajdušek bol členom KSČ. V spise je ešte jeho životopis.
NBÚ aj na základe informácií z médií Hajduška opäť preveruje. Riaditeľ kancelárie Miroslav Brvnišťan povedal, že nemôže konkrétne komentovať žiadny prípad. Nechcel ani povedať, či to, čo je v Hajduškovom spise, nemožno považovať za aktívnu spoluprácu, keďže dostal previerku.
Puškáč hovoril o hudobníkoch
Ivan Puškáč bol ešte minulý rok slovenským veľvyslancom na komunistickej Kube. Dnes pracuje na tlačovom a komunikačnom odbore ministerstva zahraničných vecí. Svoju spoluprácu s ŠtB odmieta. "Nikdy, to je nezmysel."
Agentom bol podľa zväzkov ŠtB od júna 1975 a mal krycie meno "Brodský". Jeho spis mal 55 strán. V návrhu na získanie na spoluprácu kapitán Belica 27. mája 1976 napísal, že agenta "Ivana" chcú zaviazať s cieľom "zamerať sa na kontrolu osôb, ktoré cestujú do kapitalistického zahraničia cez organizáciu Slovkoncert". V nej Puškáč pracoval.
Do zahraničia chodil často. Tiež sa mal zamerať na "rozpracovanie" 14 pracovníkov Slovkoncertu, ktorí "za svoje pravicovo-oportunistické postoje v rokoch 1968-1969 boli vylúčení z KSČ a po prepustení zo zamestnania sa zamestnali v Slovkoncerte". Tiež mal kontrolovať, či hostia Bratislavskej lýry a Bratislavských hudobných slávností nezneužijú svoj pobyt na "nepriateľskú činnosť v ideologickej oblasti".
V tom čase podal Puškáč ako kandidát tajnej spolupráce na desiatich schôdzkach 5 správ informatívneho charakteru. V správe o tom, ako sa ŠtB zaviazal na spoluprácu, už Belica písal, že Puškáč informoval o pracovníkoch Slovkoncertu, upozornil aj na jedného, ktorý bol vylúčený z KSS za činnosť v rokoch 1968-69. Kandidát potom "vyslovil súhlas spolupracovať s orgánmi ministerstva vnútra, pretože plne chápe, že odhaľovanie trestnej činnosti vyžaduje pomoc občanov ČSSR". Na podpise ŠtB netrvala - "na základe doterajšej ochotnej spolupráce".
Neskôr ho hodnotila ako spoľahlivého. "Pri získavaní správ je diskrétny, konšpiráciu berie s plnou vážnosťou." Vo februári 1980 ŠtB navrhla Brodského odovzdať do správy Oblastného odboru I. správy - rozviedky, pretože išiel na štyri roky do Francúzska.
V jeho spise je potom ešte záznam z roku 1989 z XII. správy SNB v Prahe, kde náčelník 26. odboru I. správy - rozviedky píše, že chce s Puškáčom ukončiť spoluprácu, lebo úlohy plnil nezodpovedne a nechodil včas na dohovorené schôdzky.
Némethy spoluprácu podpísal
Bývalý veľvyslanec Stálej misie pri OSN vo Viedni Alojz Némethy podľa zväzkov s ŠtB spolupracoval od roku 1987. Dnes je poradcom Sekcie ekonomiky a všeobecnej správy na ministerstve zahraničia. Spoluprácu podpísal svojím krycím menom "Beseda". Némethy spoluprácu odmieta.
"Na základe dobrovoľnosti sa zaväzujem v rámci svojich možností a schopností spolupracovať s pracovníkmi Československej kontrarozviedky pri odhaľovaní nepriateľskej činnosti zameranej proti ČSSR a ostatným socialistickým krajinám," sľuboval.
Pracoval na Ministerstve školstva, mládeže a telovýchovy SSR ako vedúci zahraničných stykov pre socialistické štáty. "V priebehu doterajších konšpiratívnych stykov kandidát z vlastnej iniciatívy informoval o svojich stykoch s osobami nášho operatívneho záujmu, ako i o plánovaných výjazdoch do zahraničia." Informoval napríklad aj o recepciách na veľvyslanectve Číny, USA, o služobnej ceste v Rumunskej socialistickej republike, alebo o snahe USA či Británie o výmenné študijné pobyty. Vyplýva to z dokumentov v jeho spise.
Jeho spis kedysi obsahoval aj finančné doklady a zložku vlastnoručných správ. Krycie meno mal "Abonent". Na ministerstve pracuje od roku 1991. Pre časopis Týždeň v minulosti povedal, že ho o pomoc požiadal bývalý minister Pavol Demeš.