Tvorba autorov bezprostredne súvisí s autorským zákonom, ktorý upravuje právne vzťahy, vznikajúce pri vytvorení a použití diel. Napriek tomu, že ustanovenia zákona významným spôsobom ovplyvňujú postavenie autora, pri jeho aplikácii v praxi často vznikajú situácie, kedy autor potrebuje bližšie vysvetlenia k niektorým ustanove-niam upravujúcim jeho práva. Z uvedeného dôvodu sme sa rozhodli uviesť stručné vysvetlenie základných pojmov a zodpovedať niektoré otázky, s ktorými sa na nás autori obracajú.
1. Autorské práva - autorský zákon č. 618/2003 Z.z. ktorý vstúpil do účinnosti 01. januára 2004 (ďalej len AZ) zavádza tzv. dualistický systém chápania autorských práv, tzn. rozlišovania autorských práv na osobnostné a majetkové (na rozdiel od predchádzajúcej úpravy založenej na tzv. monistickej koncepcii, ktorá chápala autorské právo ako právo jednotné, prejavujúce sa v rôznych čiastkových oprávneniach)
Osobnostné práva (§ 17 AZ):
- autor sa týchto práv nemôže vzdať
- sú neprevoditeľné
- smrťou autora zanikajú
Po smrti autora:
- nikto si nesmie prisvojiť jeho autorstvo k dielu
- dielo možno použiť len spôsobom neznižujúcim jeho hodnotu
- musí sa uviesť meno autora alebo jeho pseudonym (ak nejde o anonymné dielo)
- aj v prípade ak už zanikli majetkové práva k dielu, ochrany sa môže domáhať autorovi blízka osoba, autorský zväz, profesijná komora, príslušná organizácia kolektívnej správy
Medzi osobnostné práva zákon zaraďuje:
1. právo označiť svoje dielo menom alebo pseudonymom a žiadať, aby sa jeho meno alebo pseudonym uvádzalo na všetkých rozmnoženinách diela náležitým spôsobom pri každom použití diela na verejnosti, a to podľa spôsobu použitia,
2. právo neoznačiť svoje dielo menom alebo pseudonymom,
3. právo rozhodnúť o zverejnení svojho diela, (pozri otázku č.1)
4. právo na nedotknuteľnosť svojho diela, najmä na ochranu pred akoukoľvek nedovolenou zmenou alebo iným nedovoleným zásahom do svojho diela, ako aj pred akýmkoľvek hanlivým nakladaním so svojím dielom, ktoré by malo za následok narušenie jeho cti a dobrej povesti. Ak to povaha diela alebo spôsob použitia diela nevylučuje, autor má právo na autorský dohľad (autorskú korektúru) nad nakladaním so svojím dielom
Majetkové práva (§ 18 AZ):
- autor je povinný strpieť použitie diela inou osobou v rozsahu udeleného súhlasu; udelením súhlasu práva autora nezanikajú
- práva sú neprevoditeľné
- autor sa týchto práv nemôže vzdať
- trvajú počas života autora a 70 rokov po jeho smrti
Po smrti autora: sú predmetom dedičstva
Medzi majetkové práva zákon zaraďuje:
1. právo autora použiť svoje dielo
2. právo udeľovať súhlas na každé použitie diela, najmä na
- vyhotovenie rozmnoženiny diela (akýmkoľvek spôsobom)
- verejné rozširovanie originálu diela alebo jeho rozmnoženiny predajom alebo inou formou prevodu vlastníckeho práva (napr. darovaním)
- verejné rozširovanie originálu diela alebo jeho rozmnoženiny nájmom (napr. vo videopožičovniach) alebo vypožičiavaním (napr. v knižniciach)
- spracovanie, preklad a adaptáciu diela
- zaradenie diela do súborného diela (pozri otázku č. 5)
- verejné vystavenie diela
- verejné vykonanie diela
- verejný prenos diela (vysielanie, káblová retransmisia, sprístupňovanie verejnosti - internet)
2. Autorské zmluvy
Autorský zákon upravuje dva typy tzv. autorských zmlúv.
Zmluva o vytvorení diela (§ 39 AZ)
- uzatvára ju autor s objednávateľom
- jej predmetom je len vytvorenie diela
- autor môže s objednávateľom dohodnúť odmenu za vytvorenie diela
Licenčná zmluva (§ 40 AZ)
- autor ňou udeľuje súhlas na použitie diela (licenciu)
- musí byť uzavretá v písomnej forme
- platná zmluva musí obsahovať určenie
- spôsobu použitia diela (pozri vyššie Majetkové práva 2. a otázku č. 11)
- rozsahu licencie (územné a vecné vyme-dzenie) (pozri otázku č. 13)
- času, na ktorý autor licenciu udeľuje, alebo spôsob jeho určenia
- odmenu, alebo spôsob jej určenia (napr. percentuálnym podielom z tržby), ak sa autor s nadobúdateľom nedohodol na bezodplatnom poskytnutí licencie
Otázky a odpovede:
1. Kedy vzniká k dielu autorské právo? Je k tomu potrebné splniť určité administratívne podmienky, alebo zaplatiť poplatky? Čo sa rozumie pod zverejnením diela?
"Dielo" v zmysle autorského zákona musí mať literárny, umelecký alebo vedecký charakter a musí byť výsledkom vlastnej tvorivej duševnej činnosti autora. Podľa slovenskej právnej úpravy, autorské právo na dielo vzniká okamihom, keď je dielo vyjadrené v podobe vnímateľnej zmyslami a to bez ohľadu na jeho podobu, obsah, kvalitu, účel alebo formu vyjadrenia. Autorské právo teda vzniká momentom samotného vytvorenia diela a nie sú potrebné žiadne následné administratívne úkony, príp. platenie akýchkoľvek poplatkov. Dielo je zverejnené v deň, keď bolo oprávnene prvý raz vykonané, vydané alebo inak uvedené na verejnosti.
2. Vymedzuje zákon, kto sa považuje za autora?
Autorom diela je vždy fyzická osoba, ktorá dielo vytvorila (nikdy nemôže byť autorom právnická osoba). Zákon pozná aj inštitút tzv. predpokladu autorstva - fyzická osoba, ktorej meno je uvedené na diele zvyčajným spôsobom ako meno autora, považuje sa za autora diela, ak nie je preukázané niečo iné. Toto platí, aj ak je dielo označené pseudonymom, ak nie sú nijaké pochybnosti o totožnosti autora.
V prípade pochybností je totožnosť autora predmetom dokazovania, a to aj súdnou cestou.
3. Čo znamená znak ©?
Štáty s rôznou vnútroštátnou úpravou autorského práva uzatvárajú medzinárodné dohody, upravujúce nadnárodné aspekty ochrany autorských práv. Všeobecná zmluva o autorskom práve z roku 1952, zavádza tzv. copyrightovú doložku v tvare znak © s pripojením mena nositeľa autorských práv a roku prvého zverejnenia diela. V súlade s danou zmluvou každý jej zmluvný štát, ktorý podľa svojho vnútorného zákonodarstva vyžaduje ako podmienku ochrany autorských práv splnenie formálnych náležitostí, musí tieto náležitosti považovať za splnené pre každé dielo chránené danou zmluvou, ktoré bolo zverejnené mimo územia daného štátu a ktorého autor nie je občanom tohto štátu, ak sú rozmnoženiny daného diela označené copyrightovou doložkou.
Znamená to, že ak sú v určitom signatárskom štáte Všeobecnej zmluvy o autorskom práve stanovené formálne podmienky ochrany autorských práv (napr. registrácia, zaplatenie poplatkov), tieto sa považujú za splnené, ak je dané dielo označené copyrightovou doložkou, ktorá vypovedá o nositeľovi autorských práv. (Vzhľadom k tomu, že slovenské autorské právo žiadne formálne podmienky pre vznik autorského práva a jeho ochranu nestanovuje, je možné copyrightovou doložkou označovať rozmnoženiny diela bezprostredne po jeho vytvorení. V slovenskom právnom systéme má teda znak c predovšetkým informatívnu hodnotu a označuje osobu, ktorá má právo udeľovať súhlas s použitím diela.)
4. Čo sa rozumie pod spracovaním diela? Kedy ide v prípade fotografie o spracovanie diela a kedy o spoluautorské dielo?
Teória autorského práva za spracovanie diela považuje skrátenie alebo rozšírenie diela, zmenu obsahu alebo zmenu formy diela, ako aj iný zásah do diela. Spracovanie diela je použitím diela v zmysle §18 AZ a z tohto dôvodu k nemu môže dôjsť výhradne so súhlasom pôvodného autora. Autor musí udeliť svoj súhlas písomnou licenčnou zmluvou. Ak osobitným tvorivým spracovaním diela vzniklo nové pôvodné dielo, toto sa stáva tiež predmetom autorského práva. Prirodzene, aj v tomto prípade je nevyhnutné získať súhlas autora tzv. preexistentného diela so spracovaním jeho diela. V prípade použitia nového pôvodného diela je však potrebné získať súhlas oboch nositeľov autorských práv, tzn. autora tzv. preexistentného diela, ale aj autora nového diela, ktoré vzniklo jeho tvorivým spracovaním. Obaja autori by mali byť uvedení v samostatnej copyrightovej doložke.
Dielo spoluautorov je dielo, ktoré vzniklo vlastnou tvorivou duševnou činnosťou dvoch alebo viacerých autorov ako jediné dielo. Autori pri vytvorení diela spolupracovali a ich tvorivé príspevky nemožno od seba oddeliť bez toho, aby bola porušená celistvosť vytvoreného diela. Jednotlivé od seba oddelené tvorivé príspevky pritom sami nespĺňajú kritériá "diela". V tomto prípade môžu byť obaja autori uvedení v jednej copyrightovej doložke.
V prípade, ak fyzická osoba tvorivo upraví už existujúcu fotografiu, ide o jej spracovanie a zároveň vytvorenie nového diela. Ak však dvaja autori spoločne rozhodujú akým spôsobom vytvoriť novú fotografiu, prípadne spolupracujú priamo pri jej vytvorení, ide o spoluautorské dielo.
5. Čo znamená pojem súborné dielo?
V súlade s autorským zákonom je súborným dielom najmä zborník, časopis, encyklopédia, antológia, pásmo, výstava alebo iná databáza, ak je súborom nezávislých
diel alebo iných prvkov, ktorý je spôsobom výberu alebo usporiadaním obsahu výsledkom vlastnej tvorivej duševnej činnosti autora. Ide o demonštratívny výpočet, to znamená, že súborným dielom je aj napríklad kalendár, prípadne CD ROM, webstránka, obsahujúca diela viacerých autorov.
V prípade, ak je spôsob výberu alebo usporiadanie obsahu výsledkom vlastnej tvorivej duševnej činnosti autora, je aj súborné dielo predmetom autorského práva. (tzn. nositeľom autorského práva ku kalendáru ako súbornému dielu je aj ten, kto diela v ňom použité tvorivo usporiadal).
6. Kto sa rozumie pod pojmom nositeľ autorských práv?
Nositeľom autorských práv je autor a dedičia majetkových autorských práv. (Existujú však diela, ku ktorým zo zákona vykonáva majetkové autorské práva iná osoba - napr. zamestnanecké dielo alebo spoločné dielo. Pozri aj otázku č. 16)
7. Akým spôsobom sa dedia autorské práva?
Autorské práva sú rovnako ako akýkoľvek iný majetok poručiteľa predmetom dedičstva a aplikujú sa na ne ustanovenia Občianskeho zákonníka upravujúce inštitút dedenia. Okruh dedičov autorských práv môže byť stanovený buď závetom, alebo dedia dedičia stanovení zákonom. Vzhľadom na charakter autorských práv, je nevyhnutné, aby boli v dedičskom rozhodnutí, v časti týkajúcej sa majetkovej podstaty uvedené osobitne. Nemožno ich zaradiť medzi hnuteľný alebo nehnuteľný majetok.
Dedenie autorských práv je nutné odlíšiť od dedenia tzv. hmotných substrátov diel, nakoľko tie majú charakter hnuteľných vecí (ide o "obraz" ako taký, nie o autorské práva viažuce sa k dielu na ňom vytvorenom).
Je dôležité pripomenúť, že pre účely dedičského konania hodnotu autorských práv vzhľadom na ich povahu nemožno oceniť peniazmi (nemožno určiť, v akom rozsahu a akým spôsobom bude dielo počas trvania majetkových autorských práv použité, od čoho závisí ich skutočná hodnota).
8. Kedy možno použiť dielo bez súhlasu autora a uhradenia autorskej odmeny?
Bez udelenia súhlasu autora a bez uhradenia autorskej odmeny je možné použiť tzv. voľné dielo, tzn. dielo u ktorého doba trvania majetkových autorských práv už uplynula. Majetkové práva v zásade trvajú počas autorovho života a 70 rokov po jeho smrti.
Prípady použitia diela bez predchádzajúceho získania súhlasu autora a bez uhradenia autorskej odmeny upravujú aj tzv. zákonné licencie (napr. citácia diela) uvedené v §24 až §37 AZ, ktoré je nevyhnutné vykladať vždy v súlade s §38 AZ.
9. Aký právny režim má dielo autora, ktorý nezanechal dedičov?
Ak autor nemá dedičov alebo ak dedičia odmietnu dedičstvo prijať, dielo sa stane voľným, to znamená, že ho možno použiť bez udelenia licencie. Inštitút tzv. odúmrte slovenské autorské právo nepozná. Iná právna úprava je v prípade spoluautorského diela - ak spoluautor nemá dedičov, jeho podiel pripadne ostatným spoluautorom.
10. Aký je vzťah medzi zmluvou o vytvorení diela a licenčnou zmluvou? Môže byť vytvorenie a použitie diela upravené v jednej zmluve?
Zmluva o vytvorení diela a licenčná zmluva sú v autorskom zákone uvedené ako dva rôzne zmluvné typy, pričom prvá z nich upravuje výhradne vytvorenie diela a druhá použitie diela. Na základe zmluvy o vytvorení diela je autor povinný pre objednávateľa dielo vytvoriť, používateľ ho však nemôže použiť bez uzavretia licenčnej zmluvy. Licenčnú zmluvu môže autor s používateľom uzavrieť osobitne, alebo je možno uzavrieť jednu zmluvu tzv. zmiešaného typu, ktorá bude obsahovať náležitosti oboch zmlúv.
Zmluva o vytvorení diela môže byť uzavretá aj ústne, zatiaľ čo v prípade licenčnej zmluvy zákon výslovne vyžaduje písomnú formu. Ak dôjde k uzavretiu jednej zmluvy zmiešaného typu, táto musí byť uzavretá v písomnej forme.
V zmluve zmiešaného typu musí byť jasne vymedzený jej predmet - vytvorenie akého diela upravuje, na aké spôsoby použitia autor udeľuje licenciu a v akom rozsahu (časovom, miestnom, vecnom). Zároveň musí byť presne vymedzená autorská odmena za vytvorenie diela a za jeho použitie, tak aby bola zmluva zrozumiteľná a určitá.
Vzhľadom k tomu, že v prípade, ak je predmetom zmluvy o vytvorení diela výtvarné dielo, vec prostredníctvom ktorej je dielo vyjadrené (hmotný substrát diela, teda konkrétny obraz, socha atď.) môže mať značnú hodnotu, považujeme za nevyhnutné upozorniť na ustanovenie § 39 ods. 5 AZ, podľa ktorého, ak v zmluve nie je iná dohoda, odovzdaním veci prostredníctvom ktorej je dielo vyjadrené prechádza vlastnícke právo k nej na objednávateľa.
11. Čo znamená "spôsob použitia diela"? Ak je napríklad dielo uverejnené na titulnej strane časopisu, o aký spôsob použitia ide?
Jednotlivé spôsoby použitia diel sú uvedené v §18 ods. 2 AZ demonštratívnym spôsobom, to znamená, že ich okruh nie je uzavretý. Licencia môže byť udelená na jeden, alebo viacero spôsobov použitia. V prípade uvedenom v otázke musí dôjsť k udeleniu licencie na vyhotovenie rozmnoženiny diela v náklade časopisu a jej verejné rozširovanie predajom alebo inou formou prevodu vlastníckeho práva (čím sa rozumie, že dané dielo môže byť reprodukované na titulnej strane časopisu, ktorý sa bude môcť predávať, prípadne darovať).
Autor však nemôže udeliť licenciu na spôsob použitia, ktorý v čase uzavretia licenčnej zmluvy nie je známy.
12. Aký je rozdiel medzi výhradnou a nevýhradnou licenciou?
Ak autor udelil výhradnú licenciu, nesmie udeliť tretej osobe licenciu na spôsob použitia diela udelený výhradnou licenciou a je povinný, ak nie je v zmluve dohodnuté inak, sám sa zdržať použitia diela spôsobom, na ktorý udelil výhradnú licenciu. Ak však autor udelil nevýhradnú licenciu, nie je dotknuté jeho právo použiť dielo spôsobom, na ktorý licenciu udelil, a tiež môže udeliť licenciu na daný spôsob použitia aj tretej osobe. Ak v zmluve nie je dohodnuté, že autor udelil výhradnú licenciu, platí, že udelil nevýhradnú licenciu.
Zákon osobitne upravuje licenčnú zmluvu na vydanie diela (tzn. na vyhotovenie rozmnoženín slovesného, výtvarného a pod. diela v tlačenej forme alebo fotografickej forme a na verejné rozširovanie týchto rozmnoženín - napr. pri vydaní knihy). V licenčnej zmluve na vydanie diela zákon predpokladá udelenie výhradnej licencie, ak nie je v zmluve dohodnuté inak, toto však neplatí v prípade použitia diela v periodickej publikácii.
Z uvedeného vyplýva, že udelenie výhradnej licencie je väčším zásahom do práv autora disponovať svojím dielom a z uvedeného dôvodu by si mal pri uzatváraní zmluvy každé udelenie výhradnej licencie zvážiť aj z finančnej stránky.
13. Čo znamená ak dôjde k udeleniu licenciu v neobmedzenom rozsahu?
Rozsah sa v licenčnej zmluve vymedzuje z územného (pre aké teritórium autor udeľuje licenciu) a/alebo vecného hľadiska (napr. presné určenie počtu rozmnoženín, ich rozmery, náklad publikácie, účely na ktoré smie slúžiť a pod.).
V prípade udelenia licencie v neobmedzenom rozsahu licencia pokrýva použitie diela stanoveným spôsobom alebo spôsobmi, bez ohľadu na teritoriálne, kvantitatívne, alebo akékoľvek iné vymedzenie, čo by mal autor brať do úvahy pri rozhodovaní o výške autorskej odmeny.
14. Čo znamená udeliť licenciu s právom udeliť sublicenciu?
Sublicencia je oprávnenie nadobúdateľa licencie udeliť tretej osobe súhlas na použitie diela v rozsahu udelenej licencie. Nadobúdateľ licencie môže sublicenciu udeliť len so súhlasom autora, pričom autor tento súhlas môže udeliť pri uzatvorení licenčnej zmluvy alebo neskôr.
V praxi to znamená, že ak autor uzavrie s používateľom licenčnú zmluvu so súhlasom udeľovať sublicencie, tretím osobám majúcim záujem o použitie diela sublicenciu (tzn. súhlas na použitie diela) udelí používateľ a nie autor. Z uvedeného dôvodu je nevyhnutné takýmto zmluvám venovať náležitú pozornosť.
15. Akým spôsobom sa postupuje, ak bola licencia udelená len ústne?
Licencia musí byť udelená písomne, v opačnom prípade je neplatná. Ak používateľ disponuje iba ústnym udelením licencie, použitie diela sa stáva neoprávneným. Používateľ sa tým môže dostať do situácie, že sa nositeľ autorských práv bude domáhať ochrany autorského práva, bude namietať jeho porušenie a používateľ nebude môcť preukázať, že mu licencia udelená bola.
V prípade neoprávneného použitia sa autor aj prostredníctvom súdu môže domáhať náhrady škody a bezdôvodného obohatenia od toho, kto neoprávnene nakladal s dielom bez toho, aby na to získal licenciu. Výšku bezdôvodného obohatenia predstavuje odmena, ktorá by za získanie takejto licencie bola zvyčajná v čase neoprávneného nakladania s dielom.
16. Akým spôsobom sú modifikované autorské práva, ak autor vytvoril dielo v rámci jeho pracovnoprávneho vzťahu?
Ak autor vytvoril dielo na splnenie svojich povinností vyplývajúcich mu z pracovnoprávneho vzťahu, ide o tzv. zamestnanecké dielo (tu je potrebné prihliadať na obsah konkrétnej pracovnej zmluvy zamestnanca). Majetkové práva autora k zamestnaneckému dielu vykonáva vo svojom mene a na svoj účet zamestnávateľ, ak sa zmluvné strany nedohodli inak (napríklad udeľuje súhlas na použitie diela). Ak zamestnávateľ vykonáva majetkové práva autora k zamestnaneckému dielu, platí, že autor udelil súhlas na zverejnenie diela, ako aj na to, aby zamestnávateľ dielo na verejnosti uvádzal pod svojím menom, ak sa zmluvné strany nedohodli inak - aj tu zákon zachováva princíp dominancie dispozičnej slobody. Osobnostné práva autora k zamestnaneckému dielu inak nie sú dotknuté (napr. právo na nedotknuteľnosť diela).
17. Kto udeľuje súhlas na vyhotovovanie rozmnoženín obrazu, ktorý bol predaný galérii?
K obrazom sa viažu vecné aj autorské práva. Obrazy (sochy a pod.), ako hmotné substráty prostredníctvom ktorých sú diela vyjadrené, sú predmetom vlastníckych alebo iných vecných práv. K obrazom sa však viažu aj majetkové autorské práva, ktorých predmetom je dielo ako také. Nadobudnutím vlastníckeho práva k veci, ktorej prostredníctvom je dielo vyjadrené, nie je dotknuté autorské právo, ak sa zmluvné strany nedohodli inak.
Tiež je dôležité pripomenúť, že vzhľadom na nehmotný charakter, autorské právo k dielu nezaniká zničením veci, prostredníctvom ktorej je dielo vyjadrené.
To znamená, že galéria sa nadobudnutím vlastníckych práv k hmotnému substrátu diela nestáva nositeľom autorských práv, ich nositeľom naďalej ostáva autor, prípadne jeho dedičia. (Majetkové práva sú predmetom dedičstva, tzn. v dedičskom konaní sa o nich rozhoduje podľa ustanovení Občianskeho zákonníka, upravujúcich dedenie zo zákona, resp. dedenie zo závetu.)
Používateľ môže dielo použiť len na základe písomnej licenčnej zmluvy s nositeľom autorských práv. Ak by mal teda používateľ záujem vyhotoviť rozmnoženinu spomínaného obrazu, ktorého vlastníkom je galéria, musí sa obrátiť na autora alebo jeho dedičov za účelom udelenia súhlasu s použitím diela.
18. Akým spôsobom je potrebné postupovať v prípade, ak autorovi uverejnili jeho dielo v novinách so zmeneným obsahom, bez uvedenia mena autora a bez súhlasu autora?
Autor má právo žiadať, aby sa jeho meno uvádzalo náležitým spôsobom na všetkých rozmnoženinách dielach a to pri každom použití diela, zároveň má právo na nedotknuteľnosť svojho diela a na ochranu pred akoukoľvek nedovolenou zmenou alebo iným nedovoleným zásahom do svojho diela. V prípade, ak meno autora pri rozmnoženinách diela uverejnené nebolo, došlo k porušeniu osobnostných autorských práv autora. V prípade, ak išlo o uverejnenie diela v zmysle AZ a pod daným dielom - fotografiou bolo uverejnené napr. "foto archív", takéto označenie v zmysle AZ nepostačuje a je kvalifikované ako porušenie osobnostných práv autora. Taktiež nedovolená zmena, prípadne nedovolený zásah do diela sa kvalifikuje ako porušenie autorského práva. Osobitne treba vziať do úvahy tú skutočnosť, ak by takéto nakladanie malo za následok narušenie cti alebo dobrej povesti autora (napr. ak by zmena obsahu diela mohla mať vo vzťahu k dielu hanlivý charakter).
(U tzv. zamestnaneckého diela je špecifická právna úprava, pozri otázku č. 16).
19. Aký účinok na licenčnú zmluvu má skutočnosť, že v nej nie je upravená autorská odmena?
Licenčná zmluva musí obsahovať ustanovenie o odmene, alebo spôsobe jej určenia, ak sa autor s nadobúdateľom nedohodol na bezodplatnom poskytnutí licencie. Znamená to, že v prípade, ak v licenčnej zmluve nie je výslovne uvedené, že autor udeľuje licenciu bezodplatne a ani nie je dohodnutá odmena, prípadne spôsob jej určenia, v licenčnej zmluve absentuje jedna z jej podstatných náležitostí, čo má za následok, že daná licenčná zmluva nie je platná.
20. Je potrebné získať súhlas autora v prípade použitia jeho diela na internete?
Áno, samozrejme, spôsobom použitia diela v tomto prípade je vyhotovenie rozmnoženiny diela a jej verejný prenos sprístupňovaním verejnosti ("sprístupňovanie verejnosti" je pojem, ktorý predstavuje internetové šírenie diela). V licenčnej zmluve by mali byť dohodnuté ďalšie podmienky.
Príspevok venovaný problematike autorských práv pripravila LITA, autorská spoločnosť - Mgr. Lucia Miklasová, právnička Výtvarného oddelenia. LITA je organizáciou kolektívnej správy autorských práv, ktorá od 29. apríla 2004 zastupuje aj autorov výtvarných diel a fotografov. www.lita.sk