Iračanka narieka pri pohľade na ranených, ktorých prevážajú do nemocnice v Irbíle. Najmenej 45 ľudí prišlo o život po tom, ako samovražedný atentátnik odpálil výbušninu na svojom tele pred náborovým strediskom polície. FOTO - TASR/AP |
Zamiešal sa do davu medzi 300 mužov, ktorí čakali pred náborovým strediskom v severoirackom Irbíle, a odpálil sa.
Samovražedný atentátnik zanechal po sebe spúšť. Zabil najmenej 45 ľudí (iracké médiá a nemocničné zdroje uvádzali až 60), 160 zranil. Zničil všetko naokolo a do relatívne pokojnej kurdskej oblasti vniesol strach aj volanie po pomste tým, ktorí to urobili.
Hoci časť irackých predstaviteľov tvrdila, že to určite nemohli urobiť Iračania, k útoku sa na internete prihlásila organizácia Armáda Ansar Sunna. Podľa odborníkov na terorizmus je napojená na al-Káidu a má za sebou útoky na kurdské ciele. Zabíjala vraj preto, aby pomstila svojich bratov väznených v irackých celách a aby porazila pešmergy - kurdské milície úzko spolupracujúce s Američanmi. Z jej vyhlásenia vyplýva, že útokov na Kurdov bude pribúdať.
Útok v Irbíle je zatiaľ najkrvavejším v sérii atentátov, ktoré sa spustili pred týždňom, keď Iračania po troch mesiacoch vyjednávaní oznámili zloženie dočasnej vlády. Doteraz išlo o menšie útoky, ale ich periodicita bola taká vysoká, že za necelý týždeň zomrelo viac ako 200 ľudí. Navyše už dva mesiace v Iraku nezomrelo pri jednej "akcii" toľko ľudí. Útok sa udial deň po tom, čo vláda zložila prísahu, zatiaľ bez ministrov zo sunnitských strán.
Mal všetky črty terorizmu v Iraku: zásah dostali ľudia, ktorí mali v úmysle pracovať pre novú vládu, a teda aj pre Američanov. Nábor prebiehal blízko sídla Kurdskej demokratickej strany, ktorá je súčasťou vládnej koalície.
Atentát bol dobre organizovaný a stal sa na mieste, kde žije etnická menšina. Nové je azda len to, že na kurdských územiach okrem masívneho dvojútoku z minulého roka, keď zomrela stovka ľudí, bolo relatívne ticho. Analytici hovoria, že hlavným odkazom útoku bolo toto: nech ste kdekoľvek v Iraku, nie ste tam v bezpečí.
V uliciach Irbílu včera podľa agentúr ľudia hľadali svojich príbuzných, lekári sa sťažovali na nedostatok sanitiek a zdravotníckeho materiálu. Kurdi reportérom tvrdili, že ich bratia a synovia sa do polície chceli naverbovať z jediného dôvodu - boli nezamestnaní a ako policajti mali šancu na slušný príjem.