Obyvatelia sídliska chodili po vodu k prameňu pri obchodnom centre Hypernova. O jej kvalite či zdravotnej neškodlivosti sa dá pochybovať. FOTO PRE SME - RÓBERT SÁNDOR |
v utorok zaplatil Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti 2,5 milióna, zvyšný dlh bude uhrádzať v mesačných splátkach vo výške 400-tisíc.
"Peniaze nám poskytlo mesto z podielových daní, určených pre túto mestskú časť. Tým svoje možnosti vyčerpalo," hovorí ekonomická námestníčka bytového podniku Alžbeta Stanková.
Problém sa podľa nej nevyriešil, len sa oddialil. Zvyšok budú musieť tak či tak uhradiť obyvatelia sídliska. "Keby každá domácnosť zaplatila, ako sme sa dohodli, mesačne po tisíc korún, vedeli by sme dlh splatiť. Minulý mesiac sa však zo sociálnych dávok vyzbieralo len 210-tisíc korún. Mesto nemôže donekonečna dotovať neplatičov," hovorí ekonomická námestníčka bytového podniku Alžbeta Stanková.
Bytový podnik chce riešiť situáciu navŕtaním studní. "V krízovej situácii by mali aspoň úžitkovú vodu. Aj za ňu však treba platiť," hovorí Stanková. Podľa jej názoru sa ďalšiemu narastaniu dlhov dá predísť jedine osvetou. "Treba ich naučiť hospodáriť, presvedčiť ich, že škodia sami sebe, keď neplnia svoje povinnosti a neplatia za služby. Nebývajú tam ľudia bez príjmov, ako sa to často medialitzuje. Každá rodina dostáva vo forme sociálnych dávok od desať- do pätnásťtisíc korún."
Starosta Ladislav Šaňa si vydýchol. Počas odstávky chodili ľudia po vodu aj k nemu na úrad. Sám ju aj čapoval. "Mesto muselo zabezpečiť na základe výzvy hygienikov tri cisterny denne. Každá stála sedemtisíc korún. Z vodovodu by bola oveľa lacnejšia. Takže - načo to bolo dobré," pýta sa starosta. Včera sa prostredníctvom miestneho rozhlasu prihovoril obyvateľom. Upozornil ich, že keď nebudú platiť mesačne po tisíc korún za domácnosť, vodári definitívne zastavia dodávku. "Dúfam, že ma pochopili. Sám som zvedavý, či sa poučili. Uvidíme. O dva týždne budú sociálne dávky." (sen))