Rodič, ktorý je hospitalizovaný spolu s dieťaťom, má platiť v nemocnici 100 korún na deň, sprievodcu potrebujú aj ťažko postihnutí pacienti, ktorí sú imobilní. Nemocnice k stokorunovému poplatku účtujú náklady za stravu a ubytovanie, tiež ubytovanie v nadštandardnej izbe.
"Bola som prekvapená, keď mi pri platení povedali, že som bola ubytovaná v nadštandarde, pred hospitalizáciou mi to nik nepovedal," hovorí mama desaťročnej Marcely, ktorá ležala v nemocnici v Petržalke. Za tri dni za seba platila 1050 korún, a to sa v nemocnici nestravovala. Poplatok bol podľa nemocnice za ubytovanie. Bývala v izbe, ktorej súčasťou bola toaleta.
Zákon v prípade stokorunového poplatku za sprievodcu neurčuje, čo poplatok zahŕňa. Hovorca ministerstva zdravotníctva Karol Farkašovský povedal, že výšku doplatku si stanovuje zdravotnícke zariadenie podľa oprávnených nákladov.
Rodičia postihnutých detí tvrdia, že nemajú východisko. Dieťa, ktoré potrebuje stálu opateru, samo v nemocnici nechať nemôžu. Nemocnice nemajú dostatok personálu, aby sa jedna sestra mohla venovať iba jednému dieťaťu.
Prezident asociácie nemocníc Pavol Sedláček hovorí, že rodič musí byť už pri prijatí informovaný, koľko bude ako sprievodca platiť. "V internom cenníku môže mať nemocnica sformulované, aký nadštandard poskytuje a za akú sumu." Tvrdí, že štandard nedefinuje žiadna norma.
Úrad pre dohľad a ministerstvo zdravotníctva však tvrdia, že štandard definuje nariadenie vlády a je taký istý ako pre kúpele - dvojposteľová izba so sociálnym zariadením na chodbe. Za nadštandard ministerstvo považuje ubytovanie v samostatnej jednoposteľovej izbe s vlastným príslušenstvom, "teda vlastným sociálnym zariadením, prípadne s ďalším interiérovým príslušenstvom". Poplatky za dvojposteľové izby a izby so sociálnym zariadením mimo izby sú neoprávnené. (dro)