V Nemecku je téma sťahovania podnikov na východ medzi politikmi veľmi obľúbená. Ľavicoví voliči (na snímke pri prvomájovej demonštrácii) sa obávajú straty pracovných príležitostí a politici si kritikou outsourcingu môžu získavať politické body pred budúcoročnými voľbami. FOTO - REUTERS |
Nemecké firmy, ktoré sťahujú svoje prevádzky do lacnejšej strednej Európy, nenechávajú vo svojej domovskej krajine bezradných nezamestnaných. Podľa štúdie poradenskej firmy McKinsey, ktorú zverejnil Financial Times Deutschland, je to naopak - firmy, ktoré dosiahli úspech vonku, zamestnávajú ďalších ľudí aj doma.
Štúdia, ktorá vychádzala z údajov o 600 stredných firmách s obratom nad 50 miliónov eur, ukázala, že najefektívnejšie stredné podniky vytvorili v zahraničí v priemere na firmu 161 pracovných miest. Zároveň vzniklo v Nemecku v dôsledku lepšieho konkurenčného postavenia týchto podnikov 431 pracovných miest. Firmy s nízkou rentabilitou a malou konkurencieschopnosťou odbúrali v Nemecku v priemere 100 pracovných miest a vytvorili v lacnejšom zahraničí 28 nových pracovných príležitostí. Experti McKinsey sa preto domnievajú, že investície v zahraničí nemusia mať apriórne negatívny dosah na nemeckú ekonomiku a zamestnanosť. Alfou a omegou úspechu malých a stredných podnikov je podľa odborníkov firmy McKinsey jasná firemná stratégia, kvalitná produkcia, schopnosť usadiť sa v lukratívnej trhovej medzierke a každodenná starostlivosť o odberateľov, zákazníkov.
Norimberská ekonomicko-poradenská kancelária Rödl & Partner analyzovala podľa tlačovej agentúry DPA názory nemeckých manažérov na rozšírenie EÚ. Prijatie nových členov do únie zlepšilo v prvom rade exportné možnosti nemeckých firiem. Z toho profitujú aj výrobné lokality v Nemecku. Predstaviteľka Rödl & Partner Monika Kastlová zdôraznila, že "zahraničné investície zabezpečujú ziskovosť nemeckých podnikov a podporujú vznik nových pracovných miest v Nemecku". Najdôležitejšími trhmi pre nemeckých investorov sú podľa štúdie Rödl & Partner Poľsko, Česko a Maďarsko.
Podľa DPA približne každý desiaty podnik zatvára prevádzku v lacnejšom zahraničí a prichádza domov. Dôvodom sú podcenené náklady na logistiku a nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily v lacnejšom zahraničí. Ako príklad uvádza správa DPA regensburskú firmu Andritz Fiedler, ktorá sa špecializuje na dodávky filtrov a filtračných komponentov na spracovanie celulózy a papiera. Jej predstavitelia vyhlásili, že presun pracovných miest do Plzne neprinášal v uplynulých štyroch rokoch napriek nízkym mzdovým nákladom a dobrej kvalite výrobkov očakávané výsledky a premiestnila túto prevádzku naspäť do Bavorska.
JÁN ŠALGOVIČ, Mníchov