BRATISLAVA - Podľa zistení Štátnej energetickej inšpekcie dodávatelia energií nie vždy dodržiavajú zákon a správajú sa v neprospech spotrebiteľa.
Energetická inšpekcia urobila za minulý rok 399 kontrol, pri ktorých zistila 296 nedostatkov. Inšpektori objavili aj tri prípady podnikania v energetike bez licencie.
Najproblémovejšie je zásobovanie teplom. "Najčastejšie nedostatky boli v zle vyregulovanej sústave alebo v meracích zariadeniach," povedal výkonný riaditeľ Štátnej energetickej inšpekcie Peter Eckmann. Chybné vyregulovanie vykurovacej sústavy spôsobuje tepelné straty, za ktoré potom platí spotrebiteľ.
Spokojní s dodávkou tepla a najmä s jeho vyúčtovaním neboli ani občania. "Vlani sme zaznamenali veľa sťažností hlavne na správnosť vyúčtovania faktúr," dodal Eckmann. Koneční spotrebitelia sa sťažovali najmä na nesúlad fakturovanej ceny a vyúčtovania. Dvanásť z podnetov občanov vyústili do kontroly inšpekcie. Inšpekcia v minulom roku vybrala na pokutách 1,08 milióna korún.
Sťažnosť na energetickú inšpekciu môže poslať ktokoľvek, kto je presvedčený, že účty za energie nezodpovedajú odobratému množstvu a platným cenám. "Dodávatelia tepla si môžu účtovať len ceny schválené regulačným úradom. Podnety preto posielame na Úrad pre reguláciu sieťových odvetví," hovorí Eckmann.
Ani regulačný úrad však nemôže riešiť problémy z rozúčtovaním spotreby tepla v bytovom dome, na ktoré sa občania často sťažujú. "Tu naše právomoci nesiahajú," tvrdí riaditeľ energetickej inšpekcie. Problémy s rozúčtovaním vznikajú najmä vtedy, ak merače tepla nemajú namontované všetky byty v dome. Môže sa tak potom stať, že aj tie domácnosti, ktoré investovali do meračov, musia doplácať na ostatných. Do konca roku 2006 by však mali mať merače tepla nainštalované všetky odberné miesta. (tc)
Kontroly za minulý rok
Počet kontrol z toho 399
zásobovanie teplom 260
v elektroenergetike 42
v plynárenstve 3
ostatné 90
Počet zistených nedostatkov 296
Čo zistila energetická inšpekcia
Niektoré zistené nedostatky v roku 2004 počet prípadov
podnikanie v energetických odvetviach bez licencie 3
držiteľ licencie nazabezpečil hospodárne zásobovanie 12
nezabezpečenie elektriny podľa dohody 4
zmluva o dodávke neobsahovala potrebné údaje 2
neudržiavanie hydraulicky vyregulovanej sústavy 24
dodávateľ nemeria teplo na odbernom mieste 6
priamy odberateľ nevybavil sústavu automatickou reguláciou 76
priamy odberateľ nerozpočítal teplo podľa určeného meradla 2
chýbajúce merače tepla 4
vnútorná teplota nie je v súlade s teplotami uvedenými vo vyhláške 2
nedodanie tepla pri poklese teploty pod 13 C 1
nedodržanie dohodnutého času dodávky teplej vody 3
Zdroj: Štátna energetická inšpekcia