Pracujúci starodôchodca
Za každých 90 dní dôchodkového poistenia sa mu podľa nového zákona dôchodok zvyšuje o 0,75 percenta priemerného mesačného zárobku, z ktorého sa mu vymeral starobný dôchodok. V minulom systéme však bol redukovaný priemerný mesačný zárobok, z ktorého sa vymeral dôchodok, ohraničený sumou 4067 korún. Tomu zodpovedal priemerný mesačný zárobok 10-tisíc korún. Na vyšší zárobok sa už pri výpočte penzií neprihliadalo.
Ak teda starodôchodca popri poberaní dôchodku pracoval celý minulý rok, Sociálna poisťovňa mu pred niekoľkými týždňami dôchodok zvýšila o 3 percentá z priemerného mesačného zárobku, z ktorého sa mu vymeral dôchodok. V prípade, že sa mu starobný dôchodok vymeral z maximálnej sumy 4067 korún, dnešné zvýšenie penzie predstavuje teda 122 korún.
Podľa jedného z rozhodnutí Sociálnej poisťovne, ktoré máme k dispozícii, je potom "suma starobného dôchodku 8527 Sk mesačne po zaokrúhlení určená súčtom súm 8404 Sk a 122,01000 Sk".
Podstatné na výpočte zvýšenia dôchodku starodôchodcu je to, že nezohľadňuje výšku jeho zárobku počas "nadsluhovania", a teda ani výšku odvodov, ktorá bola z neho odvedená do Sociálnej poisťovne po tom, keď zostal pracovať.
Zároveň podmienkou je, že starodôchodca musí odpracovať minimálne 90 dní navyše, aby mu vznikol nárok na zvýšenie starobného dôchodku za nadpracované obdobie.
Pracujúci novodôchodca
Oproti starodôchodcovi je vo výhode z niekoľkých príčin. Pri zvýšení dôchodku za odpracované roky navyše sa mu zohľadňuje dosiahnutý zárobok počas tohto obdobia. Kým starodôchodcovi sa penzia zvyšuje stále o rovnakú sumu bez ohľadu na počet rokov odpracovaných navyše, novodôchodcovi sa bude pri nezmenenej mzde dôchodok zvyšovať, pretože bude rásť aktuálna dôchodková hodnota. Novodôchodca okrem toho oproti starodôchodcovi nie je pri výpočte zvýšenia dôchodku obmedzený minimálnou hranicou 90 dní, ktoré musí odpracovať, aby naň získal nárok.
Pri výpočte zvýšenia dôchodku novodôchodcovi, ktorý dostáva penziu a zároveň pracuje, sa postupuje tak, že sa spočítajú osobné mzdové body za nadpracované obdobie, vydelia sa dvoma a toto číslo sa potom vynásobí aktuálnou dôchodkovou hodnotou. Pri výpočte osobného mzdového bodu napríklad za rok 2004 sa ročný zárobok pracujúceho dôchodcu vydelí dvánasťnásobkom priemernej mesačnej mzdy za rok 2002.
Ak teda novodôchodca pracoval celý rok 2004 za mesačnú mzdu napríklad 20-tisíc korún, jeho osobný mzdový je 1,4803. Polovica z toho je 0,74. Aktuálna dôchodková hodnota za rok 2005 bola zákonom stanovená vo výške 195,31. Zvýšenie penzie teda predstavuje 145 korún.
Zhrnutie
Hoci pracujúci starodôchodca s rovnakým 20-tisícovým platom ako novodôchodca odviedol rovnakú sumu do Sociálnej poisťovne za nadpracované obdobie, jeho dôchodok sa zvyšuje o nižšiu sumu, lebo tá sa vypočíta podľa iných pravidiel. Ak nedôjde k ich zmene, tento rozdiel sa bude zvyšovať s nárastom aktuálnej dôchodkovej hodnoty.